B&B Casa Margherita

Fotogalleri för B&B Casa Margherita

Utsikt från boendet
Balkong
Interiör
Interiör
Lobby

Recensioner

8,6 av 10,
Utmärkt

Populära bekvämligheter

  • Husdjursvänligt
  • Gratis wi-fi
  • Luftkonditionering
  • Frukost tillgänglig
  • Parkering tillgänglig
  • Städning

Utforska området

Se på karta
Via Corrado Cagli, 4, Taormina, ME, 98039
  • Place, Corso Umberto
    ‪8 min till fots‬
  • Place, Piazza del Duomo
    ‪10 min till fots‬
  • Place, Porta di Catania
    ‪10 min till fots‬
  • Airport, Catania (CTA-Fontanarossa)
    ‪40 min med bil‬

Rumsalternativ

Dubbelrum (Margherita)

  • 30 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 queensize-säng och 1 bäddsoffa (enkel)
  • Gratis wi-fi

Lägenhet Deluxe (Gelsomino)

  • 80 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 5 sovplatser
  • 1 queensize-säng och 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Liknande boenden

Om boendet

B&B Casa Margherita

Detta bed and breakfast är en rökfri anläggning och ståtar med en snackbar/deli, parkering och expressincheckning. Här ingår wi-fi i allmänna utrymmen. Dessutom erbjuds expressutcheckning, hjälp med bokning av biljetter och guidade turer och en frisersalong. Städning är tillgänglig en gång per vistelse.
B&B Casa Margherita erbjuder 2 luftkonditionerade rum med minibar och badrock. Detta bed and breakfast i Taormina erbjuder sina gäster gratis wi-fi. Badrummen har bidéer, gratis toalettartiklar och hårtorkar. Gratis spjälsängar finns på begäran. Städning sker dagligen.
Fritidsaktiviteterna nedan finns antingen tillgängliga på plats eller i närheten. Avgifter kan tillkomma.
B&B Casa Margherita ligger en kort promenad från Corso Umberto och ett par kilometer från populära attraktioner som Taormina linbana. Detta bed and breakfast med 3 stjärnor har 2 rum och ståtar med gratis wi-fi på rummet, expressincheckning och expressutcheckning.
Restaurangalternativ
Kontinental frukost serveras dagligen mellan 08.00 och 09.30 mot en avgift.
Rum
Gäster erbjuds gratis wi-fi och en tv. Badrummen har hårtorkar, gratis toalettartiklar, badrockar och bidéer. Dessutom ingår minibar. Städning är tillgänglig en gång per vistelse.
På boendet
På B&B Casa Margherita har gäster tillgång till gratis wi-fi i allmänna utrymmen, expressincheckning och expressutcheckning. Parkering är tillgänglig för EUR 12 per dag. Den vänliga personalen erbjuder hjälp med guidade turer och biljettbokning, och kan ge dig information om närområdet. LOCALIZEDetta bed and breakfast är en rökfri anläggning och har dessutom en frisersalong.
Det finns snackbar/deli på plats. I allmänna utrymmen finns gratis wi-fi. B&B Casa Margherita lockar med hjälp med bokning av biljetter och guidade turer, expressincheckning och expressutcheckning. Parkeringsplatser finns tillgängliga mot en avgift.

Detta bed and breakfast i Taormina har 3 stjärnor och tillåter inte rökning.

Mot en avgift kan gäster dagligen äta kontinental frukost och 08.00 till 09.30.

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Säker, otäckt parkering på området (EUR 12 per dag)
  • Begränsad parkering på området
  • Parkering på området, inte bara på gatan

Mat och dryck

  • Kontinental frukost tillgänglig dagligen 08.00–09.30 mot en avgift: EUR 15 för vuxna ochEUR 10 för barn
  • Snackbar/deli

Att göra

  • Cykeluthyrning

Familjevänligt

  • Ljudisolerade rum
  • Snackbar/deli
  • Spjälsäng på rummet

Bekvämligheter

  • Frisersalong

Gästtjänster

  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Städning varje dag

Spa

  • Ansiktsbehandlingar
  • Kroppsskrubbningar
  • Manikyr/pedikyr
  • Massage

Tillgänglighetsanpassning

  • Ingen hiss

Mer

  • Rökning ej tillåten

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Gratis spjälsäng
  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Badrockar
  • Bidé
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork

Underhållning

  • Tv

Mat och dryck

  • Grytor och köksredskap
  • Minibar

Mer

  • Ljudisolerade rum
  • Luftkonditionering
  • Uppvärmning

Regler

Incheckning

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 18.00.
Snabb incheckning tillgänglig
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 10.00
Snabb utcheckning tillgänglig

Incheckningsinstruktioner

Detta boende har ingen reception.
Gästerna måste kontakta boendet för incheckningsinstruktioner.
Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt.
Kontakta boendet minst 24 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Husdjur

  • Husdjur: EUR 7 per husdjur, per natt
  • Upp till 1 per rum
  • Mat- och vattenskålar erbjuds
  • Begränsningar gäller
  • Hör av dig till boendet med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för mer information
  • Assistanshundar är avgiftsbefriade.

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Extrasängar finns inte tillgängliga.
  • Gratis spjälsängar!

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • Stadsskatt: 2.50 EUR per person per natt i upp till 10 nätter. Skatten gäller inte barn under 12 år.

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för kontinental frukost: EUR 15 för vuxna och EUR 10 för barn
  • Avgift för parkering utan tak: EUR 12 per dag (möjlighet att köra ut och komma tillbaka)
  • Avgift för husdjur: EUR 7 per husdjur per natt
  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar
  • Städning finns tillgänglig mot en tilläggsavgift

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Gäster bör kontakta boendet i förväg för att boka spjälsängar.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetaljer: säkerhetssystem, förbandslåda och fönstergaller.
Detta boende har ingen reception. Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt. Gäster måste kontakta boendet minst 24 timmar innan ankomst med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att anordna incheckning. Gästerna måste kontakta boendet för incheckningsinstruktioner.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Alla gäster, även barn, måste närvara vid incheckning och uppvisa statligt utfärdad legitimation eller pass.
  • Kontanttransaktioner på plats kan inte överskrida EUR 5000, på grund av nationella bestämmelser. För mer information kan du kontakta boendet med uppgifterna från din bokningsbekräftelse.
  • Endast registrerade gäster är tillåtna på rummen.
  • Kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen för att ordna för ditt husdjur (relaterade kostnader går att hitta i sektionen för avgifter).

Boendet kallas även

B B Casa Margherita
B&B Casa Margherita Taormina
B&B Casa Margherita Bed & breakfast
B&B Casa Margherita Bed & breakfast Taormina