Hotel Spa La Casa Del Convento

3.5-stjÀrnigt boende

Fotogalleri för Hotel Spa La Casa Del Convento

Behandlingsrum för par, bubbelpool, Ängbastu och kroppsbehandlingar
Medelhavsköket
Juniorsvit | Vardagsrum | 32-tums LCD-tv med satellitkanaler och tv
Interiör
Boendets fasad

Recensioner

8,0 av 10,
Mycket bra

PopulÀra bekvÀmligheter

  • Parkering tillgĂ€nglig
  • Spa
  • Pool
  • Bar
  • Rumsservice
  • Frukost tillgĂ€nglig

Utforska omrÄdet

Se pÄ karta
Calle Zurita, 7, Chinchon, 28370
  • Kedjehuset
    â€Ș1 min till fots‬
  • Chinchon Plaza Mayor
    â€Ș2 min till fots‬
  • Slottet Chinchon
    â€Ș5 min till fots‬
  • Adolfo SuĂĄrez Madrid-Barajas Airport (MAD), Madrid, Spanien
    â€Ș48 min med bil‬

Rumsalternativ

Juniorsvit

  • 30 kvadratmeter
  • Utsikt mot staden
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsĂ€ng och 1 bĂ€ddsoffa (dubbel)

Svit

  • 40 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • Utsikt mot staden
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsĂ€ng

Superior dubbelrum

  • 25 kvadratmeter
  • Utsikt mot staden
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsĂ€ng

Liknande boenden

Om boendet

Hotel Spa La Casa Del Convento

Hotell i Chinchon med vingÄrd och fullstÀndigt spa
Hotel Spa La Casa Del Convento Àr ett hotell med en vingÄrd, ett fullstÀndigt spa och en inomhuspool. HÀr ingÄr wi-fi i allmÀnna utrymmen. HÀr finns dessutom bland annat en restaurang, en bar/lounge och en bastu.
Hotel Spa La Casa Del Convento erbjuder 5 luftkonditionerade rum med minibarer (med vissa gratis produkter) och minibar. Rummen har separat sittutrymme. 32-tums LCD-tv med satellitkanaler. Badrummen har badkar/dusch med bubbelbadkar, badrockar, tofflor och gratis toalettartiklar.

GÀster har tillgÄng till gratis wi-fi. Boendet tillhandahÄller skrivbord, vÀrdeförvaringsskÄp och telefon. Dessutom har rummen espressobryggare och gratis flaskvatten. StÀdning sker dagligen.

Detta hotell har bland annat en inomhuspool och bastu.
Boendets spa har massage- och behandlingsrum och behandlingsrum för par. HÀr erbjuds tjÀnster som massage med varma stenar, sportmassage, ansiktsbehandlingar och kroppsinpackningar. En mÀngd behandlingar erbjuds, som till exempel aromaterapi, hydroterapi och reflexologi. Spat Àr utrustat med bubbelpool och en Ängbastu.

Spat Àr öppet alla dagar. Barn under 16 Är fÄr endast vistas i spat under uppsikt av vuxen. GÀster under 16 Är fÄr inte vistas i spat.

