Hel semesterbostad

Villa Grateful by Alfred in Bali

3.5-stjärnigt boende

Fotogalleri för Villa Grateful by Alfred in Bali

Ett modernt hus med en swimmingpool, solstolar och ett stort parasoll.
Ett modernt hus med pool, trädgård och utsikt över de omgivande fälten.
Ett modernt rum med ett stort fönster, en hängmatta, en soffa och en hylla i trä.
Ett modernt vardagsrum med en soffa, ett soffbord och hängande lampor.
Ett sovrum med en säng i trä, ett stort fönster med utsikt över grönområden, en väggklocka och en hängande dekorativ detalj.

Recensioner

10 av 10,
Enastående

Hel bostad

2 sovrum2 badrumSovplats för 4

Populära bekvämligheter

  • Pool
  • Kök
  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
  • Luftkonditionering
  • Tvättjänster

Utforska området

Se på karta
Jl. Dauh Uma, Sukawati, Bali, 80582
  • Place, Bali Fun World
    ‪4 min med bil‬
  • Place, Ubuds apskog
    ‪16 min med bil‬
  • Place, Ubuds kungliga palats
    ‪19 min med bil‬
  • Airport, Denpasar (DPS-Ngurah Rai Intl.)
    ‪45 min med bil‬

Rumsalternativ

Liknande boenden

Om boendet

Hela stället

Du har hela bostaden för dig själv och delar den endast med andra gäster i ditt sällskap.

Villa Grateful by Alfred in Bali

Denna villa är en rökfri anläggning som erbjuder gäster en utomhuspool, tvättmöjligheter och en trädgård. Parkering ingår. Gäster får även tillgång till bekvämligheter som ett picknickområde och flerspråkig personal. Villan har 2 sovrum, gratis wi-fi och privat gård. Köket har kylskåp, spishäll, mikrovågsugn, och köksö.
Denna villa har luftkonditionerade rum med värdeförvaringsskåp och hårtork. Rummen har terrasser. Rummen är möblerade med skrivbord, matbord och köksöar. Sängarna har sängtillbehör av högsta kvalitet. Rummen i denna villa med 3,5 stjärnor har kök med kylskåp, spishäll, mikrovågsugn och grytor/köksredskap. Badrummen har dusch med regndusch.

Denna villa i Sukawati erbjuder sina gäster gratis wi-fi, med en hastighet på 25+ Mbps. På tv:n kan du se kabelkanaler. Städning sker dagligen.

Denna villa har bland annat en utomhuspool.
Denna villa ligger mindre än 15 minuters bilfärd från populära attraktioner som Ubuds apskog och Ubuds traditionella konstmarknad. Varje villa med 3,5 stjärnor har kök, terrass och privat trädgård.
Rum
Villan har luftkonditionering, kök, 2 badrum och terrass, och erbjuder gott om plats med 2 sovrum. Här får gäster tillgång till gratis wi-fi och en 32-tumss tv med kabelkanaler. Samtliga sängar har sängtillbehör av högsta kvalitet och i badrummen finns regndusch och hårtork. Här erbjuds dessutom bekvämligheter som privat trädgård, vattenkokare och värdeförvaringsskåp.
På boendet
Gäster på denna villa har tillgång till en utomhuspool, en terrass och tvättmöjligheter. Här erbjuds avgiftsfri parkering för den som kör. Flerspråkig personal svarar gärna på dina frågor. Här har gäster dessutom tillgång till en vattenautomat, en trädgård och ett picknickområde.
Som gäst på denna villa har du tillgång till utomhuspool, en terrass och flerspråkig personal. Denna villa lockar med trädgård, picknickområde och tvättmöjligheter. Receptionen har öppet dygnet runt.Parkeringsplatser finns på området och tilldelas efter principen först till kvarn.

Denna villa i Sukawati har 3,5 stjärnor och tillåter inte rökning.

Hotellbekvämligheter

Pool/spa

  • Parasoller
  • Solstolar vid poolen
  • Tillgång till pool dygnet runt
  • Utomhuspool

Internet

  • Tillgängligt i villan: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Avgiftsfri och säker parkering på området
  • Parkering på området med begränsat antal platser per enhet

Kök

  • Brödrost
  • Elektrisk vattenkokare
  • Frys
  • Grytor och köksredskap
  • Kylskåp
  • Köksö
  • Mikrovågsugn
  • Spishäll
  • Vattenautomat

Matplats

  • Matbord

Sovrum

  • 2 sovrum
  • Sängtillbehör av högsta kvalitet

Badrum

  • 2 privata badrum
  • Dusch
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Regndusch
  • Schampo
  • Toalettpapper
  • Tvål

Utrymmen

  • Matbord

Underhållning

  • 32-tums tv med kabelkanaler

Utomhus

  • Gångbana till vattnet
  • Gård
  • Picknickområde
  • Terrass
  • Terrass
  • Trädgård

Tvätt

  • Tvättmöjligheter

Arbetsutrymmen

  • Skrivbord

Komfort

  • Luftkonditionering

Husdjur

  • Inga husdjur eller assistanshundar tillåts

Anpassning/tillgänglighet

  • Ingen hiss
  • Rökfritt boende

Tjänster och inrättningar

  • Flerspråkig personal
  • Städning dagligen
  • Värdeförvaringsskåp

Säkerhetsdetaljer

  • Uppgifter om kolmonoxidvarnare saknas (värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet – överväg att ta en bärbar varnare med dig)
  • Uppgifter om rökdetektor saknas (värden har inte angett om det finns någon rökdetektor på boendet)

Allmän information

  • Trädgård
  • Vattenautomat

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 18.00.
Sen incheckning i mån av tillgång
Avgift för sen incheckning: IDR 200000 för incheckning mellan 20.00 och 00.00
Minimiålder för incheckning - 17 år

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00

Incheckningsinstruktioner

Detta boende har ingen reception.
Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner – värden tar emot dig.
Kontakta boendet minst 72 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Det ska vara tyst på boendet från 20.00 till 06.00.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Renoveringar och stängningar

I enlighet med lokala bestämmelser måste alla besökare stanna på boendet under det hinduiska nyårets dag av tystnad, Nyepi, under ett dygn (med start kl. 06.00). Nyepi infaller oftast i mars eller april (datumen ändras varje år). In- och utcheckning sker inte under detta dygn. Ngurah Rai Airport (Bali International Airport) är också stängd under Nyepi.

Åtkomst till boendet

Värd möter dig

Husdjur

  • Varken husdjur eller assistanshundar är tillåtna på denna villa

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Extrasängar finns inte tillgängliga.
  • Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Evenemang

Inga evenemang tillåts

Rökning tillåten

Rökning förbjuden

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • En skadedeposition på IDR 2000000 debiteras innan incheckning.

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för sen incheckning: IDR 200000 för incheckning mellan 20.00 och 00.00

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort; ingen kontantbetalning.
Fester och gruppevenemang är inte tillåtna på boendet.
Värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet. Överväg att ta en bärbar varnare med dig på resan.
Värden har inte angett om det finns någon rökdetektor på boendet.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Detta boende har ingen reception. Gäster måste kontakta boendet minst 72 timmar innan ankomst med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att anordna incheckning. Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Värden möter gästerna vid ankomst. Det ska vara tyst på boendet mellan 20.00 och 06.00.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Poolen är tillgänglig dygnet runt.
  • Husdjur och assistanshundar är inte tillåtna på plats.

Boendet kallas även

Grateful By Alfred In Bali
Villa Grateful by Alfred in Bali Villa
Villa Grateful by Alfred in Bali Sukawati
Villa Grateful by Alfred in Bali Villa Sukawati