Privat värd

B&B La Perla di Roma

Fotogalleri för B&B La Perla di Roma

Interiör
Comfort fyrbäddsrum | Sängtillbehör av högsta kvalitet och värdeförvaringsskåp på rummet
Lobby
Interiör
Gratis frukost med lokala rätter varje dag

Recensioner

8,4 av 10,
Mycket bra

Populära bekvämligheter

  • Frukost ingår
  • Gratis wi-fi
  • Luftkonditionering
  • Rumsservice
  • Städning
1 151 kr
inklusive skatter och avgifter
25 feb. – 26 feb.

Utforska området

Se på karta
Via Giorgio Scalia 33, Rome, RM, 136
  • Place, Vatikanmuseerna
    ‪7 min till fots‬
  • Place, Sankt Peterskyrkan
    ‪10 min till fots‬
  • Place, Sixtinska kapellet
    ‪10 min till fots‬
  • Airport, Rom (FCO-Fiumicino - Leonardo da Vinci Intl.)
    ‪27 min med bil‬

Rumsalternativ

Classic dubbelrum - 1 sovrum

  • 15 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Lyxigt trippelrum

  • Utsikt mot staden
  • 20 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 queensize-säng och 1 bäddsoffa (stor enkel)

Comfort fyrbäddsrum

  • 21 kvadratmeter
  • 4 sovplatser
  • 1 queensize-säng och 1 bäddsoffa (dubbel)

Basic tvåbäddsrum

  • 12 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Liknande boenden

Om boendet

B&B La Perla di Roma

Bed and breakfast med gratis frukost, nära Vatikanmuseerna
Detta bed and breakfast är en rökfri anläggning som erbjuder gäster ett bibliotek, expressincheckning och expressutcheckning. Gratis frukost med lokala rätter och gratis wi-fi i allmänna utrymmen erbjuds dessutom. Gäster får även tillgång till bekvämligheter som ett värdeförvaringsskåp i receptionen.
B&B La Perla di Roma erbjuder 3 luftkonditionerade rum med värdeförvaringsskåp och gratis flaskvatten. Rummen har balkonger/terrasser. Sängarna har sängtillbehör av högsta kvalitet. På rummet finns kylskåp och kaffe- och tebryggare. Badrummen har dusch, badrockar, bidéer och gratis toalettartiklar.

Detta bed and breakfast i Rom erbjuder sina gäster gratis wi-fi. Platt-tv finns på rummen. Dessutom har rummen hårtork och strykjärn/strykbräda. Mikrovågsugn och hårtork kan fås på begäran. Städning sker dagligen.

Fritidsaktiviteterna nedan finns antingen tillgängliga på plats eller i närheten. Avgifter kan tillkomma.
B&B La Perla di Roma i Municipio I ligger en kort promenad från Vatikanmuseerna och mindre än två kilometer från populära sevärdheter som Piazza San Pietro. Detta bed and breakfast med 3,5 stjärnor har 3 rum, vilka ståtar med balkonger, kylskåp och kaffebryggare.
Restaurangalternativ
Börja dagen med gratis frukost med lokala rätter, som serveras dagligen mellan 08.00 och 10.00. Beställ nåt gott från rumsservice för att stilla hungern utan att lämna rummet.
Rum
Här erbjuds gäster en platt-tv och kan dessutom hålla sig uppkopplade med gratis wi-fi. I badrummen finns hårtorkar och gratis toalettartiklar, och samtliga sängar har sängtillbehör av högsta kvalitet. Till bekvämligheterna hör dessutom balkonger/terrasser, kylskåp och kaffebryggare.
På boendet
B&B La Perla di Roma erbjuder gratis wi-fi i allmänna utrymmen, ett bibliotek och expressincheckning. Gäster erbjuds flygplatstransfer (tillgänglig dygnet runt) för EUR 100.00 per fordon tur och retur. Personalen kan erbjuda bagageförvaring och värdeförvaringsskåp i receptionen. Här har gäster dessutom tillgång till expressutcheckning och en terrass.
Bekvämligheter
  • Gångavstånd till Vatikanmuseerna
  • Gratis frukost med lokala rätter
  • Gratis wi-fi på rummet och i allmänna utrymmen
  • Flygtransfer (avgift tillkommer)
Gratis frukost serveras dagligen. I allmänna utrymmen finns gratis wi-fi. Transport till/från flygplatsen (tillgänglig dygnet runt) erbjuds mot en avgift. Bibliotek, en terrass och expressincheckning finns på B&B La Perla di Roma som passar dem som reser i arbetet.

