APA Hotel Tokyo Ojima

3.0-stjärnigt boende

Fotogalleri för APA Hotel Tokyo Ojima

Rum med 2 enkelsängar, icke-rökare | Duntäcken, skrivbord, mörkläggningsgardiner och strykjärn/strykbräda
Reception
Stadsutsikt från boendet
Hall
Exteriör

Recensioner

7,8 av 10,
Bra

Populära bekvämligheter

  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering
  • Parkering tillgänglig
  • Tvättjänster
  • Rumsservice
657 kr
27 apr. – 28 apr.

Utforska området

Se på karta
1-8-7 Ojima, Kotoku, Tokyo, Tokyo-to, 136-0072
  • Place, Kinshi Park
    ‪14 min till fots‬
  • Place, Tokyo Museum of Contemporary Art
    ‪6 min med bil‬
  • Place, Tokyo Skytree
    ‪6 min med bil‬
  • Airport, Tokyo (HND-Haneda)
    ‪37 min med bil‬

Rumsalternativ

Enkelrum, icke-rökare

9,0 av 10
Underbart
(21 recensioner)
  • 16 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 enkelsäng

Rum med 2 enkelsängar, icke-rökare

9,0 av 10
Underbart
(10 recensioner)
  • 20 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Dubbelrum - icke-rökare

8,0 av 10
Mycket bra
(4 recensioner)
  • 16 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Trippelrum - icke-rökare

8,8 av 10
Utmärkt
(3 recensioner)
  • 40 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 2 stora enkelsängar

Liknande boenden

Om boendet

APA Hotel Tokyo Ojima

Detta hotell är en rökfri anläggning och ståtar med en restaurang, parkering och mikro i allmänt utrymme. Här ingår wi-fi i allmänna utrymmen. Dessutom erbjuds kemtvätt, tvättmöjligheter och dygnet runt-öppen reception. Städning är tillgänglig på begäran.
APA Hotel Tokyo Ojima erbjuder 102 rum med gratis dagstidningar och badrock. Sängarna har duntäcken. 42-tums LCD-tv med digitalkanaler och nya filmer. Badrummen har badkar/dusch, tofflor, lyxtoalettartiklar och toaletter med elektronisk bidé.

Detta hotell i Tokyo erbjuder gratis fast internetuppkoppling och wi-fi. Skrivbord och telefon finns. Dessutom har rummen hårtork och gratis toalettartiklar. Massage på rummet och strykjärn/strykbräda kan fås på begäran. Städning sker dagligen.

APA Hotel Tokyo Ojima i Koto ligger knappt fem kilometer från populära sevärdheter som Tokyo Skytree och Sensoji-templet. Detta hotell med 3 stjärnor har 102 rum, vilka ståtar med kylskåp, vattenkokare och LCD-tv.
Restaurangalternativ
Detta hotell har en restaurang, PIZZA SALVATORE CUOMO 西大島, där du kan äta gott. Du kan stanna kvar på rummet och beställa nåt gott från rumsservice.
Rum
Här finns en 42-tumss LCD-tv med digitalkanaler och nya filmer, och gäster kan hålla sig uppkopplade med gratis wi-fi och fast internet. Samtliga sängar har duntäcken och i badrummen finns hårtorkar och designertoalettartiklar. Till bekvämligheterna hör dessutom kylskåp, vattenkokare och gratis dagstidningar. Städning på begäran
På boendet
På APA Hotel Tokyo Ojima har gäster tillgång till gratis wi-fi i allmänna utrymmen, mikro i allmänt utrymme och gratis dagstidningar. Parkering är tillgänglig för JPY 1700 per natt. Receptionen är öppen dygnet runt och är bemannad med personal som kan hjälpa dig med kemtvätt/tvättjänster, bagageförvaring samt förvaring av värdesaker. Här har gäster dessutom tillgång till tvättmöjligheter, varuautomat och en vattenautomat.
Det finns restaurang på plats. I allmänna utrymmen finns gratis fast internetuppkoppling och wi-fi. APA Hotel Tokyo Ojima lockar med varuautomat, gratis dagstidningar i lobbyn och tvättmöjligheter. Ett begränsat antal parkeringsplatser finns tillgängliga mot en avgift, enligt principen först till kvarn.

