Hel semesterbostad

Souhi Machiya House

3.5-stjärnigt boende

Fotogalleri för Souhi Machiya House

Ett modernt badrum med ett stort badkar, träpanel och utsikt över en trädgård.
Ett modernt utomhusområde med ett trästaket, frodig grönska, en liten bäck och en bubbelpool.
Ett modernt hotellrum med en minimalistisk design, med en säng med vita sängkläder, ett träpanelat tak och ett stort fönster med utsikt över omgivningen.
En modern inredning med en trappa, ett rum med tatamimattor och utsikt över en trädgård.
En modern inredning med ett rum med tatamimattor, ett träpanelat tak och utsikt genom en trädörr.

Recensioner

8,8 av 10,
Utmärkt

Hel bostad

Sovplats för 573 kvm

Populära bekvämligheter

  • Kök
  • Tvättmaskin
  • Torktumlare
  • Gratis wi-fi
  • Luftkonditionering
  • Uteplats

Utforska området

Se på karta
38-24 Mibutsujimachi Nakagyo Ward, Kyoto, Kyoto, 604-8822
  • Place, Mibu-dera
    ‪3 min till fots‬
  • Place, Shijo Street
    ‪6 min till fots‬
  • Place, Sanjo Street
    ‪13 min till fots‬

Rumsalternativ

Liknande boenden

Om boendet

Hela stället

Du har hela bostaden för dig själv och delar den endast med andra gäster i ditt sällskap.

Souhi Machiya House

Rökfria Souhi Machiya House är en semesterbostad med tvättmöjligheter, expressutcheckning och en trädgård. Gäster får även tillgång till bekvämligheter som flerspråkig personal. Semesterbostaden ståtar med djupt badkar och golvvärme (i badrummet), plus pentry och platt-tv med kabelkanaler. Här erbjuds gäster tvättmaskin/torktumlare och kylskåp, samt bekvämligheter som gratis wi-fi och privat gård.
Denna semesterbostad har luftkonditionerade rum med tvättmaskin/torktumlare och värdeförvaringsskåp. Rummen är individuellt möblerade och inredda. Pentry har kylskåp, spishäll, mikrovågsugn och grytor/köksredskap. Badrummen har badkar eller dusch med djupa badkar, tofflor, bidéer och gratis toalettartiklar.

Gäster har tillgång till gratis wi-fi. Platt-tv med kabelkanaler. Dessutom har rummen gratis flaskvatten och kaffe- och tebryggare.

Denna semesterbostad i Nakagyo – federalt distrikt ligger en kort promenad från Shijo Street och mindre än två kilometer från populära sevärdheter som Nijo slott. Varje semesterbostad med 3,5 stjärnor har pentry, privat trädgård och kylskåp.
Rum
Semesterbostaden har individuell inredning och pentry med kylskåp, mikrovågsugn och spishäll. Här finns en platt-tv med kabelkanaler, och gäster håller sig uppkopplade med gratis wi-fi. I badrummen finns djupa badkar, hårtorkar och gratis toalettartiklar. Här erbjuds dessutom bekvämligheter som tvättmaskin/torktumlare, privat trädgård och kaffebryggare.
På boendet
På denna semesterbostad har gäster tillgång till expressutcheckning, tvättmöjligheter och en trädgård. Flerspråkig personal kan hjälpa dig med bagageförvaring och ge tips på sevärdheter i området.
Du som bor på denna semesterbostad har tillgång till flerspråkig personal, trädgård och tvättmöjligheter. Receptionen har öppet dygnet runt.

