L'Alcazar

5.0-stjÀrnigt boende

Fotogalleri för L'Alcazar

Interiör
Egyptiska bomullslakan och sÀngtillbehör av högsta kvalitet
3 barer/lounger
Egyptiska bomullslakan och sÀngtillbehör av högsta kvalitet
Interiör

Recensioner

8,8 av 10,
UtmÀrkt

PopulÀra bekvÀmligheter

  • Parkering tillgĂ€nglig
  • Bar
  • Frukost tillgĂ€nglig
  • Rumsservice
  • StĂ€dning
  • TvĂ€ttservice

Utforska omrÄdet

Map
4 Impasse Benabdallah, Bab Laalou, Rabat, 10000
  • Rabat strand
    â€Ș8 min till fots‬
  • Kasbah des Oudaias
    â€Ș12 min till fots‬
  • Hassans torn
    â€Ș3 min med bil‬
  • Rabat–SalĂ© Airport (RBA), Rabat, Marocko
    â€Ș12 min med bil‬

Rumsalternativ

Standard dubbelrum (La Nomade)

10,0 av 10
EnastÄende
(1 recension)
  • 17 kvm
  • Sovplats för 2
  • 1 dubbelsĂ€ng

Juniorsvit (L'Insouciante)

  • 35 kvm
  • Sovplats för 2
  • 1 dubbelsĂ€ng

Svit Superior - terrass (Only Lui)

  • 30 kvm
  • Sovplats för 2
  • 1 kingsize-sĂ€ng

Svit Deluxe (L'adonis, Nizar et les autres)

10,0 av 10
EnastÄende
(1 recension)
  • 50 kvm
  • Sovplats för 2
  • 1 kingsize-sĂ€ng

Svit Royal - anslutande rum (Alcazar 15 Mai)

  • 80 kvm
  • Sovplats för 4
  • 2 kingsize-sĂ€ngar

Liknande boenden

Om boendet

L'Alcazar

Riad i art décostil med barer/lounger och takterrass
Denna riad har en restaurang, 3 barer/lounger och en takterrass. HÀr ingÄr wi-fi i allmÀnna utrymmen. HÀr erbjuds dessutom bland annat ett kafé, parkering och kaffe/te i allmÀnt utrymme.
L'Alcazar erbjuder 8 luftkonditionerade rum med minibar och vÀrdeförvaringsskÄp. Dessa individuellt inredda rum inkluderar skrivbord. SÀngarna har Tempur Pedic-madrasser samt egyptiska bomullslakan och sÀngtillbehör av högsta kvalitet. 32-tums platt-tv med satellitkanaler.

Badrummen har badrockar, tofflor, gratis toalettartiklar och hÄrtorkar. Denna riad i Rabat erbjuder sina gÀster gratis wi-fi. Allergitestade sÀngklÀder och hÄrtork kan fÄs pÄ begÀran. StÀdning sker dagligen.

