Hel semesterbostad

Kendal Villa

3.5-stjärnigt boende

Fotogalleri för Kendal Villa

Balkong
Värdeförvaringsskåp på rummet, skrivbord och strykjärn/strykbräda
Matservice på rummet
Kylskåp, mikrovågsugn (vid begäran), spishäll och vattenkokare
Platt-tv

Populära bekvämligheter

  • Pool
  • Kök
  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
  • Luftkonditionering
  • Tvättjänster
Det nuvarande priset är 976 kr
inklusive skatter och avgifter
7 aug. – 8 aug.

Utforska området

Se på karta
Jl. Petitenget, Kuta Utara, Seminyak, Bali, 80361
  • Place, Eat Street
    ‪7 min till fots‬
  • Place, Seminyak Beach
    ‪12 min till fots‬
  • Place, Seminyak-torget
    ‪16 min till fots‬
  • Airport, Denpasar (DPS-Ngurah Rai Intl.)
    ‪18 min med bil‬

Rumsalternativ

Villa Deluxe - 1 sovrum - utsikt mot poolen

  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Villa Deluxe - 2 sovrum - utsikt mot poolen

  • 2 sovrum
  • 5 sovplatser
  • 2 kingsize-sängar
  • Gratis wi-fi

Liknande boenden

Om boendet

Hela stället

Du har hela bostaden för dig själv och delar den endast med andra gäster i ditt sällskap.

Kendal Villa

Denna villa erbjuder gäster kemtvätt, hjälp med bokning av biljetter och guidade turer och avgiftsfri parkering. Här ingår wi-fi i allmänna utrymmen. Samtliga 2 villor ståtar med privata pooler och djupa badkar, samt pentry och platt-tv med kabelkanaler. Gratis wi-fi, balkonger/terrasser och separat middagsplats är några av de bekvämligheter som ingår.
Kendal Villa erbjuder 2 luftkonditionerade rum med privata pooler och värdeförvaringsskåp. Rummen har balkonger/terrasser. Rummen i denna villa med 3,5 stjärnor har pentry med kylskåp, spishäll, separat middagsplats och grytor/köksredskap. Badrummen har badkar och dusch med djupa badkar och gratis toalettartiklar.

Gäster har tillgång till gratis wi-fi. Platt-tv med kabelkanaler. Dessutom har rummen gratis flaskvatten och strykjärn/strykbräda. Städning erbjuds dagligen och mikrovågsugn kan fås på begäran.

Kendal Villa i Petitenget ligger en kort promenad från Seminyak Beach och mindre än två kilometer från populära sevärdheter som Eat Street. Denna villa med 3,5 stjärnor har 2 rum och ståtar med privata pooler på rummet samt gratis wi-fi på rummet och avgiftsfri parkering.
Restaurangalternativ
Frukost enligt egen beställning serveras dagligen från 07.30 till 10.30 mot en avgift. Du kan stanna kvar på rummet och beställa nåt gott från rumsservice.
Rum
De 2 luftkonditionerade villorna har pentryn och balkonger eller terrasser, samt erbjuder gott om plats med middagsplatser. Gäster erbjuds gratis wi-fi och en platt-tv med kabelkanaler. Badrummen har djupa badkar och gratis toalettartiklar. Privata pooler, vattenkokare och gratis flaskvatten ingår också som standard.
På boendet
Kendal Villa erbjude gratis wi-fi i allmänna utrymmen och en terrass. Här erbjuds avgiftsfri parkering, samt flygplatstransfer (tillgänglig dygnet runt) för IDR 250000.00 per fordon enkel resa. Den vänliga personalen kan erbjuda kemtvätt/tvättjänster, hjälp med guidade turer och biljettbokning och bagageförvaring.
Kendal Villa lockar med en terrass, hjälp med bokning av biljetter och guidade turer och kemtvätt. I allmänna utrymmen finns gratis wi-fi. Transport till/från flygplatsen (tillgänglig dygnet runt) erbjuds mot en avgift. Det är gratis att parkera.

Rökning tillåts endast på särskilda platser på denna villa med 3,5 stjärnor i Keroboken Kelod.

Mot en avgift kan gäster dagligen äta frukost enligt egen beställning och 07.30 till 10.30.
Boendet har rumsservice (under begränsade tider).

Hotellbekvämligheter

Strand

  • Strand i närheten

Pool/spa

  • Privat pool

Internet

  • Tillgängligt i villan: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Flygtransfer tur och retur dygnet runt (tilläggsavgift)
  • Avgiftsfri parkering på området
  • Begränsad parkering på området

Familjevänligt

  • Barnpassning (tilläggsavgift)
  • Gratis spjälsäng

Kokvrå

  • Elektrisk vattenkokare
  • Grytor och köksredskap
  • Kylskåp
  • Mikrovågsugn
  • Spishäll

Matplats

  • Frukost enligt egen beställning tillgänglig dagligen 07.30–10.30 mot en avgift: IDR 70 000 per person
  • Rumsservice (begränsade tider)

Sovrum

  • Extrasäng: IDR 300 000 per natt

Badrum

  • Djupt badkar
  • Gratis toalettartiklar
  • Privat badrum
  • Separat badkar och dusch

Utrymmen

  • Separat middagsplats
  • Vardagsrum

Underhållning

  • Platt-tv med kabelkanaler

Utomhus

  • Balkong/terrass
  • Terrass

Tvätt

  • Kemtvätt/tvättservice

Arbetsutrymmen

  • Skrivbord

Komfort

  • Luftkonditionering
  • Takfläkt

Husdjur

  • Inga husdjur tillåts

Anpassning/tillgänglighet

  • Ingen hiss
  • Platser anvisade för rökning

Tjänster och inrättningar

  • Bagageförvaring
  • Gratis vatten på flaska
  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Strykjärn/strykbräda
  • Städning dagligen
  • Värdeförvaringsskåp

Säkerhetsdetaljer

  • Uppgifter om kolmonoxidvarnare saknas (värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet – överväg att ta en bärbar varnare med dig)
  • Uppgifter om rökdetektor saknas (värden har inte angett om det finns någon rökdetektor på boendet)

Allmän information

  • 2 enheter

Regler

Incheckning

Incheckning från 14.00

Utcheckning

Utcheckning innan 12.00

Incheckningsinstruktioner

Detta boende har ingen reception.
Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Renoveringar och stängningar

I enlighet med lokala bestämmelser måste alla besökare stanna på boendet under det hinduiska nyårets dag av tystnad, Nyepi, under ett dygn (med start kl. 06.00). Nyepi infaller oftast i mars eller april (datumen ändras varje år). In- och utcheckning sker inte under detta dygn. Ngurah Rai Airport (Bali International Airport) är också stängd under Nyepi.

Husdjur

  • Inga djur tillåtna

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Extrasängar finns att hyra för IDR 300000.0 per natt.
  • Gratis spjälsängar!

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • Kontantdeposition vid springbreak: IDR 1000000.0 per vistelse

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för frukost enligt egen beställning: IDR 70000.00 per person (ungefärligt pris)
  • Avgift för flygtransfer: IDR 250000.00 per fordon (enkel resa)
  • Avgift för extrasäng: IDR 300000.0 per natt

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort.
Värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet. Överväg att ta en bärbar varnare med dig på resan.
Värden har inte angett om det finns någon rökdetektor på boendet.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Detta boende har ingen reception. Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Boendet kallas även

Kendal Villa Seminyak
Kendal Seminyak
Kendal Villa Villa
Kendal Villa Seminyak
Kendal Villa Villa Seminyak