LĂ€genhetshotell

The Edge Apartment Hotel

4.5-stjÀrnigt boende

Fotogalleri för The Edge Apartment Hotel

Utsikt frÄn boendet
SÀngtillbehör av högsta kvalitet, minibar, unika möbler och skrivbord
Bar (pÄ boendet)
Frukost, lunch och middag serveras
Inomhuspool

Recensioner

9,2 av 10,
Underbart

PopulÀra bekvÀmligheter

  • Bar
  • Kök
  • Pool
  • Gym
  • Rumsservice
  • Reception dygnet runt
1 234 kr
inklusive skatter och avgifter
20 dec. – 21 dec.

Utforska omrÄdet

Se pÄ karta
102 Victoria Parade, Rockhampton, QLD, 4700
  • Place, Pilbeam-teatern
    â€Ș3 min till fots‬
  • Place, Rockhampton konstgalleri
    â€Ș3 min till fots‬
  • Place, Archer Park, stadion och Ă„ngloksmuseum
    â€Ș7 min till fots‬
  • Airport, Rockhampton, QLD (ROK)
    â€Ș7 min med bil‬

Rumsalternativ

Standardrum

  • 43 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-sĂ€ng ELLER 2 enkelsĂ€ngar

LĂ€genhet Standard - 1 sovrum

  • 74 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-sĂ€ng

LĂ€genhet Standard - 2 sovrum

  • 117 kvadratmeter
  • 2 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 queensize-sĂ€ng och 2 enkelsĂ€ngar ELLER 1 queensize-sĂ€ng

Two-Bedroom Apartment

  • 4 sovplatser

One-Bedroom Apartment

  • 2 sovplatser

Studio Hotel Room

  • 2 sovplatser

Liknande boenden

Om boendet

The Edge Apartment Hotel

LÀgenhetshotell vid flodpromenaden med fitnesscenter och dygnet runt-öppen reception
Rökfria The Edge Apartment Hotel Àr ett lÀgenhetshotell som har en inomhuspool, en restaurang och ett fitnesscenter. HÀr ingÄr wi-fi i allmÀnna utrymmen. HÀr erbjuds dessutom bland annat en bar/lounge, ett konferenscenter och ett kafé. Pentryt i varje lÀgenhet har kylskÄp och mikrovÄgsugn, och dessutom finns gratis wi-fi och tv med kabelkanaler. Dessutom finns minibar, rumsservice och sÀngtillbehör av högsta kvalitet.
The Edge Apartment Hotel erbjuder 97 luftkonditionerade rum med minibar och gratis flaskvatten. Rummen Àr möblerade individuellt. SÀngarna har sÀngtillbehör av högsta kvalitet. Det finns kabelpremium-TV. Rummen pÄ detta lÀgenhetshotell med 4,5 stjÀrnor har pentry med kylskÄp, mikrovÄgsugn, grytor/köksredskap och kaffe- och tebryggare. Badrummen har dusch, gratis toalettartiklar och hÄrtorkar.

GÀster har tillgÄng till gratis wi-fi. Skrivbord och telefon finns. Dessutom har rummen strykjÀrn/strykbrÀda och mörklÀggningsgardiner. StÀdning sker dagligen.

Detta lÀgenhetshotell har bland annat en inomhuspool och fitnesscenter.

Barn under 16 Är fÄr endast vistas i pool eller fitnessanlÀggning under uppsikt av vuxen. GÀster under 16 Är fÄr inte vistas i pool eller fitnesscenter.

