La Almunia del Valle

3.0-stjÀrnigt boende

Fotogalleri för La Almunia del Valle

Utomhuspool och solstolar
Medelhavsköket och utsikt mot trÀdgÄrden
Superior dubbelrum - terrass - utsikt mot bergen | Terrass/Patio
Boendets fasad
InnergÄrd

Recensioner

10 av 10,
EnastÄende

PopulÀra bekvÀmligheter

  • Frukost ingĂ„r
  • Bar
  • Luftkonditionering
  • Pool
  • HusdjursvĂ€nligt
  • StĂ€dning

Utforska omrÄdet

Map
Camino de la Umbria S/N, Monachil, Granada, 18193
  • Los Cahorros
    â€Ș11 min till fots‬
  • Alhambra
    â€Ș24 min med bil‬
  • Granada-katedralen
    â€Ș25 min med bil‬
  • Granada (GRX-Federico Garcia Lorca)
    â€Ș42 min med bil‬

Rumsalternativ

Comfort dubbelrum - terrass - utsikt mot bergen

10,0 av 10
EnastÄende
(1 recension)
  • 20 kvm
  • Utsikt mot bergen
  • Sovplats för 2
  • 1 queensize-sĂ€ng ELLER 2 enkelsĂ€ngar

Superior dubbelrum - terrass - utsikt mot bergen

10,0 av 10
EnastÄende
(3 recensioner)
  • 30 kvm
  • Utsikt mot bergen
  • Sovplats för 3
  • 1 queensize-sĂ€ng ELLER 2 enkelsĂ€ngar

Standard dubbelrum - utsikt mot bergen

10,0 av 10
EnastÄende
(1 recension)
  • 20 kvm
  • Utsikt mot bergen
  • Sovplats för 2
  • 1 queensize-sĂ€ng ELLER 2 enkelsĂ€ngar

Comfort dubbelrum - balkong - utsikt mot bergen

  • 20 kvm
  • Utsikt mot bergen
  • Sovplats för 2
  • 1 queensize-sĂ€ng ELLER 2 enkelsĂ€ngar

Liknande boenden

Om boendet

La Almunia del Valle

Hotell i medelhavsstil med gratis frukost och kafé
Detta hotell Àr en rökfri anlÀggning som erbjuder gÀster en utomhuspool, en restaurang och en bar/lounge. Dessutom erbjuds gratis frukostbuffé, gratis wi-fi i allmÀnna utrymmen och avgiftsfri parkering. HÀr erbjuds dessutom bland annat en bar vid poolen, en snackbar/deli och ett kafé.
La Almunia del Valle erbjuder 15 luftkonditionerade rum med vÀrdeförvaringsskÄp och tofflor. Rummen Àr individuellt möblerade och inredda. SÀngar med bÀddmadrasser samt egyptiska bomullslakan, duntÀcken och sÀngtillbehör av högsta kvalitet. Detta hotell i Monachil erbjuder sina gÀster gratis wi-fi. Badrummen har badkar eller dusch, bidéer, gratis toalettartiklar och hÄrtorkar. StÀdning erbjuds dagligen och strykjÀrn/strykbrÀda kan fÄs pÄ begÀran.
Detta hotell har bland annat en utomhuspool.

Fritidsaktiviteterna nedan finns antingen tillgÀngliga pÄ plats eller i nÀrheten. Avgifter kan tillkomma.

La Almunia del Valle ligger 1,3 km frÄn Los Cahorros. Detta hotell har 3 stjÀrnor och vÀlkomnar gÀster med 15 rum och bekvÀmligheter som en utomhuspool, gratis wi-fi pÄ rummet och avgiftsfri parkering.
Restaurangalternativ
Gratis frukostbuffé ingÄr under din vistelse och serveras dagligen mellan 08.30 och 11.00. Hotellet har bÄde familjerestaurang och bar. BestÀll nÄgot att dricka pÄ deras kafé. LOCALIZE
Rum
GÀster har tillgÄng till en tv och hÄller sig uppkopplade med gratis wi-fi. Badrummen har hÄrtorkar och gratis toalettartiklar, och gÀster sover gott i sÀngar med bÀddmadrasser, egyptiska bomullslakan och duntÀcken. Vattenkokare, vÀrdeförvaringsskÄp och telefon erbjuds dessutom.
PĂ„ boendet
GÀster pÄ La Almunia del Valle har tillgÄng till en utomhuspool, gratis wi-fi i allmÀnna utrymmen och kaffe i allmÀnt utrymme. HÀr erbjuds avgiftsfri parkering, samt flygplatstransfer (tillgÀnglig dygnet runt) för EUR 80 per fordon tur och retur. Receptionspersonalen kan hjÀlpa dig med förvaring av vÀrdesaker, bokning av guidade turer och biljetter och bagageförvaring. LOCALIZEDetta hotell i boutique-stil har dessutom ett bibliotek, en terrass och tvÀttmöjligheter.
BekvÀmligheter
  • Gratis frukostbuffĂ©
  • Gratis wi-fi pĂ„ rummet och i allmĂ€nna utrymmen
  • Avgiftsfri parkering
  • Restaurang
Det finns restaurang pÄ plats, men Àven kafé och snackbar/deli. Du kan njuta av en drink pÄ en av barerna. Du har att vÀlja mellan bar vid poolen och en bar/lounge. Gratis frukost serveras dagligen. Gratis wi-fi finns i allmÀnna utrymmen.

