Hotel Le Regent

3.0-stjärnigt boende

Fotogalleri för Hotel Le Regent

Innergård
Superior dubbelrum | Sängtillbehör av högsta kvalitet och individuell inredning
Innergård
Mötesrum
Frukostbuffé varje dag (EUR 10 per person)

Recensioner

9,0 av 10,
Underbart

Populära bekvämligheter

  • Gratis wi-fi
  • Frukost tillgänglig
  • Företagstjänster
  • Tvättjänster
  • Städning
1 445 kr
inklusive skatter och avgifter
2 jan. – 3 jan.

Utforska området

Se på karta
26 Rue Du General Mangin, Villers-Cotterets, 02600
  • Place, Internationella staden för franska språket
    ‪3 min till fots‬
  • Place, Château de Villers-Cotterêts
    ‪4 min till fots‬
  • Place, Disneyland® Paris
    ‪64 min med bil‬
  • Airport, Paris (CDG-Roissy-Charles de Gaulle)
    ‪43 min med bil‬

Rumsalternativ

Superior enkelrum

  • 16 kvadratmeter
  • 1 sovplats
  • 1 dubbelsäng

Standard dubbelrum

10,0 av 10
Enastående
(1 recension)
  • 27 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 queensize-säng

Superior dubbelrum

9,8 av 10
Enastående
(6 recensioner)
  • 27 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Familjerum

10,0 av 10
Enastående
(1 recension)
  • 30 kvadratmeter
  • 5 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 3 enkelsängar

Standard enkelrum

9,0 av 10
Underbart
(2 recensioner)
  • 15 kvadratmeter
  • 1 sovplats
  • 1 dubbelsäng

Tvåbäddsrum

  • 3 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Studio Basic

  • 20 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Liknande boenden

Om boendet

Hotel Le Regent

Hotell i Villers-Cotterêts
Rökfria Hotel Le Regent är ett hotell med business-service, ett mötesrum och tvättmöjligheter. Här ingår wi-fi i allmänna utrymmen. Gäster får även tillgång till bekvämligheter som ett bibliotek, gratis dagstidningar och hjälp med bokning av biljetter och guidade turer.
Hotel Le Regent erbjuder 30 rum med hårtork och gratis toalettartiklar. Rummen är individuellt inredda. Sängarna har sängtillbehör av högsta kvalitet. Platt-tv med digitalkanaler.

Badrummen har badkar eller dusch. Gäster har tillgång till gratis wi-fi. Strykjärn/strykbräda och hårtork kan fås på begäran. Städning sker dagligen.

Hotel Le Regent ligger i samma region som bland annat Disneyland® Paris. Detta hotell med 3 stjärnor har 30 rum, vilka ståtar med privat trädgård, platt-tv och sängtillbehör av högsta kvalitet.
Restaurangalternativ
Mot en avgift serveras en frukostbuffé på vardagar mellan 07.00 och 10.00 och på helger mellan 08.00 och 10.00.
Rum
Din platt-tv har digitalkanaler, och du håller dig uppkopplad med gratis wi-fi. I badrummen finns hårtorkar och gratis toalettartiklar, och samtliga sängar har sängtillbehör av högsta kvalitet. Dessutom erbjuds privata trädgårdar, spishäll och garderob.
På boendet
Hotel Le Regent erbjuder gratis wi-fi i allmänna utrymmen, business-service och ett mötesrum. Gäster erbjuds flygplatstransfer (tillgänglig dygnet runt) för EUR 195 per fordon. Flerspråkig personal i receptionen kan hjälpa dig med bokning av guidade turer och biljetter, bagageförvaring och förvaring av värdesaker. Här finns dessutom ett bibliotek, gratis dagstidningar och en terrass.
Bekvämligheter
  • Gratis wi-fi på rummet och i allmänna utrymmen
  • Business-service
  • Tvättmöjligheter
  • Flygtransfer (avgift tillkommer)
Gratis wi-fi finns i allmänna utrymmen. Business-service och mötesrum erbjuds. Transport till/från flygplatsen (tillgänglig dygnet runt) erbjuds mot en avgift. Bibliotek, en terrass och flerspråkig personal finns tillgängliga på Hotel Le Regent.