The Edge Apartment Hotel ligger i Rockhampton City, nÀra Pilbeam-teatern och mindre Àn fem minuters promenad frÄn Rockhampton konstgalleri. Detta lÀgenhetshotell med 97 rum har 4,5 stjÀrnor samt en inomhuspool, gratis wi-fi pÄ rummet och ett fitnesscenter.
Restaurangalternativ
HÀr hittar du bÄde bar och restaurang, sÄ du kan Àta och dricka gott under vistelsen. BestÀll nÄt gott frÄn rumsservice för att stilla hungern utan att lÀmna rummet, eller fyll pÄ med energi pÄ boendets kafé.
Rum
Varje lÀgenhet har ljudisolering och pentry med kylskÄp och mikrovÄgsugn. HÀr finns en tv med kabelkanaler, och gÀster hÄller sig uppkopplade med gratis wi-fi. Samtliga sÀngar har sÀngtillbehör av högsta kvalitet och i badrummen finns hÄrtork och gratis toalettartiklar. HÀr erbjuds dessutom bekvÀmligheter som minibar, kaffebryggare och gratis flaskvatten.
PĂ„ boendet
GÀster pÄ The Edge Apartment Hotel har tillgÄng till en inomhuspool, ett fitnesscenter och gratis wi-fi i allmÀnna utrymmen. HÀr har du tillgÄng till begrÀnsad parkering. Receptionen Àr öppen dygnet runt och har personal som kan hjÀlpa dig med kemtvÀtt/tvÀttjÀnster och bagageförvaring. Detta lÀgenhetshotell i lyxstil har dessutom ett konferenscenter, business-service och varuautomat.
BekvÀmligheter
  • Gratis wi-fi pĂ„ rummet och i allmĂ€nna utrymmen
  • Restaurang
  • Inomhuspool
  • Fitnesscenter
The Edge Apartment Hotel erbjuder gÀster tillgÄng till en inomhuspool och fitnesscenter. Det finns restaurang och kafé pÄ plats. Du kan njuta av en drink pÄ baren/loungen. Gratis wi-fi finns i allmÀnna utrymmen.

Business-service och mötesrum erbjuds. PÄ The Edge Apartment Hotel i lyxstil finns varuautomat, kemtvÀtt och rumsservice (under begrÀnsade tider).

Detta lÀgenhetshotell i Rockhampton har 4,5 stjÀrnor och tillÄter inte rökning.

The Edge Restaurant Bar – restaurang som serverar frukost, lunch och middag. GĂ€sterna kan bestĂ€lla drinkar och umgĂ„s vid baren. Bokning krĂ€vs.
Boendet har rumsservice (under begrÀnsade tider).

HotellbekvÀmligheter

Pool/spa

  • Inomhuspool

Internet

  • TillgĂ€ngligt i lĂ€genheten: gratis wi-fi
  • TillgĂ€ngligt i vissa allmĂ€nna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Parkering pĂ„ omrĂ„det med begrĂ€nsad höjd
  • BegrĂ€nsad parkering pĂ„ omrĂ„det
  • TillgĂ€nglighetsanpassad parkering finns tillgĂ€nglig

FamiljevÀnligt

  • SpjĂ€lsĂ€ng: AUD 15 per natt

Restauranger pÄ omrÄdet

  • The Edge Restaurant Bar

KokvrÄ

  • Grytor och köksredskap
  • KylskĂ„p
  • MikrovĂ„gsugn
  • Te-/kaffebryggare

Matplats

  • BegrĂ€nsad rumsservice
  • En bar/lounge
  • En restaurang
  • Ett kafĂ©/fik
  • Minibar

Sovrum

  • PremiumsĂ€ngklĂ€der

Badrum

  • Dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahĂ„lles
  • HĂ„rtork

UnderhÄllning

  • Tv med premiumkabelkanaler

TvÀtt

  • KemtvĂ€tt/tvĂ€ttservice

Arbetsutrymmen

  • Business-service
  • Konferenscenter
  • Mötesrum
  • Skrivbord

Komfort

  • Luftkonditionering

Husdjur

  • Inga husdjur tillĂ„ts

Anpassning/tillgÀnglighet

  • Om du behöver tillgĂ€nglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjĂ€lp av kontaktuppgifterna i bokningsbekrĂ€ftelsen.
  • 2 tillgĂ€nglighetsanpassade parkeringsplatser
  • GĂ„ng utan trappsteg till ingĂ„ngen
  • Hiss
  • Portabel lyft tillgĂ€nglig
  • SjukhussĂ€ng
  • Skyltar med punktskrift
  • Stödhandtag i dusch
  • Stödhandtag nĂ€ra toalett
  • TillgĂ€nglighetsanpassad gĂ„ng till hiss
  • TillgĂ€nglighetsanpassad parkering
  • TillgĂ€nglighetsanpassat toalettbord i badrum
  • TillgĂ€nglighetsanpassning (kan finnas begrĂ€nsningar)
  • VĂ€l upplyst gĂ„ng till ingĂ„ngen
  • Rökfritt boende