Detta bed and breakfast i Rom har 3,5 stjärnor och tillåter inte rökning.

Gäster kan äta gratis frukost med lokala rätter dagligen från 08.00 till 10.00.
Boendet har rumsservice.

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Ingen parkering på området
  • Parkering på gatan
  • Flygtransfer tur och retur dygnet runt på begäran mot en tilläggsavgift

Mat och dryck

  • Gratis frukost med lokala rätter tillgänglig alla dagar 08.00–10.00

Att göra

  • Bibliotek

Familjevänligt

  • Kylskåp på rummet
  • Ljudisolerade rum
  • Mikrovågsugn på begäran

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Städning varje dag

Utomhus

  • Terrass

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Hiss
  • Tillgänglighetsanpassat (kan finnas begränsningar)

Mer

  • Rökfritt boende

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Sängtillbehör av högsta kvalitet

Badrum

  • Badrockar
  • Bidé
  • Dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Privat badrum

Underhållning

  • Platt-TV

Mat och dryck

  • Elektrisk vattenkokare
  • Gratis vatten på flaska
  • Kylskåp
  • Mikrovågsugn på begäran
  • Rumsservice
  • Te-/kaffebryggare

Mer

  • Ljudisolerade rum
  • Luftkonditionering
  • Mobilnyckel
  • Skrivbord
  • Strykjärn/strykbräda
  • Värdeförvaringsskåp

Regler

Incheckning

Checka in från: 10.00. Checka in fram till: när som helst.
Kontaktfri incheckning erbjuds
Snabb incheckning tillgänglig
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 10.00
Kontaktfri utcheckning erbjuds
Snabb utcheckning tillgänglig

Incheckningsinstruktioner

Gäster erbjuds transport från flygplats (avgifter kan tillkomma). Gäster måste kontakta boendet med reseinformation i förväg med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Detta boende har ingen reception.
Gästerna får ett e-postmeddelande med incheckningsinstruktioner och instruktioner för smart lås inom 48 timmar före ankomst.
Kontakta boendet minst 48 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Instruktioner för smart lås

Husdjur

  • Inga djur tillåtna

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Extrasängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • Stadsskatt: 6.00 EUR per person per natt i upp till 10 nätter. Skatten gäller inte barn under 10 år.

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för flygtransfer: EUR 100.00 per fordon (tur och retur, max. antal passagerare 3)
  • Avgift för flygtransfer per barn: EUR 100.00 (tur och retur)

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Gäster bör kontakta boendet i förväg för att boka spjälsängar.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
Kontantfria transaktioner erbjuds
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetaljer: brandsläckare, säkerhetssystem och förbandslåda.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
B&B La Perla di Roma erbjuder transfer från flygplats (avgifter kan tillkomma). Kontakta boendet med uppgifter om din ankomst genom att ringa numret i bokningsbekräftelsen. Detta boende har ingen reception. Gäster måste kontakta boendet minst 48 timmar innan ankomst med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att anordna incheckning. Gästerna får ett e-postmeddelande med incheckningsinstruktioner och instruktioner för smart lås 48 timmar före ankomst.
Boendets registreringsnummer IT058091C1IH6DEEWM

Bra att veta

  • Alla gäster, även barn, måste närvara vid incheckning och uppvisa statligt utfärdad legitimation eller pass.
  • Kontanttransaktioner på plats kan inte överskrida EUR 5000, på grund av nationella bestämmelser. För mer information kan du kontakta boendet med uppgifterna från din bokningsbekräftelse.

Boendet kallas även

B&B Perla di Roma Rome
B&B Perla di Roma
Perla di Roma Rome
Perla di Roma
B B La Perla di Roma
B&B La Perla di Roma Rome
B&B La Perla di Roma Bed & breakfast
B&B La Perla di Roma Bed & breakfast Rome