L'Alcazar ligger i Medina of Rabat, mindre Àn tio minuters promenad frÄn sevÀrdheter som Rue des Consuls och Central Market. Denna riad med 5 stjÀrnor har 8 rum och vÀlkomnar gÀster med en restaurang, gratis wi-fi pÄ rummet och en takterrass.
Restaurangalternativ
Lokal frukost Àr tillgÀnglig dagligen mellan 07.00 och 11.00 mot en avgift. BestÀll nÄt gott frÄn rumsservice för att stilla hungern utan att lÀmna rummet, eller avnjut en mÄltid pÄ restaurangen eller kafé.
Rum
Din 32-tumss platt-tv har satellitkanaler, och du hÄller dig uppkopplad med gratis wi-fi. Badrummen har hÄrtorkar och gratis toalettartiklar, och gÀster sover gott i sÀngar med bÀddmadrasser och egyptiska bomullslakan. Till bekvÀmligheterna hör dessutom minibarer, vÀrdeförvaringsskÄp och skrivbord.
PĂ„ boendet
GÀster pÄ L'Alcazar har tillgÄng till en takterrass, gratis wi-fi i allmÀnna utrymmen och kaffe i allmÀnt utrymme. För den som kör finns det parkering för MAD 44 per natt, annars erbjuds flygplatstransfer (tillgÀnglig dygnet runt) för MAD 250 per fordon enkel resa. Receptionen Àr öppen dygnet runt och Àr bemannad med personal som kan hjÀlpa dig med bokning av guidade turer och biljetter, förvaring av vÀrdesaker samt bagageförvaring. Denna riad i lyxstil har dessutom en terrass.
BekvÀmligheter
  • Gratis wi-fi pĂ„ rummet och i allmĂ€nna utrymmen
  • Restaurang
  • Takterrass
  • ConciergetjĂ€nster
Det finns restaurang pÄ plats, men Àven kafé. Du har att vÀlja pÄ 3 barer/lounger nÀr du kÀnner för en drink. I allmÀnna utrymmen finns gratis wi-fi. Transport till/frÄn flygplatsen (tillgÀnglig dygnet runt) erbjuds mot en avgift. Takterrass, hjÀlp med bokning av biljetter och guidade turer och kaffe i allmÀnt utrymme finns pÄ L'Alcazar i lyxstil. Det finns tillgÀngliga parkeringsplatser mot en avgift.

Denna riad iRabat Àr i art décostil och tillÄter endast rökning pÄ sÀrskilda platser.

Mot en avgift kan gÀster dagligen Àta frukost med lokala rÀtter och 07.00 till 11.00.
Restaurang pĂ„ platsen – restaurang som serverar frukost, lunch och middag. GĂ€sterna kan bestĂ€lla drinkar och umgĂ„s vid baren. Bokning krĂ€vs.
Boendet har rumsservice (under begrÀnsade tider).

SprÄk

Arabiska, engelska, franska, italienska och spanska

HotellbekvÀmligheter

Internet

  • TillgĂ€ngligt i alla rum: gratis wi-fi
  • TillgĂ€ngligt i vissa allmĂ€nna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Flygtransfer tur och retur dygnet runt pĂ„ begĂ€ran mot en tillĂ€ggsavgift
  • Parkering pĂ„ omrĂ„det (MAD 44 per natt: omfattar möjlighet att köra in/ut)

Mat och dryck

  • Frukost med lokala rĂ€tter tillgĂ€nglig dagligen 07.00–11.00 mot en avgift: MAD 100 för vuxna ochMAD 100 för barn
  • 3 barer/lounger
  • En restaurang
  • Ett kafĂ©/fik
  • Kaffe och te i gemensamma utrymmen

FamiljevÀnligt

  • ExtrasĂ€ng (tillĂ€ggsavgift)

BekvÀmligheter

  • Bagageförvaring
  • Reception öppen dygnet runt
  • VĂ€rdeförvaringsskĂ„p i receptionen

GÀsttjÀnster

  • ConciergetjĂ€nster
  • HjĂ€lp med bokning av guidade turer och biljetter
  • KemtvĂ€tt/tvĂ€ttservice
  • StĂ€dning varje dag

Utomhus

  • Takterrass

TillgÀnglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgĂ€nglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjĂ€lp av kontaktuppgifterna i bokningsbekrĂ€ftelsen.
  • TillgĂ„ng till övre vĂ„ningsplan endast via trappor

Mer

  • 1 byggnad
  • 2 vĂ„ningar
  • Art dĂ©co-arkitektur
  • Byggdes 1903
  • Platser anvisade för rökning

BekvÀmligheter pÄ rummet

Sovrum

  • Allergitestade sĂ€ngklĂ€der
  • BĂ€ddmadrass
  • Egyptiska bomullslakan
  • ExtrasĂ€ng (tillĂ€ggsavgift)
  • MörklĂ€ggningsgardiner