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i huset: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Ingen parkering på området

Kokvrå

  • Brödrost
  • Elektrisk vattenkokare
  • Grytor och köksredskap
  • Kylskåp
  • Mikrovågsugn
  • Spishäll
  • Te-/kaffebryggare

Sovrum

  • 3 sovrum
  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Badkar eller dusch
  • Bidé
  • Djupt badkar
  • Golvvärme i badrummet
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Schampo
  • Tandborste och tandkräm
  • Toalettpapper
  • Tofflor
  • Tvål

Underhållning

  • Platt-tv med kabelkanaler

Utomhus

  • Gård
  • Trädgård

Tvätt

  • Tvättmaskin/torktumlare
  • Tvättmedel
  • Tvättmöjligheter

Klimatreglering

  • Luftkonditionering
  • Värme

Husdjur

  • Inga husdjur tillåts

Anpassning/tillgänglighet

  • Ingen hiss
  • Rökfritt boende

Tjänster och inrättningar

  • Bagageförvaring
  • Flerspråkig personal
  • Gratis vatten på flaska
  • Strykjärn/strykbräda
  • Värdeförvaringsskåp

Höjdpunkter i området

  • I ett historiskt område
  • Nära en tågstation

Säkerhetsdetaljer

  • Uppgifter om kolmonoxidvarnare saknas (värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet – överväg att ta en bärbar varnare med dig)
  • Rökdetektor (värden har angett att det finns en rökdetektor på boendet)
  • Brandsläckare

Allmän information

  • Enskild inredning
  • Enskild möblering
  • Inga läskflaskor i plast
  • Inga plastomrörare
  • Inga plastsugrör
  • Trädgård
  • Vatteneffektiva toaletter
  • Återanvändbara bordsserviser
  • Återanvändbara koppar
  • Återvinning

Regler

Incheckning

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 19.00.
Sen incheckning i mån av tillgång
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 10.00
Kontaktfri utcheckning erbjuds
Snabb utcheckning tillgänglig

Incheckningsinstruktioner

Detta boende har ingen reception.
Incheckning sker på annan plats än boendet. För att checka in, ta dig till [685-2 Higashishiokojicho, Shimogyo Ward, Kyoto, 600-8216].
Gästerna får ett e-postmeddelande med incheckningsinstruktioner inom 72 timmar före ankomst – värden tar emot dig.
Kontakta boendet minst 24 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Om du planerar att ankomma efter 19.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
Sängkläder ingår endast för det antal gäster som ingår i bokningen vid bokningstillfället.

Åtkomst till boendet

Värd möter dig

Husdjur

  • Inga djur tillåtna

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.

Rökning tillåten

Rökning förbjuden

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • En stadsskatt kan debiteras på boendet. Stadsskatten varierar mellan JPY 100 och 10 000 per person och natt baserat på rumspriset per natt. Observera att ytterligare undantag kan gälla. Om du vill ha mer information kontaktar du boendet med uppgifterna i bokningsbekräftelsen du har fått efter bokning.

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
Värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet. Överväg att ta en bärbar varnare med dig på resan.
Värden har angett att det finns en rökdetektor på boendet.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetalj: brandsläckare.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Observera att kulturella normer och gästpolicyer kan skilja sig i olika länder och på olika boenden. De policyer som listas är boendets egna.
Detta boende har ingen reception. Incheckning sker inte på boendet, utan gäster måste gå till 685-2 Higashishiokojicho, Shimogyo Ward, Kyoto, 600-8216
Gäster måste kontakta boendet minst 24 timmar innan ankomst med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att anordna incheckning. Gäster som anländer efter 19.00 måste kontakta boendet i förväg med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen. Gästerna får ett e-postmeddelande med incheckningsinstruktioner 72 timmar före ankomst. Värden möter gästerna vid ankomst.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Enligt anvisningar från japanska ministeriet för hälsa, arbete och välfärd måste alla internationella besökare ange passnummer och nationalitet när de registrerar sig vid boenden (pensionat, hotell, motell etc.). Det är också obligatoriskt att fastighetsägare eller personal tar en kopia av incheckade gästers pass, samt behåller denna kopia för framtida referens.

Boendet kallas även

Souhi Machiya House Kyoto
Souhi Machiya House Private vacation home
Souhi Machiya House Private vacation home Kyoto