Petit Hotel & Restaurant Old Age

3.0-stjÀrnigt boende

Fotogalleri för Petit Hotel & Restaurant Old Age

Boendets ingÄng
Svit (A) | 1 sovrum, sÀngtillbehör av högsta kvalitet, duntÀcken och unika möbler
TrÀdgÄrd
Superior-rum ( B ) | 1 sovrum, sÀngtillbehör av högsta kvalitet, duntÀcken och unika möbler
Presentbutik

Recensioner

8,6 av 10,
UtmÀrkt

PopulÀra bekvÀmligheter

  • Frukost tillgĂ€nglig
  • StĂ€dning
  • Luftkonditionering
  • Gratis wi-fi
  • Parkering ingĂ„r
  • Restaurang
1 310 kr
23 sep. – 24 sep.

Utforska omrÄdet

Se pÄ karta
3545 Kiyosato, Takane-cho, Hokuto, Yamanashi Prefecture, 4070301
  • Hall of Halls
    â€Ș8 min till fots‬
  • National Astronomical Observatory of Japan NOBEYAMA
    â€Ș7 min med bil‬
  • Kiyosato Highland Park
    â€Ș7 min med bil‬

Rumsalternativ

Svit Senior (B)

  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-sĂ€ng och 1 dubbelsĂ€ng

Familjesvit

  • 58 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 queensize-sĂ€ng och 2 enkelsĂ€ngar

Economy tvÄbÀddsrum

8,8 av 10
UtmÀrkt
(3 recensioner)
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsĂ€ngar

Standard tvÄbÀddsrum

  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsĂ€ngar

Svit (A)

  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsĂ€ngar

Superior-rum ( B )

  • 5 sovplatser
  • 5 enkelsĂ€ngar

Liknande boenden

Om boendet

Petit Hotel & Restaurant Old Age

Pensionat i Hokuto med avgiftsfri parkering
Detta pensionat Àr en rökfri anlÀggning och stÄtar med en restaurang, en trÀdgÄrd och avgiftsfri parkering. HÀr ingÄr wi-fi i allmÀnna utrymmen.
Petit Hotel & Restaurant Old Age erbjuder 10 rum med tofflor och hÄrtork. Rummen Àr möblerade individuellt. SÀngarna har duntÀcken och sÀngtillbehör av högsta kvalitet. Kuddmeny finns tillgÀnglig. Platt-tv finns pÄ rummen.

Badrummen har badkar/dusch med regndusch, gratis toalettartiklar och tandborstar och tandkrÀm. GÀster har tillgÄng till gratis wi-fi. StÀdning sker dagligen.

Fritidsaktiviteterna nedan finns antingen tillgÀngliga pÄ plats eller i nÀrheten. Avgifter kan tillkomma.
Petit Hotel & Restaurant Old Age ligger pÄ gÄngavstÄnd frÄn Hall of Halls och mindre Àn fem kilometer frÄn Kiyosato Golf Course. Detta pensionat med 3 stjÀrnor har 10 rum och vÀlkomnar gÀster med en restaurang, gratis wi-fi pÄ rummet och avgiftsfri parkering.
Restaurangalternativ
Engelsk frukost Àr tillgÀnglig dagligen mellan 08.00 och 09.30 mot en avgift. Pensionatet har en restaurang dÀr du kan Àta nÄgot gott.
Rum
GÀster har tillgÄng till gratis wi-fi och en platt-tv. Samtliga sÀngar har sÀngtillbehör av högsta kvalitet och kuddmenyer, och i badrummen finns regnduschar, hÄrtorkar och gratis toalettartiklar. Som standard erbjuds bekvÀmligheter som privata trÀdgÄrdar och tandborstar och tandkrÀm.
PĂ„ boendet
Petit Hotel & Restaurant Old Age erbjuder gratis wi-fi i allmÀnna utrymmen och en trÀdgÄrd. Om du kör bil erbjuds avgiftsfri parkering. Personalen svarar gÀrna pÄ frÄgor under din vistelse, och erbjuder receptionstjÀnster under begrÀnsade tider.
BekvÀmligheter
  • Gratis wi-fi pĂ„ rummet och i allmĂ€nna utrymmen
  • Avgiftsfri parkering
  • Restaurang
Det finns restaurang pÄ plats. Gratis wi-fi finns i allmÀnna utrymmen. Det finns parkeringsplatser som Àr gratis.

Detta pensionat i Hokuto har 3 stjÀrnor och tillÄter inte rökning.

Mot en avgift kan gÀster dagligen Àta engelsk frukost och 08.00 till 09.30.
Petit Hotel & Restaurant Old Age har en restaurang.

