Hotel Escua

3.0-stjärnigt boende

Fotogalleri för Hotel Escua

Stadsutsikt från boendet
Standard dubbelrum | Terrass/Patio
Fyrbäddsrum | Utsikt mot bergen
Tvåbäddsrum | 1 sovrum, individuell inredning, unika möbler och ljudisolering
Boendets ingång

Recensioner

10 av 10,
Enastående

Populära bekvämligheter

  • Bar
  • Frukost tillgänglig
  • Tvättservice
  • Städning
  • Parkering ingår
  • Luftkonditionering

Utforska området

Map
Carretera. A-7200 Km. 1, 5, Archidona, Málaga, 29300
  • Plaza Ochavada
    ‪8 min till fots‬
  • Monjas Mínimas de San Francisco de Paula
    ‪10 min till fots‬
  • Iglesia de la Victoria
    ‪13 min till fots‬
  • Málaga Airport (AGP), Málaga, Spanien
    ‪48 min med bil‬

Rumsalternativ

Standard dubbelrum

  • Sovplats för 2
  • 1 dubbelsäng

Superior dubbelrum

  • Sovplats för 2
  • 1 queensize-säng

Rum

  • 45 kvm
  • Sovplats för 4
  • 1 queensize-säng

Tvåbäddsrum

  • Sovplats för 2
  • 1 dubbelsäng

Trippelrum

  • Sovplats för 3
  • 3 enkelsängar

Fyrbäddsrum

  • Sovplats för 4
  • 2 enkelsängar och 1 dubbelsäng

Om boendet

Hotel Escua

Hotell med kafé och bar, endast för vuxna
Detta hotell är en rökfri anläggning och ståtar med en bar/lounge, en snackbar/deli och ett kafé. Dessutom erbjuds gratis wi-fi i allmänna utrymmen och avgiftsfri parkering. Gäster får även tillgång till bekvämligheter som kaffe/te i allmänt utrymme, conciergetjänster och tvättmöjligheter.
Hotel Escua erbjuder 14 luftkonditionerade rum med gratis dagstidningar och hårtork. Rummen är individuellt möblerade och inredda. 32-tums platt-tv med digitalkanaler.

Badrummen har dusch, bidéer och gratis toalettartiklar. Detta hotell i Archidona erbjuder sina gäster gratis wi-fi. Städning erbjuds dagligen och strykjärn/strykbräda kan fås på begäran.

Hotel Escua ligger mindre än tio minuters promenad från Plaza Ochavada och Monjas Mínimas de San Francisco de Paula. Detta hotell med 3 stjärnor har 14 rum och ståtar med en bar/lounge, gratis wi-fi på rummet och avgiftsfri parkering.
Restaurangalternativ
Kontinental frukost serveras dagligen från 08.00 till 11.00 mot en avgift. Du kan ladda med energi på deras kafé eller ta en drink i deras bar.
Rum
Här får du tillgång till gratis wi-fi och en 32-tumss platt-tv med digitalkanaler. Badrummen har hårtorkar, gratis toalettartiklar och bidéer. Här finns dessutom bekvämligheter som gratis dagstidningar som standard.
På boendet
Gäster på Hotel Escua har tillgång till gratis wi-fi i allmänna utrymmen, kaffe i allmänt utrymme och gratis dagstidningar. Här erbjuds avgiftsfri parkering för den som kör. Receptionspersonalen kan hjälpa dig med bagageförvaring samt conciergetjänster. Detta hotell endast för vuxna har dessutom en terrass, tvättmöjligheter och ett picknickområde.
Bekvämligheter
  • Gratis wi-fi på rummet och i allmänna utrymmen
  • Avgiftsfri parkering
  • Bar
  • Conciergetjänster
Det finns kafé och snackbar/deli på plats. Du kan njuta av en drink på baren/loungen. Gratis wi-fi finns i allmänna utrymmen. En terrass, hjälp med bokning av biljetter och guidade turer och picknickområde finns på Hotel Escua. Det finns parkeringsplatser som är gratis.

Detta hotell i Archidona har 3 stjärnor och tillåter inte rökning.

Mot en avgift kan gäster dagligen äta kontinental frukost och 08.00 till 11.00.

Språk

Engelska, franska och spanska

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Avgiftsfri parkering på området

Mat och dryck

  • Kontinental frukost tillgänglig dagligen 08.00–11.00 mot en avgift: EUR 5 per person
  • En bar/lounge
  • Ett kafé/fik
  • Kaffe och te i gemensamma utrymmen
  • Snackbar/deli

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Gratis dagstidningar i lobbyn
  • Guideböcker
  • Reception öppen under begränsade tider
  • Tvättmöjligheter

Gästtjänster

  • Conciergetjänster
  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Städning varje dag

Utomhus

  • Picknickområde
  • Terrass

Mer

  • Bankettsal
  • Eldstad i lobbyn
  • Reception
  • Rökfritt boende

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Bidé
  • Dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Schampo
  • Toalettpapper
  • Tvål

Underhållning

  • 32-tums platt-tv med digitala kanaler

Mer

  • Enskild inredning
  • Enskild möblering
  • Gratis dagstidningar varje dag
  • Ljudisolerade rum
  • Luftkonditionering
  • Strykjärn/strykbräda på begäran
  • Värme

Regler

Incheckning

Checka in från: 11.00. Checka in fram till: 20.00.
Sen incheckning i mån av tillgång
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00

Incheckningsinstruktioner

Receptionen är öppen alla dagar 08.00–22.00.
Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Receptionen är bemannad under begränsade tider.
Kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Om du planerar att ankomma efter 20.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.

Åtkomst till boendet

Reception (begränsade öppettider)

Husdjur

  • Inga djur tillåtna

Barn och extrasängar

  • Barn under 2 år får inte bo på detta boende, som är endast för vuxna. Gäster från 2 år är välkomna.
  • Extrasängar finns att hyra för EUR 20.0 per dag.

Betalningstyper

Viktig information

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för kontinental frukost: EUR 5 per person (ungefärligt pris)
  • Avgift för extrasäng: EUR 20.0 per dag

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Gäster bör kontakta boendet i förväg för att boka extrasängar.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
Långtidsuthyrning är möjlig.
Receptionen har öppet varje dag från 08.00 till 22.00.
Gäster måste kontakta boendet i förväg med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att anordna incheckning. Gäster som anländer efter 20.00 måste kontakta boendet i förväg med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen. Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.

Bra att veta

  • Kontanttransaktioner på plats kan inte överskrida EUR 1000, på grund av nationella bestämmelser. För mer information kan du kontakta boendet med uppgifterna från din bokningsbekräftelse.
  • Det här boendet är endast för vuxna och gäster som är 2 år är inte tillåtna.
  • Endast registrerade gäster är tillåtna på rummen.

Boendet kallas även

Hotel Escua Hotel
Hotel Escua Archidona
Hotel Escua Hotel Archidona