Detta hotell i Villers-Cotterêts har 3 stjärnor och tillåter inte rökning.

För en kostnad kan gäster njuta av en frukostbuffé på vardagar mellan 07.00 och 10.00 och på helger mellan 08.00 och 10.00.

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Flygtransfer tur och retur dygnet runt på begäran mot en tilläggsavgift
  • Tillgänglighetsanpassad parkering finns tillgänglig

Mat och dryck

  • Frukostbuffé tillgänglig mot en avgift 07.00–10.00 på vardagar och 08.00–10.00 på helger, EUR 10 per person

Att göra

  • Bibliotek

Familjevänligt

  • Spjälsäng på rummet
  • Tvättmöjligheter

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Gratis dagstidningar i lobbyn
  • Guideböcker
  • Reception öppen under begränsade tider
  • Tvättmöjligheter
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Flerspråkig personal
  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Städning varje dag

Business-service

  • Business-service
  • Mötesrum

Utomhus

  • Terrass
  • Trädgård

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Ingen hiss
  • Tillgänglighetsanpassad lounge
  • Tillgänglighetsanpassad parkering
  • Tillgänglighetsanpassad registreringsdisk
  • Tillgänglighetsanpassad väg
  • Tillgänglighetsanpassat (kan finnas begränsningar)

Mer

  • 2 våningar
  • Bankettsal
  • Eldstad i lobbyn
  • Rökfritt boende

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Gratis spjälsäng
  • Mörkläggningsgardiner
  • Sängtillbehör av högsta kvalitet

Badrum

  • Badkar eller dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Schampo
  • Toalettpapper
  • Tvål

Underhållning

  • Platt-tv med digitala kanaler

Mat och dryck

  • Grytor och köksredskap
  • Restaurangguider
  • Spishäll

Mer

  • Enskild inredning
  • Strykjärn/strykbräda på begäran
  • Värme

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 22.00.
Sen incheckning i mån av tillgång
Minimiålder för incheckning - 15 år

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00

Incheckningsinstruktioner

Gäster erbjuds transport från flygplats (avgifter kan tillkomma). Gäster måste kontakta boendet med reseinformation i förväg med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Receptionen är öppen alla dagar 06.00–22.00.
Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Receptionen är bemannad under begränsade tider.
Kontakta boendet minst 24 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Om du planerar att ankomma efter 22.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Kontakta boendet via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen om du har några frågor.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Reception (begränsade öppettider)

Husdjur

  • Inga djur tillåtna

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Extrasängar finns att hyra för EUR 15.0 per dag.
  • Gratis spjälsängar!

Betalningstyper

Viktig information

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för frukostbuffé: EUR 10 per person (ungefärligt pris)
  • Avgift för flygtransfer: EUR 195 per fordon
  • Avgift för extrasäng: EUR 15.0 per dag

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort; ingen kontantbetalning.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetaljer: kolmonoxiddetektor, brandsläckare, rökdetektor, säkerhetssystem och förbandslåda.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Hotel Le Regent erbjuder transfer från flygplats (avgifter kan tillkomma). Kontakta boendet med uppgifter om din ankomst genom att ringa numret i bokningsbekräftelsen. Receptionen har öppet varje dag från 06.00 till 22.00.
Gäster måste kontakta boendet minst 24 timmar innan ankomst med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att anordna incheckning. Gäster som anländer efter 22.00 måste kontakta boendet i förväg med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen. Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst. Kontakta boendet med hjälp av uppgifterna i bokningsbekräftelsen om du har några frågor.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Kontanttransaktioner på plats kan inte överskrida EUR 1000, på grund av nationella bestämmelser. För mer information kan du kontakta boendet med uppgifterna från din bokningsbekräftelse.

Nationell betygssättning

Detta boende har fått sin officiella stjärngradering från Frankrikes Turistutvecklingsbyrå, ATOUT France.

Boendet kallas även

Hotel Regent Villers-Cotterets
Regent Villers-Cotterets
Regent Picardy
Picardy Regent
Hotel Le Regent Hotel
Hotel Le Regent Villers-Cotterets
Hotel Le Regent Hotel Villers-Cotterets