Kahya Hotel

4.0-stjärnigt boende

Fotogalleri för Kahya Hotel

En balkong med utsikt över havet, en träkolonn och en glasdörr.
Ett poolområde på semesteranläggningen med flera vattenrutschkanor, solstolar och utomhusmöbler.
En rymlig entréhall med en central sittgrupp, modern belysning och utsikt över matsalen.
Ett rymligt, inbjudande matområde med flera bord och stolar, en modern takdesign och ett synligt köksområde i bakgrunden.
Ett hotellrum med två sängar, en TV, ett skrivbord med fjärrkontroll och papper, och utsikt över stranden.

Recensioner

8,0 av 10,
Mycket bra

Populära bekvämligheter

  • Pool
  • All inclusive
  • Spa
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering

Utforska området

Se på karta
Saray Mahallesi , Güzelyali Caddesi, No: 24, Alanya, Antalya, 07400
  • Place, Alanya Aquapark
    ‪2 min till fots‬
  • Place, Alanya Culture Center
    ‪3 min till fots‬
  • Place, Damlatasgrottan
    ‪7 min till fots‬
  • Airport, Gazipasa (GZP-Gazipasa - Alanya)
    ‪42 min med bil‬

Rumsalternativ

Standard dubbelrum eller tvåbäddsrum

9,4 av 10
Enastående
(9 recensioner)
  • 25 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Standard enkelrum

9,4 av 10
Enastående
(8 recensioner)
  • 25 kvadratmeter
  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Superior-rum

10,0 av 10
Enastående
(1 recension)
  • 30 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Familjerum

  • Utsikt mot havet
  • 50 kvadratmeter
  • 2 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 4 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Standard dubbelrum eller tvåbäddsrum - havsutsikt

  • Utsikt mot havet
  • 25 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Liknande boenden

Om boendet

Kahya Hotel

Koppla av vid en utomhuspool på Kahya Hotel , eller tillbringa dagen på den närbelägna stranden, där du kan roa dig med volleyboll.
Kahya Hotel erbjuder 250 luftkonditionerade rum med minibar och värdeförvaringsskåp. Rummen har balkonger. Sängarna har sängtillbehör av högsta kvalitet. LCD-tv med satellitpremiumkanaler. Badrummen har dusch.

Gäster har tillgång till gratis wi-fi. Skrivbord och telefon finns. Städning erbjuds dagligen och hårtork kan fås på begäran.

En utomhuspool och barnpool finns på området. Här finns även vattenrutschkana, bastu och fitnesscenter (öppet dygnet runt).

Fritidsaktiviteterna nedan finns antingen tillgängliga på plats eller i närheten. Avgifter kan tillkomma.

Gäster kan skämma bort sig med en spabehandling på plats. Här erbjuds tjänster som massage med varma stenar, sportmassage, klassisk massage och manikyr och pedikyr.
Kahya Hotel i Alanya centrum ligger nära Kleopatra-stranden och mindre än fem minuters promenad från andra populära sevärdheter, som Alanya Aquapark. Detta hotell med 4 stjärnor har 250 rum och ståtar med en restaurang, en utomhuspool och ett dygnet runt-öppet fitnesscenter.
Restaurangalternativ
Här hittar du både bar och bufférestaurang, så du kan äta och dricka gott under vistelsen. Beställ nåt gott från rumsservice för att stilla hungern utan att lämna rummet, eller fyll på med energi på boendets kafé.
Rum
Gäster erbjuds gratis wi-fi och en LCD-tv med satellitkanaler. Samtliga sängar har sängtillbehör av högsta kvalitet. Balkonger, minibarer och värdeförvaringsskåp erbjuds dessutom.
På boendet
Kahya Hotel har en utomhuspool, barnpool och ett dygnet runt-öppet fitnesscenter. Du betalar EUR 5 per dag för parkering och dessutom erbjuds flygplatstransfer mot en avgift. Receptionen är bemannad dygnet runt för att hjälpa dig med bagageförvaring, förvaring av värdesaker samt bokning av guidade turer och biljetter. Detta hotell med all-inclusive har dessutom en bastu, gratis wi-fi i allmänna utrymmen och mötesrum.
Detta hotell är all inclusive. Rumspriserna på Kahya Hotel inkluderar mat och dryck på områdets restauranger och barer. Andra utgifter, tjänster, skatter, dricks och tillgång fritidsaktiviteter och underhållning kan vara inkluderade. Ytterligare avgifter kan tillkomma för måltider på vissa restauranger för särskilda middagar, rätter, drycker och andra bekvämligheter.

På detta hotell har du aldrig långt till sol och bad tack vare deras transport till stranden (avgift tillkommer). Skynda till stranden och sola i solstolarna eller koppla av i skuggan med cabanor (tilläggsavgift) och parasoller. Efter en dag på stranden kan du njuta av diverse bekvämligheter på Kahya Hotel , som gratis barnklubb, utomhuspool och barnpool.