Utomhuspool, bibliotek och en terrass finns tillgÀngliga pÄ La Almunia del Valle i boutique-stil. Transport till/frÄn flygplatsen (tillgÀnglig dygnet runt) och lokaltransport finns tillgÀngliga mot en avgift. Det finns parkeringsplatser som Àr gratis.

Detta hotell i Monachil Àr i medelhavsstil och tillÄter inte rökning.

GÀster kan Àta gratis frukostbuffé dagligen frÄn 08.30 till 11.00.
La Almunia del Valle - familjerestaurang som specialiserar sig pÄ medelhavsköket och har en vacker utsikt över trÀdgÄrden. GÀsterna kan bestÀlla drinkar i baren och Àta utomhus om vÀdret tillÄter.
Middag med vÀrdfolket tillgÀnglig mot en tillÀggsavgift alla dagar. Reservation krÀvs.

SprÄk

Engelska, franska, tyska och spanska

HotellbekvÀmligheter

Internet

  • TillgĂ€ngligt i alla rum: gratis wi-fi
  • TillgĂ€ngligt i vissa allmĂ€nna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Flygtransfer tur och retur dygnet runt pĂ„ begĂ€ran mot en tillĂ€ggsavgift
  • Transport i nĂ€romrĂ„det (tillĂ€ggsavgift)
  • Avgiftsfri parkering pĂ„ omrĂ„det

Mat och dryck

  • Gratis frukostbuffĂ© tillgĂ€nglig alla dagar 08.30–11.00
  • En bar vid poolen
  • En bar/lounge
  • En restaurang
  • Ett kafĂ©/fik
  • Kaffe och te i gemensamma utrymmen
  • Middag med vĂ€rdfolket tillgĂ€nglig alla dagar mot en avgift pĂ„ EUR 42, bokning krĂ€vs
  • Snackbar/deli

Restauranger pÄ omrÄdet

  • La Almunia del Valle

Att göra

  • Bibliotek
  • Cykeluthyrning
  • Utomhuspool

FamiljevÀnligt

  • Barnpassning (tillĂ€ggsavgift)
  • Snackbar/deli
  • TvĂ€ttmöjligheter
  • Utomhuspool

BekvÀmligheter

  • Bagageförvaring
  • Reception öppen under begrĂ€nsade tider
  • TvĂ€ttmöjligheter
  • VĂ€rdeförvaringsskĂ„p i receptionen

GÀsttjÀnster

  • ConciergetjĂ€nster
  • HjĂ€lp med bokning av guidade turer och biljetter
  • KemtvĂ€tt/tvĂ€ttservice
  • StĂ€dning varje dag

Utomhus

  • I bergen
  • PicknickomrĂ„de
  • Solstolar vid poolen
  • Terrass
  • TrĂ€dgĂ„rd

Spa

  • Massage

TillgÀnglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgĂ€nglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjĂ€lp av kontaktuppgifterna i bokningsbekrĂ€ftelsen.
  • Ingen hiss
  • Klinkergolv i rum
  • Mattor i rum
  • TillgĂ€nglighetsanpassat (kan finnas begrĂ€nsningar)

Mer

  • 2 vĂ„ningar
  • Medelhavsarkitektur
  • MyggnĂ€t
  • Rökfritt boende

BekvÀmligheter pÄ rummet

Sovrum

  • BĂ€ddmadrass
  • DuntĂ€cke
  • Egyptiska bomullslakan
  • MörklĂ€ggningsgardiner

Badrum

  • Badkar eller dusch
  • BidĂ©
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahĂ„lles
  • HĂ„rtork
  • Privat badrum
  • Tofflor

UnderhÄllning

  • Tv

Mat och dryck

  • Elektrisk vattenkokare
  • TepĂ„sar/snabbkaffe

Mer

  • Enskild inredning
  • Enskild möblering
  • Luftkonditionering
  • StrykjĂ€rn/strykbrĂ€da pĂ„ begĂ€ran
  • Telefon
  • VĂ€rdeförvaringsskĂ„p

Regler

Incheckning

Checka in frÄn: 14.00. Checka in fram till: 22.00.
MinimiÄlder för incheckning - 18 Är

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00
Kontaktfri utcheckning erbjuds

Incheckningsinstruktioner

GÀster erbjuds transport frÄn flygplats (avgifter kan tillkomma). GÀster mÄste kontakta boendet med reseinformation i förvÀg med hjÀlp av kontaktuppgifterna i bokningsbekrÀftelsen.
Receptionen Àr bemannad under begrÀnsade tider.