HotellbekvÀmligheter

Internet

  • TillgĂ€ngligt i alla rum: gratis wi-fi
  • TillgĂ€ngligt i vissa allmĂ€nna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Avgiftsfri parkering pĂ„ omrĂ„det

Mat och dryck

  • Engelsk frukost tillgĂ€nglig dagligen 08.00–09.30 mot en avgift: JPY 2 160 per person
  • En restaurang

BekvÀmligheter

  • Reception öppen under begrĂ€nsade tider

GÀsttjÀnster

  • StĂ€dning varje dag

Utomhus

  • TrĂ€dgĂ„rd

TillgÀnglighetsanpassning

  • Ingen hiss
  • Tunn matta i rum

Mer

  • Rökfritt boende

BekvÀmligheter pÄ rummet

Sovrum

  • DuntĂ€cke
  • Kuddmeny
  • SĂ€ngtillbehör av högsta kvalitet

Badrum

  • Dusch över badkar
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahĂ„lles
  • HĂ„rtork
  • Regndusch
  • Schampo
  • Tandborste och tandkrĂ€m
  • Toalettpapper
  • Tofflor

UnderhÄllning

  • Platt-TV

Mer

  • Enskild möblering
  • Luftkonditionering (klimatreglerad)
  • VĂ€rme (klimatreglerad)

Regler

Incheckning

Checka in frÄn: 15.00. Checka in fram till: 23.00.
MinimiÄlder för incheckning - 18 Är

Utcheckning

Utcheckning innan 10.30

Incheckningsinstruktioner

Receptionen Ă€r öppen alla dagar 07.00–23.00.
Receptionen Àr bemannad under begrÀnsade tider.
Det gÄr inte att checka in efter att receptionen har stÀngt.
Kontakta boendet via kontaktuppgifterna i bokningsbekrÀftelsen om du har nÄgra frÄgor.
GÀster som bokar halvpension mÄste checka in före 18.00 för att kunna Àta middag pÄ boendet.
MÄltider Àr tillgÀngliga pÄ begÀran endast och kan inte begÀras efter incheckning.

Åtkomst till boendet

Reception (begrÀnsade öppettider)

Husdjur

  • Inga djur tillĂ„tna

Barn och extrasÀngar

  • Barn Ă€r vĂ€lkomna.

Betalningstyper

Viktig information

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfÀllet.

  • Avgift för engelsk frukost: JPY 2160 per person (ungefĂ€rligt pris)

Den hÀr listan Àr inte nödvÀndigtvis fullstÀndig. Avgifter och depositioner kan Àndras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hÄlla koll pÄ

Avgifter för extragÀster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfÀrdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krÀvas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
SÀrskilda önskemÄl erbjuds i mÄn av tillgÄng vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. SÀrskilda önskemÄl kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort; ingen kontantbetalning.
Kontantfria transaktioner erbjuds
PÄ detta boende finns bland annat följande sÀkerhetsdetaljer: brandslÀckare, rökdetektor och förbandslÄda.
Det hÀr boendet har utomhusomrÄden sÄsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte Àr lÀmpliga för barn. Om du har frÄgor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekrÀfta att de kan ta emot dig i ett lÀmpligt rum.
Observera att kulturella normer och gÀstpolicyer kan skilja sig i olika lÀnder och pÄ olika boenden. De policyer som listas Àr boendets egna.
Receptionen har öppet varje dag frÄn 07.00 till 23.00.
Det gÄr inte att checka in efter att receptionen har stÀngt. Personalen i receptionen vÀlkomnar gÀsterna vid ankomst. Kontakta boendet med hjÀlp av uppgifterna i bokningsbekrÀftelsen om du har nÄgra frÄgor.
Om du avbokar din bokning kommer vÀrdens avbokningspolicy att gÀlla. I enlighet med EU-bestÀmmelser om konsumentrÀtt gÀller inte ÄngerrÀtten för boendebokningstjÀnster.

Bra att veta

  • Enligt anvisningar frĂ„n japanska ministeriet för hĂ€lsa, arbete och vĂ€lfĂ€rd mĂ„ste alla internationella besökare ange passnummer och nationalitet nĂ€r de registrerar sig vid boenden (pensionat, hotell, motell etc.). Det Ă€r ocksĂ„ obligatoriskt att fastighetsĂ€gare eller personal tar en kopia av incheckade gĂ€sters pass, samt behĂ„ller denna kopia för framtida referens.

Boendet kallas Àven

Petit Hotel Old Age Hokuto
Petit Hotel Old Age
Petit Old Age Hokuto
Petit Old Age
Petit Hotel Restaurant Old Age
Petit & Restaurant Old Age
Petit Hotel & Restaurant Old Age Hokuto
Petit Hotel & Restaurant Old Age Pension
Petit Hotel & Restaurant Old Age Pension Hokuto