Detta hotell i Tokyo har 3 stjärnor och tillåter inte rökning.

PIZZA SALVATORE CUOMO 西大島 - restaurang som specialiserar sig på italienska köket och serverar lunch och middag.
Boendet har rumsservice (under begränsade tider).

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi och fast internet
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi och fast internet

Parkering och transport

  • Otäckt parkering på området (JPY 1 700 per natt)
  • Begränsad parkering på området
  • Tillgänglighetsanpassad parkering finns tillgänglig

Mat och dryck

  • En restaurang

Restauranger på området

  • PIZZA SALVATORE CUOMO 西大島

Familjevänligt

  • Kylskåp på rummet
  • Tvättmöjligheter

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Delad mikrovågsugn
  • Gratis dagstidningar i lobbyn
  • Reception öppen dygnet runt
  • Tvättmöjligheter
  • Varuautomat
  • Vattenautomat
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Kemtvätt/tvättservice
  • Städning varje dag

Spa

  • Massage på rummet

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Hiss
  • Tillgänglighetsanpassad gång till hiss
  • Tillgänglighetsanpassad parkering
  • Tillgänglighetsanpassad registreringsdisk
  • Tillgänglighetsanpassad väg
  • Tillgänglighetsanpassat (kan finnas begränsningar)

Mer

  • Rökfritt boende

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Duntäcke
  • Lakan tillhandahålls
  • Mörkläggningsgardiner

Badrum

  • Badrockar
  • Dusch över badkar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Lyxtoalettartiklar
  • Privat badrum
  • Toalett med elektronisk bidé
  • Tofflor

Underhållning

  • 42-tums LCD-tv med digitala kanaler
  • Nya filmer

Mat och dryck

  • Begränsad rumsservice
  • Elektrisk vattenkokare
  • Kylskåp

Mer

  • Gratis dagstidningar varje dag
  • Luftkonditionering (klimatreglerad)
  • Skrivbord
  • Strykjärn/strykbräda på begäran
  • Telefon

Regler

Incheckning

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 05.00.
Tidig incheckning i mån av tillgång
Avgift för tidig incheckning: JPY 2000
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 10.00

Incheckningsinstruktioner

Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
Boendet har 7 parkeringsplatser på plats, som endast erbjuds på först-till-kvarn-basis. Parkeringsreservationer accepteras inte.

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

  • Husdjur är ej tillåtna, men assistanshundar är välkomna

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • En stadsskatt kan debiteras på boendet. Stadsskatten varierar mellan JPY 100 och 10 000 per person och natt baserat på rumspriset per natt. Observera att ytterligare undantag kan gälla. Om du vill ha mer information kontaktar du boendet med uppgifterna i bokningsbekräftelsen du har fått efter bokning.

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för parkering utan tak: JPY 1700 per natt
  • Avgift för tidig incheckning: JPY 2000 (endast i mån av tillgång)

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort, mobilbetalning och kontanter.
Alternativ för mobilbetalning inkluderar: PayPay, Merpay och R Pay
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetalj: brandsläckare.
Observera att kulturella normer och gästpolicyer kan skilja sig i olika länder och på olika boenden. De policyer som listas är boendets egna.
Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Enligt anvisningar från japanska ministeriet för hälsa, arbete och välfärd måste alla internationella besökare ange passnummer och nationalitet när de registrerar sig vid boenden (pensionat, hotell, motell etc.). Det är också obligatoriskt att fastighetsägare eller personal tar en kopia av incheckade gästers pass, samt behåller denna kopia för framtida referens.

Boendet kallas även

Apa Hotel
Apa Hotel Tokyo-Ojima
Apa Tokyo-Ojima
Hotel Apa
APA Hotel Tokyo Ojima Japan
Apa Hotel Tokyo Ojima
APA Hotel Tokyo Ojima Hotel
APA Hotel Tokyo Ojima Tokyo
APA Hotel Tokyo Ojima Hotel Tokyo