Hotel La Casona Laureles Medellin

3.0-stjärnigt boende

Fotogalleri för Hotel La Casona Laureles Medellin

Lyxig studiosvit | Minibar, unika möbler, skrivbord och gratis wi-fi
Interiör
Familjerum | Minibar, unika möbler, skrivbord och gratis wi-fi
Minibar, unika möbler, skrivbord och gratis wi-fi
Boendets fasad

Recensioner

8,8 av 10,
Utmärkt

Populära bekvämligheter

  • Frukost ingår
  • Gratis wi-fi
  • Luftkonditionering
  • Städning
  • Reception dygnet runt
  • Kök
493 kr
28 maj – 29 maj

Utforska området

Se på karta
Carrera 72 circular 4-37 barrio Laureles, Medellín, Antioquia, 050031
  • Place, Universidad Pontificia Bolivariana
    ‪3 min till fots‬
  • Place, Andra Laureles-parken
    ‪8 min till fots‬
  • Place, Unicentro shoppingcenter
    ‪10 min till fots‬
  • Airport, José María Córdova Intl. Airport (MDE), Medellín, Colombia
    ‪44 min med bil‬

Rumsalternativ

Lyxigt dubbelrum

  • 30 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng

Lyxigt trippelrum

  • 45 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 queensize-säng och 1 stor enkelsäng

Juniorrum

  • 45 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 1 enkelsäng

Lyxig studiosvit

  • 45 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 queensize-säng och 1 enkelsäng

Familjerum

  • Utsikt mot staden
  • 50 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 6 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 2 bäddsoffor (dubbla)

Familjelägenhet

  • 52 kvadratmeter
  • 2 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 2 queensize-sängar

Lägenhet Deluxe

  • 55 kvadratmeter
  • 2 sovrum
  • 8 sovplatser
  • 1 queensize-säng, 1 dubbelsäng och 2 bäddsoffor (dubbla)

Liknande boenden

Om boendet

Hotel La Casona Laureles Medellin

Detta hotell är en rökfri anläggning och ståtar med dygnet runt-öppen reception, gratis frukost och gratis wi-fi i allmänna utrymmen.
Hotel La Casona Laureles Medellin erbjuder 7 luftkonditionerade rum med minibar. Dessa individuellt möblerade rum inkluderar skrivbord och matbord. Rummen på detta hotell med 3 stjärnor har pentry med mikrovågsugn. Badrummen har dusch.

Detta hotell i Medellín erbjuder sina gäster gratis wi-fi. På tv:n kan du se kabelkanaler. Städning sker dagligen.

Hotel La Casona Laureles Medellin ligger i Laureles, mindre än två kilometer från populära sevärdheter som Obelisco köpcentrum och Plaza Mayor konferenscenter. Detta hotell med 3 stjärnor har 7 rum, vilka ståtar med pentry, mikrovågsugn och minibar.
Restaurangalternativ
Gratis frukost med lokala rätter ingår under din vistelse och serveras dagligen mellan 07.00 och 09.00.
Rum
Här får du tillgång till gratis wi-fi och en 20-tumss tv med kabelkanaler. Pentry, mikrovågsugn och ugn är också tillgängliga.
På boendet
På Hotel La Casona Laureles Medellin har gäster tillgång till gratis wi-fi i allmänna utrymmen. Personalen i receptionen kan hjälpa dig dygnet runt med dina önskemål.
Gratis frukost finns tillgänglig dagligen. I allmänna utrymmen finns gratis wi-fi.

Detta hotell i Medellín har 3 stjärnor och tillåter inte rökning.

Gäster kan äta gratis frukost med lokala rätter dagligen från 07.00 till 09.00.

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Parkering på området, endast på begäran

Mat och dryck

  • Gratis frukost med lokala rätter tillgänglig alla dagar 07.00–09.00

Familjevänligt

  • Matbord
  • Mikrovågsugn på rummet
  • Minikylskåp
  • Pentry i rummet

Bekvämligheter

  • Reception öppen dygnet runt

Gästtjänster

  • Städning varje dag

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Klinkergolv i rum
  • Meddelande via dörrklocka eller telefon
  • Tillgång till övre våningsplan endast via trappor
  • Visuell avisering för dörrklocka
  • Väl upplyst gång till ingången

Mer

  • Rökfritt boende

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Dusch
  • Handdukar tillhandahålles
  • Privat badrum
  • Schampo
  • Toalettpapper
  • Tvål

Underhållning

  • 20-tums tv med kabelkanaler

Mat och dryck

  • Matbord
  • Mikrovågsugn
  • Minibar
  • Minikylskåp
  • Pentry
  • Ugn
  • Wet bar

Mer

  • Enskild möblering
  • Luftkonditionering
  • Skrivbord

Regler

Incheckning

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 00.00.
Sen incheckning i mån av tillgång
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 12.00

Incheckningsinstruktioner

Incheckning sker på annan plats än boendet. För att checka in, ta dig till [Carrera 72 circular 4 - 24, Medellín, Frente al Hotel].
Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Kontakta boendet minst 48 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

  • Varken husdjur eller assistanshundar är tillåtna på Hotel La Casona Laureles Medellin

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Extrasängar finns inte tillgängliga.
  • Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • Du kan behöva betala följande kostnader på boendet: colombiansk moms (19 %). Utländska resenärer som betalar med ett utländskt kort eller via banköverföring från ett annat land och som visar upp ett giltigt pass samt turistvisum som visar att de inte är bosatta i Colombia kan slippa betala moms. Undantaget gäller endast bokningar av paketresor för turister (boende plus någon annan resekomponent).

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Gäster bör kontakta boendet i förväg för att boka parkering.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetaljer: brandsläckare, rökdetektor och säkerhetssystem.
Incheckning sker inte på boendet, utan gäster måste gå till Carrera 72 circular 4 - 24, Medellín, Frente al Hotel
Gäster måste kontakta boendet minst 48 timmar innan ankomst med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att anordna incheckning. Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • För besökare som reser med barn kan boendet kräva att få se följande dokument: Vid incheckning kan en föräldrar som reser till Colombia med barn under 18 år behöva visa barnets födelsebevis och identitetshandling med bild (pass för icke-colombianska medborgare). En släkting eller förmyndare som reser till Colombia med barnet kan behöva visa upp ett uttalande där båda föräldrarna godkänner resan, med attesterad signatur och kopia av båda föräldrarnas identitetshandlingar. Om endast en av föräldrarna reser till Colombia med barnet kan denna förälder behöva visa attesterat godkännande av resan, som signerats av den andra föräldern. Besökare som avser att resa till Colombia med barn bör samråda med det colombianska konsulatet för att få mer information.
  • Husdjur och assistanshundar är inte tillåtna på plats.

Boendet kallas även

Ayenda La Casona Laureles
La Casona Laureles Medellin
Hotel La Casona Laureles Medellin Hotel
Hotel La Casona Laureles Medellin Medellín
Hotel La Casona Laureles Medellin Hotel Medellín