Dar Bennis 2

2.5-stjärnigt boende

Fotogalleri för Dar Bennis 2

Trippelrum | Mörkläggningsgardiner, gratis wi-fi och sängkläder
Trippelrum | Mörkläggningsgardiner, gratis wi-fi och sängkläder
Handfat
Interiör
Sittområde i lobbyn

Recensioner

4,0 av 10,

Populära bekvämligheter

  • Frukost ingår
  • Gratis wi-fi
  • Tvättjänster
  • Städning
  • Reception dygnet runt
  • Kök

Utforska området

Se på karta
Av Mohmed 529 Rue Sidi Bourzouk Médina, Rabat
  • Place, Rue des Consuls
    ‪8 min till fots‬
  • Place, Bab El Had
    ‪8 min till fots‬
  • Place, Rabat strand
    ‪8 min till fots‬
  • Airport, Rabat–Salé Airport (RBA), Rabat, Marocko
    ‪17 min med bil‬

Rumsalternativ

Tvåbäddsrum

  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Dubbelrum

  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Trippelrum

  • 3 sovplatser
  • 3 enkelsängar

Enkelrum

  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng

Liknande boenden

Om boendet

Dar Bennis 2

Dar Bennis 2 är en riad med kemtvätt, dygnet runt-öppen reception och en tv i allmänt utrymme. Gratis kontinental frukost och gratis wi-fi i allmänna utrymmen erbjuds dessutom.
Dar Bennis 2 erbjuder 4 rum med delat/gemensamt kök och gratis toalettartiklar. Kylskåp och mikrovågsugn finns på rummet.

Badrummen har dusch. Gäster har tillgång till gratis wi-fi. Städning sker dagligen.

Dar Bennis 2 ligger i Medina of Rabat, mindre än tio minuters promenad från sevärdheter som Central Market och Bab El Had-torget. Denna riad har 4 rum med kylskåp och mikrovågsugn, och gäster erbjuds dessutom gratis frukost
Restaurangalternativ
Gratis kontinental frukost serveras dagligen mellan 08.00 och 10.00.
Rum
Här erbjuds gäster gratis wi-fi. Kylskåp, mikrovågsugn och spishäll är också tillgängliga.
På boendet
Gäster på Dar Bennis 2 har tillgång till gratis wi-fi i allmänna utrymmen, en terrass och en tv i allmänt utrymme. Gäster erbjuds flygplatstransfer (tillgänglig dygnet runt) för EUR 20 per fordon. Receptionen är bemannad dygnet runt och kan hjälpa dig med bagageförvaring och kemtvätt/tvättjänster.
Gratis frukost serveras dagligen. I allmänna utrymmen finns gratis wi-fi. Transport till/från flygplatsen (tillgänglig dygnet runt) erbjuds mot en avgift. Dar Bennis 2 lockar med en terrass, kemtvätt och tv i allmänt utrymme.

Rökning tillåts på särskilt anvisade platser på denna riad i Rabat .

Gäster kan äta gratis kontinental frukost dagligen från 08.00 till 10.00.

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Ingen parkering på området
  • Flygtransfer tur och retur dygnet runt på begäran mot en tilläggsavgift

Mat och dryck

  • Gratis kontinental frukost tillgänglig alla dagar 08.00–10.00

Att göra

  • Tv i allmänna utrymmen

Familjevänligt

  • Kylskåp på rummet
  • Mikrovågsugn på rummet

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Reception öppen dygnet runt

Gästtjänster

  • Kemtvätt/tvättservice
  • Städning varje dag

Utomhus

  • Terrass

Tillgänglighetsanpassning

  • Ingen hiss

Mer

  • Platser anvisade för rökning

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Lakan tillhandahålls
  • Mörkläggningsgardiner

Badrum

  • Dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Schampo
  • Toalettpapper
  • Tvål

Mat och dryck

  • Grytor och köksredskap
  • Kylskåp
  • Mikrovågsugn
  • Spishäll
  • Tillgång till delat kök

Regler

Incheckning

Checka in från: 13.00. Checka in fram till: 22.00.
Sen incheckning i mån av tillgång
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00

Incheckningsinstruktioner

Boendet erbjuder transfer från flygplats (avgifter kan tillkomma). Gäster måste kontakta boendet 24 timmar innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera hämtning.
Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Om du planerar att ankomma efter 20.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

  • Varken husdjur eller assistanshundar är tillåtna på Dar Bennis 2

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Extrasängar finns inte tillgängliga.
  • Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • Stadsskatt: 2.72 EUR per person per natt. Skatten gäller inte barn under 12 år.

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för flygtransfer: EUR 20 per fordon (max. antal passagerare 3)

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kontanter.
Kontantfria transaktioner erbjuds
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetaljer: brandsläckare, rökdetektor, säkerhetssystem, förbandslåda och utomhusbelysning.
Observera att kulturella normer och gästpolicyer kan skilja sig i olika länder och på olika boenden. De policyer som listas är boendets egna.
Dar Bennis 2 erbjuder transfer från flygplats (avgifter kan tillkomma). Kontakta boendet genom att ringa numret i bokningsbekräftelsen 24 timmar innan ankomsten med uppgifter om din ankomst. Gäster måste kontakta boendet i förväg med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att anordna incheckning. Gäster som anländer efter 20.00 måste kontakta boendet i förväg med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen. Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Enligt lokal lag kan det vara förbjudet för ogifta par att dela rum. Det är obligatoriskt för gäster att kunna uppvisa äktenskapsbevis om så krävs av boendet.
  • Endast registrerade gäster är tillåtna på rummen.
  • Husdjur och assistanshundar är inte tillåtna på plats.

Boendet kallas även

Dar Bennis 2 Riad
Dar Bennis 2 Rabat
Dar Bennis 2 Riad Rabat