Casa Flavia

Fotogalleri för Casa Flavia

Innergård
Detalj interiör
Boendeområde
Classic dubbelrum - utsikt mot trädgården - trädgård | Sängtillbehör av högsta kvalitet och strykjärn/strykbräda
Platt-tv

Recensioner

8,0 av 10,
Mycket bra

Populära bekvämligheter

  • Husdjursvänligt
  • Parkering ingår
  • Luftkonditionering
  • Företagstjänster
  • Tvättjänster
  • Rumsservice

Utforska området

Se på karta
Via Mondello 38, Santa Flavia, PA, 90017
  • Place, Carlo Alberto Dalla Chiesa och Emanuela Setti Carraro sporthall
    ‪6 min med bil‬
  • Place, Solunto arkeologiska område
    ‪8 min med bil‬
  • Place, Sant'Elia Beach
    ‪10 min med bil‬
  • Airport, Palermo (PMO-Punta Raisi)
    ‪54 min med bil‬

Rumsalternativ

Classic trippelrum - utsikt mot trädgården - trädgård

  • Utsikt mot trädgården
  • 30 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng och 1 bäddsoffa (enkel)

Classic dubbelrum - utsikt mot trädgården - trädgård

  • Utsikt mot trädgården
  • 25 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 queensize-säng ELLER 2 enkelsängar

Liknande boenden

Om boendet

Casa Flavia

Detta pensionat är en rökfri anläggning och ståtar med kemtvätt, ett bibliotek och hjälp med bokning av biljetter och guidade turer. Parkering ingår. Här har gäster även tillgång till en trädgård, utomhusgrill och ett picknickområde. Ingen städning tillgänglig.
Casa Flavia erbjuder 2 luftkonditionerade rum med hårtork och strykjärn/strykbräda. Sängarna har sängtillbehör av högsta kvalitet. Platt-tv finns på rummen. Gäster har tillgång till delat/gemensamt kök. Badrummen har dusch och gratis toalettartiklar.
Fritidsaktiviteterna nedan finns antingen tillgängliga på plats eller i närheten. Avgifter kan tillkomma.
Casa Flavia ligger mindre än två kilometer från Carlo Alberto Dalla Chiesa och Emanuela Setti Carraro sporthall och mindre än tre kilometer från Corso Umberto I. Detta pensionat med 2 rum erbjuder avgiftsfri parkering, ett bibliotek och en terrass.
Restaurangalternativ
Beställ nåt gott från rumsservice för att stilla hungern utan att lämna rummet.
Rum
Här står en platt-tv för underhållningen. I badrummen finns hårtorkar och gratis toalettartiklar, och samtliga sängar har sängtillbehör av högsta kvalitet. Här finns dessutom bekvämligheter som strykbrädor som standard. Ingen städning
På boendet
På Casa Flavia har gäster tillgång till ett bibliotek, en terrass och utomhusgrillar. Gäster har tillgång till avgiftsfri parkering, samt flygplatstransfer (tillgänglig dygnet runt) för EUR 45 per rum enkel resa. Den vänliga personalen kan erbjuda kemtvätt/tvättjänster, hjälp med guidade turer och biljettbokning och bagageförvaring. Här hittar du dessutom ett picknickområde och en trädgård.
Som gäst på Casa Flavia har du tillgång till bibliotek, en terrass och utomhusgrill. Transport till/från flygplatsen (tillgänglig dygnet runt) erbjuds mot en avgift. Casa Flavia lockar med hjälp med bokning av biljetter och guidade turer, trädgård och picknickområde. Det finns parkeringsplatser som är gratis.

Detta pensionat i Santa Flavia tillåter inte rökning.

Boendet har rumsservice (under begränsade tider).

Hotellbekvämligheter

Parkering och transport

  • Flygtransfer tur och retur dygnet runt (tilläggsavgift)
  • Avgiftsfri parkering på området
  • Begränsad parkering på området

Att göra

  • Bibliotek
  • Cykeluthyrning

Familjevänligt

  • Aktiviteter med tillsyn för barn (tilläggsavgift)
  • Barnpassning (tilläggsavgift)

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring

Gästtjänster

  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Ingen städning tillgänglig
  • Kemtvätt/tvättservice

Utomhus

  • Grill
  • Picknickområde
  • Terrass
  • Trädgård

Mer

  • Rökfritt boende

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Sängtillbehör av högsta kvalitet

Badrum

  • Dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Privat badrum

Underhållning

  • Platt-TV

Mat och dryck

  • Begränsad rumsservice
  • Tillgång till delat kök

Mer

  • Luftkonditionering
  • Strykjärn/strykbräda

Regler

Incheckning

Checka in från: 11.00. Checka in fram till: 19.00.
Avgift för sen incheckning: EUR 20 för incheckning efter 19.00
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 10.00

Incheckningsinstruktioner

Detta boende har ingen reception.
Gästerna måste kontakta boendet för incheckningsinstruktioner.
Kontakta boendet minst 24 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Om du planerar att ankomma efter 19.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Husdjur

  • Husdjur: EUR 9 per husdjur, per dag
  • Upp till 1 per rum (maxvikt: 8 kg per husdjur)
  • Begränsningar gäller
  • Hör av dig till boendet med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för mer information
  • Assistanshundar är avgiftsbefriade.

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Extrasängar finns inte tillgängliga.
  • Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • En stadsskatt tas ut av staden och betalas på boendet. Skatten är säsongsbunden och gäller inte alltid året om. Undantag från skatten kan finnas. Kontakta boendet med hjälp av uppgifterna i bokningsbekräftelsen för mer information.
  • Stadsskatt: Från 1 november till 29 februari, EUR 0.00 per person per natt upp till 6 nätter. Skatten gäller inte barn under 10 år.
  • Stadsskatt: Från 1 mars till 31 oktober, EUR 2.00 per person per natt upp till 6 nätter. Skatten gäller inte barn under 10 år.

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för flygtransfer: EUR 45 per rum (enkel resa)
  • Avgift för husdjur: EUR 9 per husdjur per dag
  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar
  • Avgift för sen incheckning: EUR 20 för incheckning efter 19.00

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort.
Detta boende har ingen reception. Gäster måste kontakta boendet minst 24 timmar innan ankomst med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att anordna incheckning. Gäster som anländer efter 19.00 måste kontakta boendet i förväg med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen. Gästerna måste kontakta boendet för incheckningsinstruktioner.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Alla gäster, även barn, måste närvara vid incheckning och uppvisa statligt utfärdad legitimation eller pass.
  • Kontanttransaktioner på plats kan inte överskrida EUR 5000, på grund av nationella bestämmelser. För mer information kan du kontakta boendet med uppgifterna från din bokningsbekräftelse.
  • Kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen för att ordna för ditt husdjur (relaterade kostnader går att hitta i sektionen för avgifter).

Boendet kallas även

Casa Flavia Guesthouse Santa Flavia
Casa Flavia Guesthouse
Casa Flavia Santa Flavia
Casa Flavia Sicily/Santa Flavia
Casa Flavia Guesthouse
Casa Flavia Santa Flavia
Casa Flavia Guesthouse Santa Flavia