Albergo Casa Peron

1.0-stjärnigt boende

Fotogalleri för Albergo Casa Peron

Sittområde i lobbyn
Utsikt från boendet
Trappa
Utsikt från rummet
Trippelrum - balkong | Duntäcken, värdeförvaringsskåp på rummet, unika möbler och skrivbord

Recensioner

8,2 av 10,
Mycket bra

Populära bekvämligheter

  • Husdjursvänligt
  • Gratis wi-fi
  • Luftkonditionering
  • Frukost tillgänglig
  • Städning
1 089 kr
inklusive skatter och avgifter
31 mars – 1 apr.

Utforska området

Se på karta
Salizzada San Pantalon 85, Venice, VE, 30125
  • Place, Biennale di Venezia
    ‪5 min till fots‬
  • Place, Piazzalle Roma
    ‪6 min till fots‬
  • Place, Canal Grande
    ‪6 min till fots‬
  • Airport, Venedig (VCE-Marco Polo)
    ‪32 min med bil‬

Rumsalternativ

Dubbelrum with private shower but shared toilet

10,0 av 10
Enastående
(3 recensioner)
  • 12 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 2 enkelsängar

Enkelrum (private shower - shared bathroom)

9,0 av 10
Underbart
(2 recensioner)
  • 10 kvadratmeter
  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng

Trippelrum (private shower - shared bathroom )

8,0 av 10
Mycket bra
(1 recension)
  • 18 kvadratmeter
  • 4 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 1 enkelsäng

Dubbelrum eller tvåbäddsrum - privat badrum

9,6 av 10
Enastående
(4 recensioner)
  • 14 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 2 enkelsängar

Classic trippelrum - privat badrum

7,4 av 10
Bra
(3 recensioner)
  • 18 kvadratmeter
  • 4 sovplatser
  • 2 enkelsängar och 1 dubbelsäng

Deluxe dubbelrum - terrass - utsikt mot staden

8,0 av 10
Mycket bra
(1 recension)
  • Utsikt mot staden
  • 15 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Economy dubbelrum

10,0 av 10
Enastående
(2 recensioner)
  • 14 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng ELLER 2 enkelsängar

Trippelrum - balkong

  • Utsikt mot staden
  • 18 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 enkelsäng och 1 dubbelsäng ELLER 3 enkelsängar

Liknande boenden

Om boendet

Albergo Casa Peron

Detta hotell är en rökfri anläggning och ståtar med expressincheckning, expressutcheckning och hjälp med bokning av biljetter och guidade turer. Här ingår wi-fi i allmänna utrymmen. Gäster får även tillgång till bekvämligheter som flerspråkig personal.
Albergo Casa Peron erbjuder 11 luftkonditionerade rum med värdeförvaringsskåp och kaffe- och tebryggare. Rummen är möblerade individuellt. Sängarna har duntäcken. På tv:n kan du se digitalkanaler.

Gäster har tillgång till gratis wi-fi. Skrivbord och skrivbordsstolar finns. Städning sker dagligen.

Albergo Casa Peron i Santa Croce ligger mindre än tio minuters promenad från populära sevärdheter som Piazzalle Roma och Canal Grande. Detta hotell har 11 rum med kaffebryggare, tv och skrivbordsstol.
Restaurangalternativ
Kontinental frukost är tillgänglig dagligen mellan 08.00 och 10.00 mot en avgift.
Rum
Din 30-tumss tv har digitalkanaler, och du håller dig uppkopplad med gratis wi-fi. Samtliga sängar har duntäcken och i badrummen finns hårtorkar. Kaffebryggare, värdeförvaringsskåp och skrivbord är också tillgängliga.
På boendet
Gäster på Albergo Casa Peron har tillgång till gratis wi-fi i allmänna utrymmen, expressincheckning och expressutcheckning. Flerspråkig personal i receptionen kan hjälpa dig med bokning av guidade turer och biljetter och bagageförvaring. LOCALIZE
Albergo Casa Peron lockar med flerspråkig personal, hjälp med bokning av biljetter och guidade turer och expressincheckning. I allmänna utrymmen finns gratis wi-fi.

Detta hotell i Venedig tillåter inte rökning.

Mot en avgift kan gäster dagligen äta kontinental frukost och 08.00 till 10.00.