Hotel Spa La Casa Del Convento ligger nÀra bÄde Kedjehuset och Chinchon Plaza Mayor. Detta hotell med 3,5 stjÀrnor har 5 rum och stÄtar med en vingÄrd, ett fullstÀndigt spa och en restaurang.
Restaurangalternativ
Hotellet har bÄde bar och restaurang, dÀr du kan Àta och dricka gott under din vistelse. Du kan stanna kvar pÄ rummet och bestÀlla nÄt gott frÄn rumsservice. Kontinental frukost serveras dagligen frÄn 10.00 till 12.00 mot en avgift.
Rum
Din 32-tumss LCD-tv har satellitkanaler, och du hÄller dig uppkopplad med gratis wi-fi. Badrummen har bubbelbadkar, hÄrtorkar och gratis toalettartiklar. Sittutrymmen, gratis produkter i minibar och espressobryggare Àr ocksÄ tillgÀngliga.
PĂ„ boendet
GÀster pÄ Hotel Spa La Casa Del Convento erbjuds en vingÄrd, ett fullstÀndigt spa och en inomhuspool. Parkering erbjuds för EUR 11.50 per dag. Receptionspersonalen kan hjÀlpa dig med bokning av guidade turer och biljetter, kemtvÀtt/tvÀttjÀnster och bagageförvaring. Detta hotell med spa har dessutom en bastu, gratis wi-fi i allmÀnna utrymmen och ett mötesrum.
BekvÀmligheter
  • Gratis wi-fi pĂ„ rummet och i allmĂ€nna utrymmen
  • Restaurang
  • VingĂ„rd
  • Spa
PÄ omrÄdet ligger en vinodling.Hotel Spa La Casa Del Convento erbjuder gÀster tilltrÀde till ett fullstÀndigt spa, en inomhuspool och bastu. Det finns restaurang pÄ plats. Du kan njuta av en drink pÄ baren/loungen. En dator finns pÄ plats och wi-fi Àr gratis i allmÀnna utrymmen.

SpatjÀnster, bibliotek och en terrass finns tillgÀngliga pÄ Hotel Spa La Casa Del Convento. Det finns tillgÀngliga parkeringsplatser mot en avgift.

Mot en avgift kan gÀster dagligen Àta kontinental frukost och 10.00 till 12.00.
La Casa del Convento - restaurang som specialiserar sig pÄ medelhavsköket och serverar frukost, lunch och middag. GÀsterna kan bestÀlla drinkar och umgÄs vid baren.
Boendet har rumsservice (under begrÀnsade tider).

SprÄk

Engelska och spanska

HotellbekvÀmligheter

Internet

  • TillgĂ€ngligt i alla rum: gratis wi-fi
  • TillgĂ€ngligt i vissa allmĂ€nna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Parkering pĂ„ omrĂ„det (EUR 11,50 per dag)

Mat och dryck

  • Kontinental frukost tillgĂ€nglig dagligen 10.00–12.00 mot en avgift: EUR 9 för vuxna ochEUR 9 för barn
  • En bar/lounge
  • En restaurang

Restauranger pÄ omrÄdet

  • La Casa del Convento

Att göra

  • Bastu
  • Bibliotek
  • FullstĂ€ndigt spa
  • Inomhuspool
  • Spelhall/-rum
  • Tv i allmĂ€nna utrymmen
  • VingĂ„rd

FamiljevÀnligt

  • Barnpassning (tillĂ€ggsavgift)
  • Inomhuspool
  • Spelhall/-rum
  • TvĂ€ttmöjligheter
  • Vardagsrum

BekvÀmligheter

  • Bagageförvaring
  • Frisersalong
  • Gratis dagstidningar i lobbyn
  • Reception öppen under begrĂ€nsade tider
  • TvĂ€ttmöjligheter
  • VĂ€rdeförvaringsskĂ„p i receptionen

GÀsttjÀnster

  • HjĂ€lp med bokning av guidade turer och biljetter
  • KemtvĂ€tt/tvĂ€ttservice
  • StĂ€dning varje dag

Business-service

  • Dator
  • Mötesrum

Utomhus

  • Terrass

FullstÀndigt spa

  • Ansiktsbehandlingar
  • Aromaterapi
  • Behandlingsrum för par
  • Bubbelpool
  • Gravidmassage
  • Hydroterapi
  • Kroppsinpackningar
  • Kroppsskrubbningar
  • Manikyr/pedikyr
  • Massage med varma stenar
  • Reflexologi
  • Renande kroppsinpackningar
  • Spa öppet alla dagar
  • Spabehandlingsrum
  • Sportmassage
  • Thalassoterapi
  • Ångbastu

TillgÀnglighetsanpassning

  • Hiss

Mer

  • 1 byggnad
  • 3 vĂ„ningar
  • Bankettsal
  • Traditionell arkitektur

BekvÀmligheter pÄ rummet

Sovrum

  • MörklĂ€ggningsgardiner

Badrum

  • Badrockar
  • Bubbelbadkar
  • Dusch över badkar
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahĂ„lles
  • HĂ„rtork
  • Privat badrum
  • Tofflor

