Hotel Mimatsu

2.5-stjärnigt boende

Fotogalleri för Hotel Mimatsu

Exteriör
Exteriör
Lobby
Interiör
Spa

Recensioner

8,4 av 10,
Mycket bra

Populära bekvämligheter

  • Pool
  • Spa
  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering

Utforska området

Se på karta
10 Ogawamachi, Nara, 630-8233
  • Place, Nara-parken
    ‪6 min till fots‬
  • Place, Sarusawa Pond Park
    ‪6 min till fots‬
  • Place, Kofuku-ji Shrine
    ‪10 min till fots‬
  • Airport, Osaka (ITM-Itami)
    ‪63 min med bil‬

Rumsalternativ

Traditionellt rum (Japanese Style)

  • 15 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 2 futoner (enkla)

Liknande boenden

Om boendet

Hotel Mimatsu

Detta ryokan har en restaurang, spatjänster och ett värdeförvaringsskåp i receptionen. Dessutom erbjuds gratis wi-fi i allmänna utrymmen och avgiftsfri parkering.
Hotel Mimatsu erbjuder 20 luftkonditionerade rum med värdeförvaringsskåp och tofflor. LCD-tv finns på rummen.

Badrummen har badkar/dusch med djupa badkar, bidéer och gratis toalettartiklar. Detta ryokan i Nara erbjuder sina gäster gratis wi-fi. Uppbäddningsservice erbjuds varje kväll, städning sker dagligen och hårtork finns på begäran.

Gäster kan skämma bort sig med en spabehandling på plats. På detta badhus/ onsen finns inomhusbad och japanska badrockar (yukata). Här har de separata områden för män och kvinnor.
Hotel Mimatsu ligger i Naramachi, mindre än tio minuters promenad från sevärdheter som Nara-parken och Naramachi Mechanical Toy Museum. Detta ryokan med 20 rum har en restaurang och ståtar med bekvämligheter som gratis wi-fi på rummet och avgiftsfri parkering.
Restaurangalternativ
Komplett frukost serveras dagligen mellan 07.00 och 08.00 mot en avgift. Detta ryokan har en restaurang där du kan äta något gott.
Rum
Gäster har tillgång till en LCD-tv och håller sig uppkopplade med gratis wi-fi. Badrummen har djupa badkar, gratis toalettartiklar och bidéer. Bekvämligheter som kylskåp och värdeförvaringsskåp erbjuds dessutom.
På boendet
Hotel Mimatsu erbjuder gratis wi-fi i allmänna utrymmen och spatjänster. Här ingår avgiftsfri parkering. Receptionspersonalen kan hjälpa dig med förvaring av värdesaker samt bagageförvaring.
Det finns restaurang på plats. Gratis wi-fi finns i allmänna utrymmen. Hotel Mimatsu lockar med spatjänster och värdeförvaringsskåp i receptionen. Det finns parkeringsplatser som är gratis.
Mot en avgift kan gäster dagligen äta komplett frukost och 07.00 till 08.00.
Hotel Mimatsu har en restaurang.

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Avgiftsfri parkering på området
  • Begränsad parkering på området

Mat och dryck

  • Komplett frukost tillgänglig dagligen 07.00–08.00 mot en avgift: JPY 1 080 per person
  • En restaurang
  • Kaiseki-måltid

Att göra

  • Pool

Familjevänligt

  • Kylskåp på rummet

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Reception öppen under begränsade tider
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Städning varje dag
  • Uppbäddningsservice

Spa

  • Offentligt bad inomhus (inga mineraler)
  • Separata utrymmen för män/kvinnor i offentligt bad
  • Spatjänster
  • Yukata (japanska badrockar)

Bekvämligheter på rummet

Badrum

  • Bidé
  • Djupt badkar
  • Dusch över badkar
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork (på begäran)
  • Privat badrum
  • Tofflor

Underhållning

  • LCD-tv

Mat och dryck

  • Kylskåp

Mer

  • Luftkonditionering
  • Tatami (vävda golvmattor)
  • Värdeförvaringsskåp

Regler

Incheckning

Checka in från: 15.30. Checka in fram till: 21.00.
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 10.00

Incheckningsinstruktioner

Receptionen är öppen alla dagar 07.00–22.00.
Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Receptionen är bemannad under begränsade tider.
Kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Om du planerar att ankomma efter 21.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Reception (begränsade öppettider)

Husdjur

  • Inga djur tillåtna

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Barn bor gratis! Ett barn upp till 5 år bor gratis vid bruk av ordinarie sängar.
  • Extrasängar finns inte tillgängliga.
  • Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för komplett frukost: JPY 1080 per person (ungefärligt pris)

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Gäster bör kontakta boendet i förväg för att boka inträde till badhuset.
Boendet accepterar kreditkort.
Receptionen har öppet varje dag från 07.00 till 22.00.
Gäster måste kontakta boendet i förväg med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att anordna incheckning. Gäster som anländer efter 21.00 måste kontakta boendet i förväg med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen. Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Ett barn som är upp till 5 år bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
  • Enligt anvisningar från japanska ministeriet för hälsa, arbete och välfärd måste alla internationella besökare ange passnummer och nationalitet när de registrerar sig vid boenden (pensionat, hotell, motell etc.). Det är också obligatoriskt att fastighetsägare eller personal tar en kopia av incheckade gästers pass, samt behåller denna kopia för framtida referens.
  • Observera att vissa boenden inte tillåter gäster med tatueringar att använda boendets allmänna bad.

Boendet kallas även

Hotel Mimatsu Nara
Mimatsu Nara
Mimatsu
Hotel Mimatsu Nara
Hotel Mimatsu Ryokan
Hotel Mimatsu Ryokan Nara