Sakuhotel

Boendeklass: 2

Fotogalleri för Sakuhotel

En traditionell japansk trädgård med en gång av sten, bambuväxter och en upplyst gång med lyktor.
Ett traditionellt japanskt rum med tatamimattor på golvet, en futonmadrass, en träram som fungerar som sänggavel och en shoji-skärm.
Ett traditionellt japanskt rum med tatamimattor, ett lågt bord med papper, trästolar, en shoji-skärm och utsikt över en liten trädgård.
Ett traditionellt japanskt rum med tatamimattor på golvet, en stenlykta och utsikt över en trädgård genom en shojiskärm.
En traditionell japansk byggnad med ett tak täckt av tegelpannor, träribbor och en överbyggd entré.

Populära bekvämligheter

  • Gratis wi-fi

Utforska området

Se på karta
553, 0267673003, Saku, Nagano, 3850022
  • Place, Hanazurainari Shrine
    ‪13 min till fots‬
  • Place, Komaba Park
    ‪5 min med bil‬
  • Place, Karuizawa Prince Shopping Plaza
    ‪28 min med bil‬

Rumsalternativ

Rum

  • 3 sovplatser
  • Gratis wi-fi

Economy enkelrum

  • 13 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Rum

  • 3 sovplatser
  • Gratis wi-fi

Japanese-style Room

  • 2 sovplatser
  • 2 futoner (dubbla)
  • Gratis wi-fi

Liknande boenden

Om boendet

Sakuhotel

Detta ryokan erbjuder gäster gratis dagstidningar och gratis wi-fi i allmänna utrymmen.
Sakuhotel har 8 rum. Detta ryokan i Saku erbjuder sina gäster gratis wi-fi, med en hastighet på 25+ Mbps.
Fritidsaktiviteterna nedan finns antingen tillgängliga på plats eller i närheten. Avgifter kan tillkomma.
Det finns varma källor som är öppna från 16.00 till 21.00.
Sakuhotel ligger i Iwamurada, mindre än två kilometer från Hanazurainari Shrine och mindre än tre kilometer från Komaba Park. Detta ryokan med 8 rum erbjuder gäster bekvämligheter som gratis wi-fi på rummet och gratis dagstidningar i lobbyn.
Rum
Här erbjuds gäster gratis wi-fi.
På boendet
På Sakuhotel har gäster tillgång till gratis wi-fi i allmänna utrymmen och gratis dagstidningar. Personalen svarar gärna på frågor under din vistelse, och erbjuder receptionstjänster under begränsade tider.
Sakuhotel erbjuder gäster tillgång till heta källor. Gratis wi-fi finns i allmänna utrymmen.

Rökning tillåts på särskilt anvisade platser på detta ryokan i Saku .

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Wi-fi-hastighet på rummet: 25+ Mbps
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Parkering på området, inte bara på gatan

Att göra

  • Het källa

Bekvämligheter

  • Gratis dagstidningar i lobbyn
  • Reception öppen under begränsade tider

Spa

  • De varma källorna är öppna från 16.00 till 21.00
  • Varm källa
  • Vattentemperatur i de varma källorna – 40 ºC

Tillgänglighetsanpassning

  • Ingen hiss

Mer

  • Platser anvisade för rökning (böter kan tillämpas)

Regler

Incheckning

Checka in från: 16.00. Checka in fram till: 20.00.
Minimiålder för incheckning - 20 år

Utcheckning

Utcheckning innan 10.00

Incheckningsinstruktioner

Boendet tar ut en avgift på JPY 10 för kreditkortsbetalningar.
Receptionen är öppen alla dagar 07.30–20.00.
Receptionen är bemannad under begränsade tider.
Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt.
Kreditkortet som användes för bokningen måste uppvisas av kortinnehavaren vid incheckning tillsammans med motsvarande fotolegitimation, och andra arrangemang måste samordnas med boendet före ankomst.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Reception (begränsade öppettider)

Husdjur

  • Inga djur tillåtna

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • En stadsskatt kan debiteras på boendet. Stadsskatten varierar mellan JPY 100 och 10 000 per person och natt baserat på rumspriset per natt. Observera att ytterligare undantag kan gälla. Om du vill ha mer information kontaktar du boendet med uppgifterna i bokningsbekräftelsen du har fått efter bokning.

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • För kreditkortsbetalningar tillkommer en avgift på 10 JPY

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Namnet på kreditkortet som används vid incheckning för att betala för oförutsedda utgifter måste vara detsamma som huvudnamnet på rumsbokningen.
Boendet accepterar kreditkort; ingen kontantbetalning.
Boendet förbehåller sig rätten att reservera belopp på gästens kreditkort före ankomst.
Receptionen har öppet varje dag från 07.30 till 20.00.
Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst. Kreditkortet som användes för bokningen måste uppvisas av kortinnehavaren vid incheckning tillsammans med motsvarande fotolegitimation. Andra arrangemang måste samordnas med boendet före ankomst.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Heta källor är tillgängliga från 16.00 till 21.00.
  • Enligt anvisningar från japanska ministeriet för hälsa, arbete och välfärd måste alla internationella besökare ange passnummer och nationalitet när de registrerar sig vid boenden (pensionat, hotell, motell etc.). Det är också obligatoriskt att fastighetsägare eller personal tar en kopia av incheckade gästers pass, samt behåller denna kopia för framtida referens.