Bed & Breakfast RENGA – Hostel

2.0-stjärnigt boende

Fotogalleri för Bed & Breakfast RENGA – Hostel

Ett hotell med flera våningar, en fasad klädd med kakel, stora fönster och en skylt med texten ”Red & Breakfast”.
Trappa
Ett kafé med ett långt träbord, flera barstolar, hängande växter och en skylt med texten ”FÖLJ PILEN FÖR ATT HITTA KAFFET”.
Familjerum | Värdeförvaringsskåp på rummet och gratis wi-fi
En mysig sittgrupp med en bekväm bänk, ett litet runt bord med en växt och en liten statyett av en isbjörn, och en tegelvägg i bakgrunden.

Recensioner

8,8 av 10,
Utmärkt

Populära bekvämligheter

  • Gratis wi-fi
  • Luftkonditionering
  • Frukost tillgänglig
  • Tvättjänster
  • Städning

Utforska området

Se på karta
1-5-1 Tsukiji, Chuo-ku, Tokyo, Tokyo, 104-0045
  • Place, Kabuki-za-teatern
    ‪4 min till fots‬
  • Place, Tsukiji Outer Market
    ‪5 min till fots‬
  • Place, Ginza Six
    ‪9 min till fots‬
  • Airport, Tokyo (HND-Haneda)
    ‪34 min med bil‬

Rumsalternativ

Familjerum

  • 6 sovplatser
  • 2 stora enkelsängar och 4 futoner (enkla)
  • Gratis wi-fi

Sovsal - endast män

  • 1 sovplats
  • 1 våningssäng (enkel)
  • Gratis wi-fi

Sovsal - endast kvinnor

  • 1 sovplats
  • 1 våningssäng (enkel)
  • Gratis wi-fi

Fyrbäddsrum - 2 sovrum - icke-rökare

  • 2 sovrum
  • 8 sovplatser
  • 4 våningssängar (enkla)
  • Gratis wi-fi

Rum - icke-rökare (Private, 1 Floor)

  • 8 sovplatser
  • 4 våningssängar (enkla)
  • Gratis wi-fi

Liknande boenden

Om boendet

Bed & Breakfast RENGA – Hostel

Detta vandrarhem är en rökfri anläggning och ståtar med ett kafé, mikro i allmänt utrymme och kyl i allmänt utrymme. Här ingår wi-fi i allmänna utrymmen. Dessutom erbjuds tvättmöjligheter, en tv i allmänt utrymme och flerspråkig personal.
Bed & Breakfast RENGA – Hostel erbjuder 25 rum med värdeförvaringsskåp och hårtork. Gäster har tillgång till gratis wi-fi. Badrummen har badkar och dusch, bidéer och gratis toalettartiklar. Städning sker dagligen.
Bed & Breakfast RENGA – Hostel i Chuo ligger på gångavstånd från populära sevärdheter som Tsukiji Outer Market och Ginza Six. Detta vandrarhem med 25 rum har ett kafé, gratis wi-fi på rummet och tvättmöjligheter.
Restaurangalternativ
Kontinental frukost serveras dagligen mot en avgift. Beställ något att dricka på deras kafé.
Rum
Här erbjuds gäster gratis wi-fi. Badrummen har hårtorkar, gratis toalettartiklar och bidéer. Här finns dessutom bekvämligheter som värdeförvaringsskåp som standard.
På boendet
Bed & Breakfast RENGA – Hostel erbjuder gratis wi-fi i allmänna utrymmen, mikro i allmänt utrymme och kyl i allmänt utrymme. Flerspråkig personal i receptionen kan hjälpa dig med bagageförvaring samt rekommendera sevärdheter och restauranger i området. Här har gäster dessutom tillgång till tvättmöjligheter, en vattenautomat och en tv i allmänt utrymme.
Det finns kafé på plats. I allmänna utrymmen finns gratis wi-fi. Bed & Breakfast RENGA – Hostel lockar med flerspråkig personal, tvättmöjligheter och tv i allmänt utrymme.

Detta vandrarhem i Tokyo tillåter inte rökning.

Mot en avgift kan gäster dagligen avnjuta en kontinental frukost.

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Ingen parkering på området

Mat och dryck

  • Kontinental frukost tillgänglig dagligen mot en avgift: JPY 1 260 för vuxna och JPY 1 260 för barn
  • Ett kafé/fik

Att göra

  • Tv i allmänna utrymmen

Familjevänligt

  • Tvättmöjligheter

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Delad mikrovågsugn
  • Delat kylskåp
  • Reception öppen under begränsade tider
  • Tvättmöjligheter
  • Vattenautomat

Gästtjänster

  • Flerspråkig personal
  • Städning varje dag

Tillgänglighetsanpassning

  • Hiss

Mer

  • Rökning ej tillåten

Bekvämligheter på rummet

Badrum

  • Bidé
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Privat badrum
  • Separat badkar och dusch

Mer

  • Luftkonditionering (klimatreglerad)
  • Värdeförvaringsskåp

Regler

Incheckning

Checka in från: 17.00. Checka in fram till: 00.00.
Minimiålder för incheckning - 15 år

Utcheckning

Utcheckning innan 10.00

Incheckningsinstruktioner

Receptionen är öppen alla dagar 09.00–22.00.
Receptionen är bemannad under begränsade tider.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Reception (begränsade öppettider)

Husdjur

  • Inga djur tillåtna

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Extrasängar finns inte tillgängliga.
  • Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • En stadsskatt kan debiteras på boendet. Stadsskatten varierar mellan JPY 100 och 10 000 per person och natt baserat på rumspriset per natt. Observera att ytterligare undantag kan gälla. Om du vill ha mer information kontaktar du boendet med uppgifterna i bokningsbekräftelsen du har fått efter bokning.

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för kontinental frukost: JPY 1260 för vuxna och JPY 1260 för barn

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort.
Receptionen har öppet varje dag från 09.00 till 22.00.
Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Enligt anvisningar från japanska ministeriet för hälsa, arbete och välfärd måste alla internationella besökare ange passnummer och nationalitet när de registrerar sig vid boenden (pensionat, hotell, motell etc.). Det är också obligatoriskt att fastighetsägare eller personal tar en kopia av incheckade gästers pass, samt behåller denna kopia för framtida referens.

Boendet kallas även

Bed & Breakfast RENGA Hostel Tokyo
Bed & Breakfast RENGA Hostel
Renga – Hostel Tokyo
Bed & Breakfast RENGA – Hostel Tokyo
Bed & Breakfast RENGA – Hostel Hostel/Backpacker accommodation