Lägenhetshotell
Georgetown Suites Courtyard
Fotogalleri för Georgetown Suites Courtyard





Recensioner
8,6 av 10,
Utmärkt
Populära bekvämligheter
Utforska området

1111 30th St. NW, Washington, DC, 20007
- Georgetown University14 min till fots
- George Washington University16 min till fots
- Vita Huset2 min med bil
- Washington, DC (DCA-R. Reagan WA Nat.)9 min med bil
Rumsalternativ
Öppna alla foton för Studiosvit - 1 kingsize-säng

Studiosvit - 1 kingsize-säng
Öppna alla foton för Deluxe dubbelrum - 2 dubbelsängar

Deluxe dubbelrum - 2 dubbelsängar
Öppna alla foton för Studiosvit - 1 queensize-säng

Studiosvit - 1 queensize-säng
Öppna alla foton för Svit - 2 sovrum - 2 badrum (1 King Bed & 1 Double Bed)

Svit - 2 sovrum - 2 badrum (1 King Bed & 1 Double Bed)
Öppna alla foton för Svit - 1 sovrum (1 King Bed)

Svit - 1 sovrum (1 King Bed)
Liknande boenden

The Normandy Hotel
The Normandy Hotel
- Husdjursvänligt
- Gratis wi-fi
- Luftkonditionering
- Frukost tillgänglig
4.1 av 5, Väldigt bra, 1 008 recensioner
Om boendet
Georgetown Suites Courtyard
Lägenhetshotell i lyxstil, med gratis frukost och fitnesscenter
Rökfria Georgetown Suites Courtyard är ett lägenhetshotell med ett fitnesscenter, kaffe i allmänt utrymme och business-service. Gratis kontinental frukost och gratis wi-fi i allmänna utrymmen erbjuds dessutom. Gäster får även tillgång till bekvämligheter som parkering, konferenslokaler och kemtvätt. Varje lägenhet har kylskåp, ugn, spishäll och mikrovågsugn i köket. Gäster kan slappa framför en LCD-tv med kabelkanaler och boendet har även middagsplats och sittutrymme.
Georgetown Suites Courtyard erbjuder 139 rum med laptopanpassade värdeförvaringsskåp och kaffe- och tebryggare. Rummen har separat sittutrymme. Sängarna har duntäcken. LCD-tv med kabelpremiumkanaler. Rummen på detta lägenhetshotell med 4,5 stjärnor har kök med kylskåp, spishäll, mikrovågsugn och separat middagsplats. Badrummen har badkar/dusch, badrockar, gratis toalettartiklar och hårtorkar.
Detta lägenhetshotell i Washington erbjuder sina gäster gratis wi-fi. Boendet tillhandahåller skrivbord och telefon; gratis lokalsamtal ingår (restriktioner kan förekomma). Dessutom har rummen strykjärn/strykbräda och mörkläggningsgardiner. Städning sker dagligen.
Detta lägenhetshotell har bland annat fitnesscenter.
Fritidsaktiviteterna nedan finns antingen tillgängliga på plats eller i närheten. Avgifter kan tillkomma.
Georgetown Suites Courtyard i Northwest ligger en kort promenad från The Kennedy Center och mindre än två kilometer från populära sevärdheter som National Mall. Detta lägenhetshotell med 4,5 stjärnor har 139 rum och välkomnar gäster med gratis frukost, gratis wi-fi på rummet och ett fitnesscenter.
Restaurangalternativ
Gratis kontinental frukost serveras dagligen mellan 07.30 och 10.30.
Rum
Varje lägenhet har kök och erbjuder gott om plats med middagsplats och sittutrymme. Här finns en LCD-tv med kabelkanaler, och gäster håller sig uppkopplade med gratis wi-fi. Samtliga sängar har duntäcken och i badrummen finns hårtork och gratis toalettartiklar. Här erbjuds dessutom bekvämligheter som kaffebryggare, gratis lokalsamtal och laptopanpassat värdeförvaringsskåp.
På boendet
Georgetown Suites Courtyard har ett fitnesscenter, gratis wi-fi i allmänna utrymmen och konferensrum. Du betalar USD 40 per natt för parkering och dessutom erbjuds limousine- och taxibokning. Receptionen är bemannad dygnet runt för att hjälpa dig med bagageförvaring, förvaring av värdesaker samt kemtvätt/tvättjänster. Detta lägenhetshotell i lyxstil har dessutom business-service, kaffe/te i allmänt utrymme och expressutcheckning.
Bekvämligheter
- Gångavstånd till The Kennedy Center
- Gratis kontinental frukost
- Gratis wi-fi på rummet och i allmänna utrymmen
- Fitnesscenter
I allmänna utrymmen finns gratis wi-fi. Bekvämligheter för affärsresenärer som business-service och limousine- och taxibokning erbjuds. Gratis frukost finns tillgänglig dagligen. På Georgetown Suites Courtyard i lyxstil finns fitnesscenter, kaffe i allmänt utrymme och gratis dagstidningar i lobbyn. Parkeringsplatser finns tillgängliga mot en avgift.
Detta lägenhetshotell i Washington har 4,5 stjärnor och tillåter inte rökning.
Gäster kan äta gratis kontinental frukost dagligen från 07.30 till 10.30.