Locanda Al Leon

Fotogalleri för Locanda Al Leon

Classic dubbelrum eller tvåbäddsrum - utsikt mot staden | Utsikt från rummet
Rumsbekvämlighet
Interiör
Dubbelrum eller tvåbäddsrum - annex | Sängtillbehör av högsta kvalitet och minibar
Exteriör

Recensioner

9,2 av 10,
Underbart

Populära bekvämligheter

  • Gratis wi-fi
  • Luftkonditionering
  • Frukost tillgänglig
  • Rumsservice
  • Städning

Utforska området

Se på karta
Calle dei Albanesi Castello 4270, Calle dei Albanesi Castello 4279, Venice, VE, 30122
  • Place, Markusplatsen
    ‪1 min till fots‬
  • Place, Markuskyrkan
    ‪3 min till fots‬
  • Place, Riva degli Schiavoni
    ‪3 min till fots‬
  • Airport, Venedig (VCE-Marco Polo)
    ‪55 min med bil‬

Rumsalternativ

Enkelrum

10,0 av 10
Enastående
(1 recension)
  • 10 kvadratmeter
  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng

Classic dubbelrum eller tvåbäddsrum

10,0 av 10
Enastående
(3 recensioner)
  • 14 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 2 enkelsängar

Trippelrum

8,0 av 10
Mycket bra
(2 recensioner)
  • 21 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 queensize-säng och 1 enkelsäng ELLER 3 enkelsängar

Dubbelrum eller tvåbäddsrum - annex

9,4 av 10
Enastående
(3 recensioner)
  • 14 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng ELLER 2 enkelsängar

Economy tvåbäddsrum

10,0 av 10
Enastående
(1 recension)
  • 12 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Classic dubbelrum eller tvåbäddsrum - utsikt mot staden

  • Utsikt mot staden
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng ELLER 2 enkelsängar

Classic dubbelrum eller tvåbäddsrum - terrass

9,0 av 10
Underbart
(2 recensioner)
  • Utsikt mot staden
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng ELLER 2 enkelsängar

Liknande boenden

Om boendet

Locanda Al Leon

Detta townhouse är en rökfri anläggning, där gäster erbjuds conciergetjänster, hjälp med bokning av biljetter och guidade turer och ett värdeförvaringsskåp i receptionen. Här ingår wi-fi i allmänna utrymmen. Gäster får även tillgång till bekvämligheter som flerspråkig personal.
Locanda Al Leon erbjuder 6 rum med minibar och värdeförvaringsskåp. Sängarna har sängtillbehör av högsta kvalitet. Platt-tv med satellitkanaler.

Badrummen har dusch med regndusch, bidéer och hårtorkar. Detta townhouse i Venedig erbjuder sina gäster gratis wi-fi. Städning sker dagligen.

Locanda Al Leon i Castello ligger nära populära attraktioner som Markusplatsen och Palazzo Ducale. Detta townhouse med 4 stjärnor har 6 rum, vilka ståtar med minibar, platt-tv och sängtillbehör av högsta kvalitet.
Restaurangalternativ
Kontinental frukost är tillgänglig dagligen mellan 08.00 och 10.00 mot en avgift. Passa på att beställa nåt gott från rumsservice.
Rum
Här erbjuds gäster gratis wi-fi och en platt-tv med satellitkanaler. Samtliga sängar har sängtillbehör av högsta kvalitet och i badrummen finns regnduschar, hårtorkar och bidéer. Till bekvämligheterna hör dessutom minibarer, värdeförvaringsskåp och telefon.
På boendet
Gäster på Locanda Al Leon har tillgång till bland annat gratis wi-fi i allmänna utrymmen. Flerspråkig personal i receptionen kan hjälpa dig med conciergetjänster, förvaring av värdesaker och bagageförvaring.
Locanda Al Leon lockar med flerspråkig personal, hjälp med bokning av biljetter och guidade turer och conciergetjänster. I allmänna utrymmen finns gratis wi-fi. Locanda Al Leon lockar med rumsservice (under begränsade tider) och värdeförvaringsskåp i receptionen.

Detta townhouse i Venedig är i art décostil och tillåter inte rökning.

Mot en avgift kan gäster dagligen äta kontinental frukost och 08.00 till 10.00.
Boendet har rumsservice (under begränsade tider).