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Ingen parkering på området

Mat och dryck

  • Kontinental frukost tillgänglig dagligen 08.00–10.00 mot en avgift: EUR 5 per person

Familjevänligt

  • Minikylskåp

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Reception öppen under begränsade tider

Gästtjänster

  • Flerspråkig personal
  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Städning varje dag

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Tillgång till övre våningsplan endast via trappor

Mer

  • 1 byggnad
  • 3 våningar
  • Rökfritt boende

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Duntäcke
  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork

Underhållning

  • 30-tums tv med digitala kanaler

Mat och dryck

  • Minikylskåp
  • Te-/kaffebryggare

Mer

  • Arbetsområde för laptop
  • Enskild möblering
  • Kontorsstol
  • Luftkonditionering
  • Skrivbord
  • Värdeförvaringsskåp
  • Värme

Regler

Incheckning

Checka in från: 12.00. Checka in fram till: 16.30.
Kontaktfri incheckning erbjuds
Snabb incheckning tillgänglig
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 10.30
Kontaktfri utcheckning erbjuds
Snabb utcheckning tillgänglig

Incheckningsinstruktioner

Receptionen är öppen alla dagar 07.30–19.00.
Gäster som anländer utanför de vanliga incheckningstiderna måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Receptionen är bemannad under begränsade tider.
Kontakta boendet minst 72 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Om du planerar att ankomma efter 19.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Kontakta boendet via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen om du har några frågor.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
Vissa datum på året måste besökare betala en tillträdesavgift på EUR 5–10 per person och dag för inträde till Venedig. Personer med boende i Venedig behöver inte betala denna avgift. Gästerna måste dock begära en kupong för undantag i förväg och visa upp den tillsammans med ID-handling vid ankomst. För att kontrollera berörda datum, avgifter och begära ett undantag, gå till cda.ve.it/en/.
Gäster som bokar vistelsen i Venedig ombeds besöka webbplatsen för #EnjoyRespectVenezia www.comune.venezia.it/en/content/enjoyrespectvenezia för viktig information och bestämmelser som tillämpas i staden.

Åtkomst till boendet

Reception (begränsade öppettider)

Husdjur

  • Husdjur tillåts utan avgift
  • Upp till 1 per rum (maxvikt: 10 kg per husdjur)
  • Mat- och vattenskålar erbjuds
  • Begränsningar gäller
  • Hör av dig till boendet med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för mer information

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Extrasängar finns inte tillgängliga.
  • Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • Stadsskatt betalas på boendet. Skatten gäller inte boende i Venedig stad eller barn under 10 år. Ytterligare undantag kan gälla sjukhuspatienter och deras medresenärer samt personer som besöker staden av särskilda skäl, om korrekta dokument uppvisas på boendet. 30 procents nedsättning gäller mellan 1 och 31 januari.
  • Stadsskatt: Från 1 januari till 31 januari, EUR 0.70 per person per natt för vuxna. EUR 0.30 per natt för gäster från 10 till 16 år.
  • Stadsskatt: Från 1 februari till 31 december, EUR 1.00 per person per natt för vuxna. EUR 0.50 per natt för gäster från 10 till 16 år.

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för kontinental frukost: EUR 5 per person (ungefärligt pris)

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort; ingen kontantbetalning.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetalj: brandsläckare.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Observera att kulturella normer och gästpolicyer kan skilja sig i olika länder och på olika boenden. De policyer som listas är boendets egna.
Receptionen har öppet varje dag från 07.30 till 19.00.
Gäster måste kontakta boendet minst 72 timmar innan ankomst med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att anordna incheckning. Gäster som anländer efter 19.00 måste kontakta boendet i förväg med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen. Gäster som anländer utanför de vanliga incheckningstiderna måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst. Kontakta boendet med hjälp av uppgifterna i bokningsbekräftelsen om du har några frågor.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Alla gäster, även barn, måste närvara vid incheckning och uppvisa statligt utfärdad legitimation eller pass.
  • Kontanttransaktioner på plats kan inte överskrida EUR 5000, på grund av nationella bestämmelser. För mer information kan du kontakta boendet med uppgifterna från din bokningsbekräftelse.
  • Endast registrerade gäster är tillåtna på rummen.
  • Kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen för att ordna för ditt husdjur.

Nationell betygssättning

Det här boendet har tilldelats sin officiella stjärngradering av the local rating authority.

Boendet kallas även

Casa Peron
Casa Peron Venice
Hotel Casa Peron
Hotel Casa Peron Venice
Albergo Casa Peron Hotel Venice
Albergo Casa Peron Hotel
Albergo Casa Peron Venice
Albergo Casa Peron
Albergo Casa Peron Hotel
Albergo Casa Peron Venice
Albergo Casa Peron Hotel Venice