Renoveringar och stÀngningar

Detta boende Àr stÀngt frÄn 20 november till 9 februari.

Åtkomst till boendet

Reception (begrÀnsade öppettider)

Husdjur

  • Husdjur: EUR 40 per boende, per vistelse
  • Endast hundar tillĂ„ts
  • Upp till 2 per rum
  • Husdjur fĂ„r inte lĂ€mnas utan uppsikt
  • Mat- och vattenskĂ„lar erbjuds
  • Endast vissa rum, begrĂ€nsningar gĂ€ller
  • Du kan be om ett rum dĂ€r husdjur tillĂ„ts genom att höra av dig till boendet med kontaktuppgifterna i bokningsbekrĂ€ftelsen
  • Assistanshundar Ă€r avgiftsbefriade.

Barn och extrasÀngar

  • Barn Ă€r vĂ€lkomna.
  • ExtrasĂ€ngar finns inte tillgĂ€ngliga.
  • SpjĂ€lsĂ€ngar finns att hyra för EUR 40.0 per dag.

Betalningstyper

Viktig information

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfÀllet.

  • Avgift för flygtransfer: EUR 80 per fordon (tur och retur)
  • Avgift för husdjur: EUR 40 per boende per vistelse
  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar
  • SpjĂ€lsĂ€ng (babysĂ€ng): EUR 40.0 per dag
  • Middag med vĂ€rdfolket: EUR 42

Den hÀr listan Àr inte nödvÀndigtvis fullstÀndig. Avgifter och depositioner kan Àndras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hÄlla koll pÄ

Avgifter för extragÀster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfÀrdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krÀvas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
SÀrskilda önskemÄl erbjuds i mÄn av tillgÄng vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. SÀrskilda önskemÄl kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort och kontanter.
Kontantfria transaktioner erbjuds
PÄ detta boende finns bland annat följande sÀkerhetsdetaljer: kolmonoxiddetektor, brandslÀckare, rökdetektor och utomhusbelysning.
Det hÀr boendet har utomhusomrÄden sÄsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte Àr lÀmpliga för barn. Om du har frÄgor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekrÀfta att de kan ta emot dig i ett lÀmpligt rum.
La Almunia del Valle erbjuder transfer frÄn flygplats (avgifter kan tillkomma). Kontakta boendet med uppgifter om din ankomst genom att ringa numret i bokningsbekrÀftelsen. Personalen i receptionen vÀlkomnar gÀsterna vid ankomst.
Om du avbokar din bokning kommer vÀrdens avbokningspolicy att gÀlla. I enlighet med EU-bestÀmmelser om konsumentrÀtt gÀller inte ÄngerrÀtten för boendebokningstjÀnster.

Bra att veta

  • Kontanttransaktioner pĂ„ plats kan inte överskrida EUR 1000, pĂ„ grund av nationella bestĂ€mmelser. För mer information kan du kontakta boendet med uppgifterna frĂ„n din bokningsbekrĂ€ftelse.
  • Observera att det hĂ€r boendet kan neka sĂ€rskilda bokningar vid gruppevenemang eller fester, vilket inkluderar möhippor och svensexor.
  • Bokning behövs för massage. Vill du boka kan du kontakta detta hotell innan ankomst, med hjĂ€lp av informationen i din bokningsbekrĂ€ftelse.
  • Husdjur tillĂ„ts endast i vissa rum; andra restriktioner gĂ€ller (relaterade kostnader gĂ„r att hitta i sektionen för avgifter). Kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekrĂ€ftelsen för att ordna för ditt husdjur.

Boendet kallas Àven

La Almunia del Valle
La Almunia del Valle Hotel
La Almunia del Valle Hotel Monachil
La Almunia del Valle Monachil
Almunia Valle Hotel Monachil
Almunia Valle Hotel
Almunia Valle Monachil
Almunia Valle
La Almunia Del Valle Monachil
La Almunia del Valle Hotel
La Almunia del Valle Monachil
La Almunia del Valle Hotel Monachil