Badrum

  • Badrockar
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahĂ„lles
  • HĂ„rtork
  • Tofflor

UnderhÄllning

  • 32-tums platt-tv med satellitkanaler

Mat och dryck

  • BegrĂ€nsad rumsservice
  • Minibar

Mer

  • Enskild inredning
  • Luftkonditionering
  • Skrivbord
  • VĂ€rdeförvaringsskĂ„p

Regler

Incheckning

Checka in frÄn: 14.00. Checka in fram till: 00.00.
MinimiÄlder för incheckning - 18 Är

Utcheckning

Utcheckning innan 12.00

Incheckningsinstruktioner

Personalen i receptionen vÀlkomnar gÀsterna vid ankomst.
Kontakta boendet via kontaktuppgifterna i bokningsbekrÀftelsen om du har nÄgra frÄgor.
GÀster som planerar att anlÀnda utanför normala incheckningstider mÄste kontakta boendet i förvÀg för att arrangera incheckning.

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

  • Varken husdjur eller assistanshundar Ă€r tillĂ„tna pĂ„ L'Alcazar

Barn och extrasÀngar

  • Barn Ă€r vĂ€lkomna.
  • Barn bor gratis! Barn upp till 2 Ă„r bor gratis vid bruk av ordinarie sĂ€ngar.
  • ExtrasĂ€ngar finns att hyra för MAD 500 per natt.
  • SpjĂ€lsĂ€ngar finns inte tillgĂ€ngliga.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

GÀster ska betala följande avgifter pÄ boendet:

  • Deposition: MAD 1000 per vistelse
  • Stadsskatt: 44.00 MAD per person per natt. Skatten gĂ€ller inte barn under 12 Ă„r.

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfÀllet.

  • Avgift för lokal frukost: MAD 100 för vuxna och MAD 100 för barn
  • Avgift för flygtransfer: MAD 250 per fordon (enkel resa)
  • Parkeringsavgift: MAD 44 per natt (möjlighet att köra ut och komma tillbaka)
  • Avgift för extrasĂ€ng: MAD 500 per natt

Den hÀr listan Àr inte nödvÀndigtvis fullstÀndig. Avgifter och depositioner kan Àndras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hÄlla koll pÄ

Avgifter för extragÀster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfÀrdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krÀvas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
SÀrskilda önskemÄl erbjuds i mÄn av tillgÄng vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. SÀrskilda önskemÄl kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort och kontanter.
Oljud utanför kan höras in pÄ rummen.
Det hÀr boendet har utomhusomrÄden sÄsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte Àr lÀmpliga för barn. Om du har frÄgor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekrÀfta att de kan ta emot dig i ett lÀmpligt rum.
Observera att kulturella normer och gÀstpolicyer kan skilja sig i olika lÀnder och pÄ olika boenden. De policyer som listas Àr boendets egna.
Personalen i receptionen vÀlkomnar gÀsterna vid ankomst. Kontakta boendet med hjÀlp av uppgifterna i bokningsbekrÀftelsen om du har nÄgra frÄgor.
Om du avbokar din bokning kommer vÀrdens avbokningspolicy att gÀlla. I enlighet med EU-bestÀmmelser om konsumentrÀtt gÀller inte ÄngerrÀtten för boendebokningstjÀnster.

Bra att veta

  • Barn som Ă€r upp till 2 Ă„r bor gratis i förĂ€lders eller vĂ„rdnadshavares rum om inga extrasĂ€ngar anvĂ€nds.
  • Endast registrerade gĂ€ster Àr tillĂ„tna pÄ rummen.
  • Husdjur och assistanshundar Ă€r inte tillĂ„tna pĂ„ plats.

Boendet kallas Àven

L'Alcazar
L'Alcazar Hotel
L'Alcazar Hotel Rabat
L'Alcazar Rabat
L'Alcazar Riad
L'Alcazar Rabat
L'Alcazar Riad Rabat