Hotel Le Saint Clément

Boendeklass: 2

Fotogalleri för Hotel Le Saint Clément

Boendets fasad
Lunch och middag serveras, njut av de goda smakerna från franska köket.
Interiör
Standard dubbelrum | Skrivbord och gratis wi-fi
Lunch och middag serveras, njut av de goda smakerna från franska köket.

Recensioner

8,6 av 10,
Utmärkt

Populära bekvämligheter

  • Husdjursvänligt
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Frukost tillgänglig
  • Företagstjänster
  • Städning

Utforska området

Se på karta
Place de L'Europe, Saint-Clement-sur-Valsonne, Rhone, 69170
  • Place, Bois d'Oingt-byn
    ‪17 min med bil‬
  • Place, Village de Ternand
    ‪17 min med bil‬
  • Place, Lac des Sapins
    ‪22 min med bil‬
  • Airport, Saint-Etienne (EBU-Saint-Etienne - Loire Intl.)
    ‪95 min med bil‬

Rumsalternativ

Standard dubbelrum

  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng

Standard trippelrum

  • 3 sovplatser
  • 1 queensize-säng och 1 enkelsäng

Standard tvåbäddsrum

  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Liknande boenden

Om boendet

Hotel Le Saint Clément

Rökfria Hotel Le Saint Clément är ett hotell med en restaurang, ett mötesrum och en trädgård. Här ingår wi-fi i allmänna utrymmen.
Hotel Le Saint Clément erbjuder 9 rum med gratis toalettartiklar. Plasma-tv med kabelkanaler.

Badrummen har badkar. Gäster har tillgång till gratis fast internetuppkoppling och wi-fi. Städning erbjuds dagligen och hårtork kan fås på begäran.

Hotel Le Saint Clément ligger mindre än 15 minuters bilfärd från Bois d'Oingt-byn och Village de Ternand. Detta hotell med 9 rum har en restaurang, gratis wi-fi på rummet och en terrass.
Restaurangalternativ
Detta hotell har en restaurang, Le Saint Clément, där du kan äta gott. Kontinental frukost är tillgänglig dagligen mellan 07.00 och 10.00 mot en avgift.
Rum
Här får gäster tillgång till plasma-tv med kabelkanaler, och håller sig uppkopplade med gratis wi-fi och fast internet. Skrivbord och gratis toalettartiklar erbjuds som standard.
På boendet
Gäster på Hotel Le Saint Clément har tillgång till gratis wi-fi i allmänna utrymmen, ett mötesrum och en terrass. Den vänliga personalen erbjuder receptionstjänster under begränsade tider, och kan ge dig information om närområdet. Detta hotell är en rökfri anläggning och har dessutom en trädgård.
Det finns restaurang på plats. I allmänna utrymmen finns gratis wi-fi och fast uppkoppling. Hotel Le Saint Clément lockar med en terrass och trädgård.

Detta hotell i Saint-Clement-sur-Valsonne tillåter inte rökning.

Mot en avgift kan gäster dagligen äta kontinental frukost och 07.00 till 10.00.
Le Saint Clément - restaurang som specialiserar sig på franska köket och serverar lunch och middag. Bokning krävs.

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi och fast internet
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi och fast internet

Parkering och transport

  • Ingen parkering på området

Mat och dryck

  • Kontinental frukost tillgänglig dagligen 07.00–10.00 mot en avgift: EUR 7,50 för vuxna ochEUR 4 för barn
  • En restaurang

Restauranger på området

  • Le Saint Clément

Bekvämligheter

  • Reception öppen under begränsade tider

Gästtjänster

  • Städning varje dag

Business-service

  • Mötesrum

Utomhus

  • Terrass
  • Trädgård

Tillgänglighetsanpassning

  • Ingen hiss

Mer

  • Rökfritt boende

Bekvämligheter på rummet

Badrum

  • Badkar
  • Gratis toalettartiklar
  • Hårtork (på begäran)
  • Privat badrum

Underhållning

  • Plasma-tv med kabelkanaler

Mer

  • Skrivbord

Regler

Incheckning

Incheckning från 14.00
Sen incheckning i mån av tillgång
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00

Incheckningsinstruktioner

Receptionen är öppen alla dagar 16.00–21.30.
Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Receptionen är bemannad under begränsade tider.
Kontakta boendet minst 48 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Om du planerar att ankomma efter 21.30 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Reception (begränsade öppettider)

Husdjur

  • Husdjur tillåts utan avgift
  • Begränsningar gäller
  • Hör av dig till boendet med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för mer information

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Extrasängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • Stadsskatt: 0.90 EUR per person per natt. Skatten gäller inte barn under 18 år.

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för kontinental frukost: EUR 7.50 för vuxna och EUR 4.00 för barn

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort; ingen kontantbetalning.
Receptionen har öppet varje dag från 16.00 till 21.30.
Gäster måste kontakta boendet minst 48 timmar innan ankomst med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att anordna incheckning. Gäster som anländer efter 21.30 måste kontakta boendet i förväg med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen. Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Kontanttransaktioner på plats kan inte överskrida EUR 1000, på grund av nationella bestämmelser. För mer information kan du kontakta boendet med uppgifterna från din bokningsbekräftelse.
  • Kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen för att ordna för ditt husdjur.

Nationell betygssättning

Detta boende har fått sin officiella stjärngradering från Frankrikes Turistutvecklingsbyrå, ATOUT France.

Boendet kallas även

Saint Clément
Saint Clément Saint-Clement-sur-Valsonne
Hotel Saint Clément
Hotel Saint Clément Saint-Clement-sur-Valsonne
Hotel Le Saint Clément Hotel
Hotel Le Saint Clément Saint-Clement-sur-Valsonne
Hotel Le Saint Clément Hotel Saint-Clement-sur-Valsonne