Pousada do Lago

3.0-stjärnigt boende

Fotogalleri för Pousada do Lago

Utomhuspool
Interiör
Exteriör
Gratis frukostbuffé varje dag
Traditionellt dubbelrum

Populära bekvämligheter

  • Pool
  • Frukost ingår
  • Husdjursvänligt
  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang

Utforska området

Se på karta
R. Delegado Orlando Fernandes, Sao Roque, SP, 18143-871
  • Place, Bella Aurora
    ‪6 min med bil‬
  • Place, Santo Antonios hem och kapell
    ‪9 min med bil‬
  • Place, Vaxmuseet
    ‪10 min med bil‬
  • Airport, São Paulo–Congonhas Airport (CGH), São Paulo, Brasilien
    ‪78 min med bil‬

Rumsalternativ

Traditionellt dubbelrum

  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng

Liknande boenden

Om boendet

Pousada do Lago

Rökfria Pousada do Lago är en pousada som har en utomhuspool, en restaurang och en bar/lounge. Dessutom erbjuds gratis frukostbuffé, gratis wi-fi i allmänna utrymmen och avgiftsfri parkering. Gäster får även tillgång till bekvämligheter som ett kafé.
Pousada do Lago har 28 rum. Badrummen har dusch.
Denna pousada har bland annat en utomhuspool.

Fritidsaktiviteterna nedan finns antingen tillgängliga på plats eller i närheten. Avgifter kan tillkomma.

Pousada do Lago ligger 4,6 km från Bella Aurora och en kvarts bilfärd från Vaxmuseet. Detta vandrarhem med 3 stjärnor har 28 rum och ståtar med gratis frukost, en utomhuspool och avgiftsfri parkering.
Restaurangalternativ
Gratis frukostbuffé ingår under din vistelse och serveras dagligen mellan 08.30 och 10.00. Avnjut en utsökt måltid på restaurangen eller slå dig ned med en drink i deras bar. Beställ något att dricka på deras kafé.
På boendet
En utomhuspool och gratis wi-fi i allmänna utrymmen erbjuds på Pousada do Lago. I vistelsen ingår avgiftsfri parkering. Den vänliga personalen erbjuder receptionstjänster under begränsade tider, och kan ge dig information om närområdet.
Det finns restaurang och kafé på plats. Du kan njuta av en drink på baren/loungen. Gratis frukost finns tillgänglig dagligen. I allmänna utrymmen finns gratis wi-fi.

Det finns parkeringsplatser som är gratis.

Denna pousada i Sao Roque har 3 stjärnor och tillåter inte rökning.

Gäster kan äta gratis frukostbuffé dagligen från 08.30 till 10.00.
Pousada do Lago har en restaurang.

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Avgiftsfri parkering på området
  • Begränsad parkering på området

Mat och dryck

  • Gratis frukostbuffé tillgänglig alla dagar 08.30–10.00
  • En bar/lounge
  • En restaurang
  • Ett kafé/fik

Att göra

  • Utomhuspool

Familjevänligt

  • Utomhuspool

Bekvämligheter

  • Reception öppen under begränsade tider

Tillgänglighetsanpassning

  • Ingen hiss

Mer

  • Rökfritt boende

Bekvämligheter på rummet

Badrum

  • Dusch
  • Handdukar tillhandahålles

Regler

Incheckning

Checka in från: 18.00. Checka in fram till: 16.00.
Tidig incheckning i mån av tillgång
Avgift för tidig incheckning: BRL 50
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 18.00

Incheckningsinstruktioner

Receptionen är öppen alla dagar 09.00–22.00.
Receptionen är bemannad under begränsade tider.
Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Reception (begränsade öppettider)

Husdjur

  • Husdjur: BRL 50.00 per husdjur, per vistelse
  • Endast katter och hundar tillåts
  • Assistanshundar är avgiftsbefriade.

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.

Betalningstyper

Viktig information

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för husdjur: BRL 50.00 per husdjur per vistelse
  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar
  • Avgift för tidig incheckning: BRL 50 (endast i mån av tillgång)

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
Receptionen har öppet varje dag från 09.00 till 22.00.
Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Vid incheckning måste förälder eller vårdnadshavare som reser med barn under 18 år visa barnets födelsebevis och identitetshandling med bild (exempelvis pass). Internationella resenärer till Brasilien som reser som enda förälder med barnet måste visa födelsebevis, identitetshandling med bild, samt ett uttalande med attesterad signatur från den andra föräldern, där de godkänner resan. Om tillämplig förälder eller vårdnadshavare inte kan eller vill ge sitt medgivande krävs rättsligt tillstånd. För att få mer information måste personer som avser att resa till Brasilien med barn samråda med brasilianska konsulatet.

Boendet kallas även

Pousada do Lago Sao Roque
Pousada do Lago Pousada (Brazil)
Pousada do Lago Pousada (Brazil) Sao Roque