Hotel Orsaria

Fotogalleri för Hotel Orsaria

Detalj exteriör
Restauranger
Superior dubbelrum | Minibar, värdeförvaringsskåp på rummet, skrivbord och gratis wi-fi
Reception
Standard enkelrum | Minibar, värdeförvaringsskåp på rummet, skrivbord och gratis wi-fi

Recensioner

8,8 av 10,
Utmärkt

Populära bekvämligheter

  • Husdjursvänligt
  • Gratis wi-fi
  • Luftkonditionering
  • Bar
  • Städning
  • Reception dygnet runt
1 453 kr
inklusive skatter och avgifter
26 feb. – 27 feb.

Utforska området

Se på karta
Calle Priuli Dei Cavalletti 103, Cannaregio, Venice, VE, 30121
  • Place, Piazzalle Roma
    ‪5 min till fots‬
  • Place, Canal Grande
    ‪5 min till fots‬
  • Place, Gettot i Venedig
    ‪5 min till fots‬
  • Airport, Venedig (VCE-Marco Polo)
    ‪24 min med bil‬

Rumsalternativ

Standard enkelrum

8,4 av 10
Mycket bra
(9 recensioner)
  • 11 kvadratmeter
  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng

Superior dubbelrum

8,8 av 10
Utmärkt
(9 recensioner)
  • 21 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Classic trippelrum

8,0 av 10
Mycket bra
(14 recensioner)
  • 22 kvadratmeter
  • 4 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 1 enkelsäng ELLER 3 enkelsängar

Standard dubbelrum eller tvåbäddsrum

8,8 av 10
Utmärkt
(12 recensioner)
  • 18 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng ELLER 2 enkelsängar

Fyrbäddsrum

8,4 av 10
Mycket bra
(17 recensioner)
  • 24 kvadratmeter
  • 5 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 2 enkelsängar ELLER 4 enkelsängar

Liknande boenden

Om boendet

Hotel Orsaria

Hotell med bar, 8 min promenad till Piazzalle Roma
Detta hotell är en rökfri anläggning och ståtar med en bar/lounge, ett kafé och kaffe/te i allmänt utrymme. Här ingår wi-fi i allmänna utrymmen. Dessutom erbjuds conciergetjänster, dygnet runt-öppen reception och expressincheckning.
A La Locanda di Orsaria erbjuder 15 luftkonditionerade rum med minibar och värdeförvaringsskåp. Det finns satellit-TV.

Badrummen har bidéer, gratis toalettartiklar och hårtorkar. Detta hotell i Venedig erbjuder sina gäster gratis wi-fi. Städning sker dagligen.

A La Locanda di Orsaria i Cannaregio ligger mindre än tio minuters promenad från populära sevärdheter som Piazzalle Roma och Canal Grande. Detta hotell med 3 stjärnor har 15 rum och ståtar med en bar/lounge, ett kafé och gratis wi-fi på rummet.
Restaurangalternativ
Släck törsten med en drink i deras bar eller kafé.
Rum
Din tv har satellitkanaler, och du håller dig uppkopplad med gratis wi-fi. Badrummen har hårtorkar, gratis toalettartiklar och bidéer. Till bekvämligheterna hör dessutom minibarer, värdeförvaringsskåp och skrivbord.
På boendet
A La Locanda di Orsaria erbjuder gratis wi-fi i allmänna utrymmen, kaffe i allmänt utrymme och expressincheckning. Receptionen är öppen dygnet runt och har flerspråkig personal som gärna hjälper dig med bokning av guidade turer och biljetter, förvaring av värdesaker och bagageförvaring. Detta hotell har dessutom expressutcheckning.
Bekvämligheter
  • Gångavstånd till Piazzalle Roma och Canal Grande
  • Gratis wi-fi på rummet och i allmänna utrymmen
  • Bar
  • Conciergetjänster
Det finns kafé på plats. Du kan njuta av en drink på baren/loungen. I allmänna utrymmen finns gratis wi-fi. Flerspråkig personal, hjälp med bokning av biljetter och guidade turer och kaffe i allmänt utrymme finns på A La Locanda di Orsaria.

Detta hotell i Venedig har 3 stjärnor och tillåter inte rökning.