UnderhÄllning

  • 32-tums LCD-tv med satellitkanaler

Mat och dryck

  • BegrĂ€nsad rumsservice
  • Elektrisk vattenkokare
  • Espressobryggare
  • Gratis vatten pĂ„ flaska
  • Gratisprodukter i minibar (begrĂ€nsade produkter)

Mer

  • Luftkonditionering
  • Separat sittutrymme
  • Skrivbord
  • Telefon
  • Vardagsrum
  • VĂ€rdeförvaringsskĂ„p
  • VĂ€rme

Regler

Incheckning

Checka in frÄn: 12.30. Checka in fram till: 20.00.
MinimiÄlder för incheckning - 18 Är

Utcheckning

Utcheckning innan 12.00

Incheckningsinstruktioner

Receptionen Ă€r öppen alla dagar 10.00–22.00.
GÀster mÄste kontakta boendet i förvÀg för incheckningsinstruktioner. Receptionen Àr bemannad under begrÀnsade tider.
Kontakta boendet i förvÀg via kontaktuppgifterna i bokningsbekrÀftelsen för att arrangera incheckning.
Om du planerar att ankomma efter 20.00 ska du kontakta boendet i förvÀg via kontaktuppgifterna i bokningsbekrÀftelsen.

Åtkomst till boendet

Reception (begrÀnsade öppettider)

Husdjur

  • Inga djur tillĂ„tna

Barn och extrasÀngar

  • Barn Ă€r vĂ€lkomna.
  • ExtrasĂ€ngar finns att hyra för EUR 30.0 per dag.
  • SpjĂ€lsĂ€ngar finns inte tillgĂ€ngliga.

Betalningstyper

Viktig information

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfÀllet.

  • Avgift för kontinental frukost: EUR 9 för vuxna och EUR 9 för barn
  • Parkeringsavgift: EUR 11.50 per dag
  • Avgift för extrasĂ€ng: EUR 30.0 per dag

Den hÀr listan Àr inte nödvÀndigtvis fullstÀndig. Avgifter och depositioner kan Àndras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hÄlla koll pÄ

Avgifter för extragÀster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfÀrdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krÀvas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
SÀrskilda önskemÄl erbjuds i mÄn av tillgÄng vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. SÀrskilda önskemÄl kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort.
Receptionen har öppet varje dag frÄn 10.00 till 22.00.
GÀster mÄste kontakta boendet i förvÀg med kontaktuppgifterna i bokningsbekrÀftelsen för att anordna incheckning. GÀster som anlÀnder efter 20.00 mÄste kontakta boendet i förvÀg med kontaktuppgifterna i bokningsbekrÀftelsen. GÀster mÄste kontakta boendet i förvÀg för incheckningsinstruktioner. Personalen i receptionen vÀlkomnar gÀsterna vid ankomst.
Om du avbokar din bokning kommer vÀrdens avbokningspolicy att gÀlla. I enlighet med EU-bestÀmmelser om konsumentrÀtt gÀller inte ÄngerrÀtten för boendebokningstjÀnster.

Bra att veta

  • Kontanttransaktioner pĂ„ plats kan inte överskrida EUR 1000, pĂ„ grund av nationella bestĂ€mmelser. För mer information kan du kontakta boendet med uppgifterna frĂ„n din bokningsbekrĂ€ftelse.
  • Bokning behövs för massage och spabehandlingar. Vill du boka kan du kontakta detta hotell innan ankomst, med hjĂ€lp av informationen i bokningsbekrĂ€ftelsen.

Boendet kallas Àven

Hotel Spa Casa Convento Chinchón, España
Hotel Spa Casa Convento
Spa Casa Convento Chinchón, España
Spa Casa Convento
Hotel Spa Casa Convento Chinchon
Spa Casa Convento Chinchon
La Casa Del Convento Chinchon
Hotel Spa La Casa Del Convento Hotel
Hotel Spa La Casa Del Convento Chinchon
Hotel Spa La Casa Del Convento Hotel Chinchon