Privat värd

A Casa di Enza

Fotogalleri för A Casa di Enza

En uteplats med ett bord dukat för två personer, en flaska champagne och en skål med snacks.
Reception
Dubbelrum eller tvåbäddsrum - eget badrum | Badrum | Dusch, regndusch, hårtork och bidé
En säng med randigt sänglinne, två kuddar med blommönster och två sänglampor.
Ett bord med en flaska champagne, två glas och en skål med färgglada chokladpraliner, placerat på en röd servett.

Recensioner

10 av 10,
Enastående

Populära bekvämligheter

  • Gratis wi-fi
  • Luftkonditionering

Utforska området

Se på karta
via zanzur 8, Rome, RM, 00199
  • Place, Via Nomentana
    ‪6 min till fots‬
  • Place, Parco di Villa Chigi
    ‪8 min till fots‬
  • Place, Santa Costanza
    ‪16 min till fots‬
  • Airport, Rom (FCO-Fiumicino - Leonardo da Vinci Intl.)
    ‪38 min med bil‬

Rumsalternativ

Double or Twin Room, Private Bathroom (Internal)

  • Utsikt mot staden
  • 30 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 queensize-säng ELLER 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Dubbelrum eller tvåbäddsrum - eget badrum

  • Utsikt mot staden
  • 25 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng ELLER 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Rum

  • 4 sovplatser
  • Gratis wi-fi

Rum

  • 6 sovplatser
  • Gratis wi-fi

Liknande boenden

Om boendet

A Casa di Enza

Detta bed and breakfast är en rökfri anläggning, där gäster erbjuds ett bibliotek, expressutcheckning och gratis wi-fi i allmänna utrymmen.
A Casa di Enza erbjuder 2 rum med espressobryggare och värdeförvaringsskåp. Rummen har balkonger. Sängarna har duntäcken och sängtillbehör av högsta kvalitet. På rummet finns kylskåp och kaffe- och tebryggare. Badrummen har dusch med regndusch, bidéer och hårtorkar.

Gäster har tillgång till gratis wi-fi. Platt-tv med digitalkanaler.

A Casa di Enza i Trieste ligger knappt fem kilometer från populära sevärdheter som Villa Borghese och Spanska trappan. Detta bed and breakfast med 4 stjärnor har 2 rum, vilka ståtar med balkonger, kylskåp och espressobryggare. Boendet ligger i anslutning till kongresscentret i centrala Rom och det är inte heller långt till Piazza di Spagna och Trevifontänen.
Rum
Din platt-tv har digitalkanaler, och du håller dig uppkopplad med gratis wi-fi. Samtliga sängar har sängtillbehör av högsta kvalitet och duntäcken, och i badrummen finns regnduschar, hårtorkar och bidéer. Balkonger, kylskåp och espressobryggare är också tillgängliga.
På boendet
Gäster på A Casa di Enza har tillgång till gratis wi-fi i allmänna utrymmen, ett bibliotek och expressutcheckning. Parkering i närheten är tillgänglig mot en avgift. Detta bed and breakfast har dessutom en terrass.
A Casa di Enza lockar med bibliotek, en terrass och expressutcheckning. I allmänna utrymmen finns gratis wi-fi.

Detta bed and breakfast i Rom har 4 stjärnor och tillåter inte rökning.

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Ingen parkering på området
  • Parkering i närheten, bokning krävs och rabatter är tillgängliga

Mat och dryck

  • Måltider för par/privata måltider

Att göra

  • Bibliotek
  • Designerbutiker
  • Shoppingcenter

Familjevänligt

  • Kylskåp på rummet
  • Ljudisolerade rum

Utomhus

  • Terrass

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Gång utan trappsteg till ingången
  • Hiss
  • Ledstänger i trappor
  • Tillgänglighetsanpassad gång till hiss
  • Väl upplyst gång till ingången

Mer

  • Rökning ej tillåten
  • Traditionell arkitektur

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Duntäcke
  • Sängtillbehör av högsta kvalitet

Badrum

  • Bidé
  • Dusch
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Regndusch
  • Toalettpapper

Underhållning

  • Platt-tv med digitala kanaler

Mat och dryck

  • Elektrisk vattenkokare
  • Espressobryggare
  • Kylskåp
  • Te-/kaffebryggare

Mer

  • Ljudisolerade rum
  • Luftkonditionering (klimatreglerad)
  • Uppvärmning
  • Värdeförvaringsskåp

Regler

Incheckning

Incheckning från 13.00
Tidig incheckning i mån av tillgång
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 10.00
Kontaktfri utcheckning erbjuds
Sen utcheckning i mån av tillgång
En avgift tas ut för sen utcheckning
Snabb utcheckning tillgänglig

Incheckningsinstruktioner

Detta boende har ingen reception.
Gästerna får ett e-postmeddelande med incheckningsinstruktioner inom 48 timmar före ankomst – värden tar emot dig.
Kontakta boendet minst 48 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Kontakta boendet via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen om du har några frågor.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
Frukost serveras på en bar i närheten.

Åtkomst till boendet

Värd möter dig

Husdjur

  • Husdjur är ej tillåtna, men assistanshundar är välkomna

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Spjälsängar finns att hyra för EUR 10.0 per dag.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • Stadsskatt: 6.00 EUR per person per natt i upp till 10 nätter. Skatten gäller inte barn under 10 år.

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Sen utcheckning är möjlig mot en avgift (endast i mån av tillgång)
  • Spjälsäng (babysäng): EUR 10.0 per dag

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort och kontanter.
Kontantfria transaktioner erbjuds
Fester och gruppevenemang är inte tillåtna på boendet.
Oljud utanför kan höras in på rummen.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetaljer: kolmonoxiddetektor, brandsläckare och förbandslåda.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Observera att kulturella normer och gästpolicyer kan skilja sig i olika länder och på olika boenden. De policyer som listas är boendets egna.
Detta boende har ingen reception. Gäster måste kontakta boendet minst 48 timmar innan ankomst med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att anordna incheckning. Gästerna får ett e-postmeddelande med incheckningsinstruktioner 48 timmar före ankomst. Värden möter gästerna vid ankomst. Kontakta boendet med hjälp av uppgifterna i bokningsbekräftelsen om du har några frågor.
Boendets registreringsnummer IT058091C276YFEX7T

Bra att veta

  • Alla gäster, även barn, måste närvara vid incheckning och uppvisa statligt utfärdad legitimation eller pass.
  • Kontanttransaktioner på plats kan inte överskrida EUR 5000, på grund av nationella bestämmelser. För mer information kan du kontakta boendet med uppgifterna från din bokningsbekräftelse.
  • Endast registrerade gäster är tillåtna på rummen.

Boendet kallas även

Casa di Enza B&B Rome
Casa di Enza B&B
Casa di Enza Rome
Casa di Enza
A Casa di Enza Rome
A Casa di Enza Bed & breakfast
A Casa di Enza Bed & breakfast Rome