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Ingen parkering på området

Mat och dryck

  • Kontinental frukost tillgänglig dagligen 08.00–10.00 mot en avgift: EUR 10 för vuxna ochEUR 10 för barn

Att göra

  • Designerbutiker
  • Konstgalleri

Familjevänligt

  • Barnpassning (tilläggsavgift)
  • Ljudisolerade rum

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Reception öppen under begränsade tider
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Conciergetjänster
  • Flerspråkig personal
  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Städning varje dag

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Tillgång till övre våningsplan endast via trappor

Mer

  • 2 byggnader
  • 2 våningar
  • Art déco-arkitektur
  • Byggdes 1400
  • Rökfritt boende

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Sängtillbehör av högsta kvalitet

Badrum

  • Bidé
  • Dusch
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Regndusch
  • Tandborste och tandkräm (på begäran)

Underhållning

  • Platt-tv med kabelkanaler/satellitkanaler

Mat och dryck

  • Begränsad rumsservice
  • Minibar

Mer

  • Ljudisolerade rum
  • Luftkonditionering (klimatreglerad)
  • Telefon
  • Värdeförvaringsskåp

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 20.00.
Sen incheckning i mån av tillgång

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00

Incheckningsinstruktioner

Receptionen är öppen alla dagar 08.00–20.00.
Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Receptionen är bemannad under begränsade tider.
Kontakta boendet minst 72 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Om du planerar att ankomma efter 20.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
Gäster som bokar vistelsen i Venedig ombeds besöka webbplatsen för #EnjoyRespectVenezia www.comune.venezia.it/en/content/enjoyrespectvenezia för viktig information och bestämmelser som tillämpas i staden.
Vissa datum på året måste besökare betala en tillträdesavgift på EUR 5–10 per person och dag för inträde till Venedig. Personer med boende i Venedig behöver inte betala denna avgift. Gästerna måste dock begära en kupong för undantag i förväg och visa upp den tillsammans med ID-handling vid ankomst. För att kontrollera berörda datum, avgifter och begära ett undantag, gå till cda.ve.it/en/.

Åtkomst till boendet

Reception (begränsade öppettider)

Husdjur

  • Inga djur tillåtna

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Barn bor gratis! Barn upp till 2 år bor gratis vid bruk av ordinarie sängar.
  • Extrasängar finns inte tillgängliga.
  • Spjälsängar finns att hyra för EUR 30.0 per dag.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • Stadsskatt betalas på boendet. Skatten gäller inte boende i Venedig stad eller barn under 10 år. Ytterligare undantag kan gälla sjukhuspatienter och deras medresenärer samt personer som besöker staden av särskilda skäl, om korrekta dokument uppvisas på boendet. 30 procents nedsättning gäller mellan 1 och 31 januari.
  • Stadsskatt: Från 1 januari till 31 januari, EUR 1.00 per person per natt för vuxna. EUR 0.50 per natt för gäster från 10 till 16 år.
  • Stadsskatt: Från 1 februari till 31 december, EUR 1.50 per person per natt för vuxna. EUR 0.70 per natt för gäster från 10 till 16 år.

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för kontinental frukost: EUR 10 för vuxna och EUR 10 för barn
  • Spjälsäng (babysäng): EUR 30.0 per dag

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort och kontanter.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetalj: rökdetektor.
Observera att kulturella normer och gästpolicyer kan skilja sig i olika länder och på olika boenden. De policyer som listas är boendets egna.
Receptionen har öppet varje dag från 08.00 till 20.00.
Gäster måste kontakta boendet minst 72 timmar innan ankomst med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att anordna incheckning. Gäster som anländer efter 20.00 måste kontakta boendet i förväg med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen. Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Boendets registreringsnummer IT027042B4GNHTXPFJ
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Alla gäster, även barn, måste närvara vid incheckning och uppvisa statligt utfärdad legitimation eller pass.
  • Kontanttransaktioner på plats kan inte överskrida EUR 5000, på grund av nationella bestämmelser. För mer information kan du kontakta boendet med uppgifterna från din bokningsbekräftelse.
  • Barn som är upp till 2 år bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
  • Endast registrerade gäster är tillåtna på rummen.

Boendet kallas även

Locanda "Al Leon"
Locanda "Al Leon" Condo
Locanda Al Leon Hotel Venice
Locanda "Al Leon"
Locanda Al Leon Venice
Locanda Al Leon Affittacamere
Locanda Al Leon Affittacamere Venice