Förutom restaurang och kafé finns snackbar/deli på plats. Du kan njuta av en drink på en av barerna. Du har att välja mellan strandbar och en bar/lounge. Gratis wi-fi finns i allmänna utrymmen. Detta hotell med all-inclusive har även ett fitnesscenter (öppet dygnet runt), en bastu och en terrass. Parkeringsplatser finns tillgängliga mot en avgift.

Rökning tillåts endast på särskilda platser på detta hotell med 4 stjärnor i Alanya.

Restaurang på platsen – bufférestaurang som serverar lunch och middag. Barnmeny finns.
Boendet har rumsservice (under begränsade tider).

Information om all inclusive

Detta hotell är all inclusive. Det innebär att mat och dryck ingår i rumspriset (vissa restriktioner kan gälla).

Dricks och skatter

Dricks ingår. Extra dricks på gästers eget bevåg accepteras.

Mat och dryck

Alla bufféer, tilltugg och utvalda drycker ingår
Alkoholhaltiga drycker ingår

Landaktiviteter

Volleyboll

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Parkering i närheten (EUR 1 per dag)
  • Parkering på gatan
  • Flygtransfer tur och retur (tilläggsavgift)
  • Transport till stranden (tilläggsavgift)
  • Otäckt parkering på området (EUR 5 per dag)
  • Begränsad parkering på området

Mat och dryck

  • En bar/lounge
  • En restaurang
  • En strandbar
  • Ett kafé/fik
  • Snackbar/deli

Att göra

  • Barnpool
  • Bastu
  • Gratis barnklubb
  • Gym dygnet runt
  • Lekplats
  • Strandvolleyboll
  • Utomhuspool
  • Vattenrutschkana

Familjevänligt

  • Barnpool
  • Gratis barnklubb
  • Lekplats
  • Snackbar/deli
  • Tvättmöjligheter
  • Utomhuspool
  • Vattenrutschkana

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Frisersalong
  • Reception öppen dygnet runt
  • Tvättmöjligheter
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Städning varje dag

Business-service

  • Mötesrum

Utomhus

  • På stranden
  • Strandcabanor (tilläggsavgift)
  • Strandhanddukar
  • Strandparasoller
  • Strandstolar
  • Terrass

Spa

  • Klassisk massage
  • Manikyr/pedikyr
  • Massage med varma stenar
  • Sportmassage

Tillgänglighetsanpassning

  • Hiss
  • Klinkergolv i rum

Mer

  • Bankettsal
  • Platser anvisade för rökning

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Sängtillbehör av högsta kvalitet

Badrum

  • Dusch
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork (på begäran)

Underhållning

  • LCD-tv med premiumsatellitkanaler

Mat och dryck

  • Begränsad rumsservice
  • Minibar

Mer

  • Arbetsområde för laptop
  • Luftkonditionering
  • Skrivbord
  • Telefon
  • Värdeförvaringsskåp

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 05.30.
Tidig incheckning i mån av tillgång
Avgift för tidig incheckning: EUR 50
Kontaktfri incheckning erbjuds
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 11.30
Kontaktfri utcheckning erbjuds
Sen utcheckning i mån av tillgång
En avgift tas ut för sen utcheckning

Incheckningsinstruktioner

Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

  • Varken husdjur eller assistanshundar är tillåtna på Kahya Hotel

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Barn bor gratis! Ett barn upp till 7 år bor gratis vid bruk av ordinarie sängar.

Betalningstyper

Viktig information

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för parkering utan tak: EUR 5 per dag
  • Avgift för närliggande parkering: EUR 1 per per dag (10 meter bort)
  • Avgift för tidig incheckning: EUR 50 (endast i mån av tillgång)
  • Sen utcheckning är möjlig mot en avgift (endast i mån av tillgång)

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort; ingen kontantbetalning.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetaljer: kolmonoxiddetektor, brandsläckare, rökdetektor, säkerhetssystem, förbandslåda och fönstergaller.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Observera att kulturella normer och gästpolicyer kan skilja sig i olika länder och på olika boenden. De policyer som listas är boendets egna.
Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Parasoller och solstolar på stranden erbjuds mot en avgift (EUR 1,50 styck).
Boendets registreringsnummer 11547
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Bokning behövs för massage och spabehandlingar. Vill du boka kan du kontakta detta hotell innan ankomst, med hjälp av informationen i bokningsbekräftelsen.
  • Ett barn som är upp till 7 år bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
  • Husdjur och assistanshundar är inte tillåtna på plats.

Boendet kallas även

Kahya
Kahya Alanya
Kahya All Inclusive Alanya
Kahya Hotel Alanya
Kahya Hotel All Inclusive Alanya
Kahya Hotel All Inclusive
Kahya All Inclusive