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Ingen parkering på området

Mat och dryck

  • En bar/lounge
  • Ett kafé/fik
  • Kaffe och te i gemensamma utrymmen

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Reception öppen dygnet runt
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Conciergetjänster
  • Flerspråkig personal
  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Städning varje dag

Tillgänglighetsanpassning

  • Ingen hiss

Mer

  • 1 byggnad
  • 2 våningar
  • Myggnät
  • Rökfritt boende

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Bidé
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork

Underhållning

  • Tv med satellitkanaler

Mat och dryck

  • Minibar

Mer

  • Luftkonditionering
  • Skrivbord
  • Värdeförvaringsskåp
  • Värme (klimatreglerad)

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 01.00.
Snabb incheckning tillgänglig

Utcheckning

Utcheckning innan 10.00
Snabb utcheckning tillgänglig

Incheckningsinstruktioner

Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
Gäster som bokar vistelsen i Venedig ombeds besöka webbplatsen för #EnjoyRespectVenezia www.comune.venezia.it/en/content/enjoyrespectvenezia för viktig information och bestämmelser som tillämpas i staden.
Vissa datum på året måste besökare betala en tillträdesavgift på EUR 5–10 per person och dag för inträde till Venedig. Personer med boende i Venedig behöver inte betala denna avgift. Gästerna måste dock begära en kupong för undantag i förväg och visa upp den tillsammans med ID-handling vid ankomst. För att kontrollera berörda datum, avgifter och begära ett undantag, gå till cda.ve.it/en/.

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

  • Husdjur: EUR 20 per husdjur, per natt
  • Upp till 1 per rum
  • Endast vissa rum, begränsningar gäller
  • Du kan be om ett rum där husdjur tillåts genom att höra av dig till boendet med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen
  • Assistanshundar är avgiftsbefriade.

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Extrasängar finns inte tillgängliga.
  • Spjälsängar finns att hyra för EUR 18.0 per natt.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • Stadsskatt betalas på boendet. Skatten gäller inte boende i Venedig stad eller barn under 10 år. Ytterligare undantag kan gälla sjukhuspatienter och deras medresenärer samt personer som besöker staden av särskilda skäl, om korrekta dokument uppvisas på boendet. 30 procents nedsättning gäller mellan 1 och 31 januari.
  • Stadsskatt: Från 1 januari till 31 januari, EUR 2.40 per person per natt för vuxna. EUR 1.20 per natt för gäster från 10 till 16 år.
  • Stadsskatt: Från 1 februari till 31 december, EUR 3.50 per person per natt för vuxna. EUR 1.70 per natt för gäster från 10 till 16 år.

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för husdjur: EUR 20 per husdjur per natt
  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar
  • Spjälsäng (babysäng): EUR 18.0 per natt

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetaljer: brandsläckare och förbandslåda.
Observera att kulturella normer och gästpolicyer kan skilja sig i olika länder och på olika boenden. De policyer som listas är boendets egna.
Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Alla gäster, även barn, måste närvara vid incheckning och uppvisa statligt utfärdad legitimation eller pass.
  • Kontanttransaktioner på plats kan inte överskrida EUR 5000, på grund av nationella bestämmelser. För mer information kan du kontakta boendet med uppgifterna från din bokningsbekräftelse.
  • Endast registrerade gäster är tillåtna på rummen.
  • Husdjur tillåts endast i vissa rum; andra restriktioner gäller (relaterade kostnader går att hitta i sektionen för avgifter). Kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen för att ordna för ditt husdjur.

Boendet kallas även

Locanda di
Locanda di Orsaria
Locanda di Orsaria Hotel
Locanda di Orsaria Hotel Venice
Locanda di Orsaria Venice
Locanda Orsaria
Orsaria
La Locanda Di Orsaria Hotel Venice
Locanda di Orsaria Hotel Venice
Locanda di Orsaria Hotel
Locanda di Orsaria Venice
Locanda di Orsaria
Hotel A La Locanda di Orsaria Venice
Venice A La Locanda di Orsaria Hotel
Hotel A La Locanda di Orsaria
A La Locanda di Orsaria Venice
Locanda Di Orsaria Venice
A La Locanda di Orsaria Hotel
A La Locanda di Orsaria Venice
A La Locanda di Orsaria Hotel Venice