TjÀnster och inrÀttningar

  • Bagageförvaring
  • Dagstidningar i lobbyn (tillĂ€ggsavgift)
  • Gratis vatten pĂ„ flaska
  • MörklĂ€ggningsgardiner
  • Reception öppen dygnet runt
  • StrykjĂ€rn/strykbrĂ€da
  • StĂ€dning varje dag
  • Telefon
  • Varuautomat

Höjdpunkter i omrÄdet

  • NĂ€ra en tĂ„gstation
  • NĂ€ra flygplatsen
  • Vid flodpromenaden

Att göra

  • Gym

SĂ€kerhetsdetaljer

  • Uppgifter om kolmonoxidvarnare saknas (vĂ€rden har inte angett om det finns nĂ„gon kolmonoxidvarnare pĂ„ boendet – övervĂ€g att ta en bĂ€rbar varnare med dig)
  • Rökdetektor (vĂ€rden har angett att det finns en rökdetektor pĂ„ boendet)
  • SĂ€kerhetssystem
  • BrandslĂ€ckare

AllmÀn information

  • 1 byggnad
  • 12 vĂ„ningar
  • 97 enheter
  • Byggdes 2009
  • Enskild möblering
  • Ljudisolering

Regler

Incheckning

Checka in frÄn: 14.00. Checka in fram till: nÀr som helst.
MinimiÄlder för incheckning - 18 Är

Utcheckning

Utcheckning innan 10.00
Kontaktfri utcheckning erbjuds
En avgift tas ut för sen utcheckning

Incheckningsinstruktioner

Personalen i receptionen vÀlkomnar gÀsterna vid ankomst.
Kontakta boendet via kontaktuppgifterna i bokningsbekrÀftelsen om du har nÄgra frÄgor.
Informationen frÄn boendet kan ha översatts med automatiska översÀttningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

  • Inga djur tillĂ„tna

Barn och extrasÀngar

  • Barn Ă€r vĂ€lkomna.
  • ExtrasĂ€ngar finns inte tillgĂ€ngliga.
  • SpjĂ€lsĂ€ngar finns att hyra för AUD 15.0 per natt.

Betalningstyper

Viktig information

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfÀllet.

  • En avgift tas ut för sen utcheckning
  • SpjĂ€lsĂ€ng (babysĂ€ng): AUD 15.0 per natt

Den hÀr listan Àr inte nödvÀndigtvis fullstÀndig. Avgifter och depositioner kan Àndras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hÄlla koll pÄ

Avgifter för extragÀster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfÀrdad fotolegitimation och kreditkort kan krÀvas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
SÀrskilda önskemÄl erbjuds i mÄn av tillgÄng vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. SÀrskilda önskemÄl kan inte garanteras.
Namnet pÄ kreditkortet som anvÀnds vid incheckning för att betala för oförutsedda utgifter mÄste vara detsamma som huvudnamnet pÄ rumsbokningen.
Boendet accepterar kreditkort; ingen kontantbetalning.
VĂ€rden har inte angett om det finns nĂ„gon kolmonoxidvarnare pĂ„ boendet. ÖvervĂ€g att ta en bĂ€rbar varnare med dig pĂ„ resan.
VÀrden har angett att det finns en rökdetektor pÄ boendet.
PÄ detta boende finns bland annat följande sÀkerhetsdetaljer: brandslÀckare och sÀkerhetssystem.
Det hÀr boendet har utomhusomrÄden sÄsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte Àr lÀmpliga för barn. Om du har frÄgor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekrÀfta att de kan ta emot dig i ett lÀmpligt rum.
Boendet rengörs av stÀdpersonal
Observera att kulturella normer och gÀstpolicyer kan skilja sig i olika lÀnder och pÄ olika boenden. De policyer som listas Àr boendets egna.
Personalen i receptionen vÀlkomnar gÀsterna vid ankomst. Kontakta boendet med hjÀlp av uppgifterna i bokningsbekrÀftelsen om du har nÄgra frÄgor.
Hotellet krÀver fullstÀndig betalning vid incheckning.
Om du avbokar din bokning kommer vÀrdens avbokningspolicy att gÀlla. I enlighet med EU-bestÀmmelser om konsumentrÀtt gÀller inte ÄngerrÀtten för boendebokningstjÀnster.

Bra att veta

  • Endast registrerade gĂ€ster Àr tillĂ„tna pÄ rummen.

Nationell betygssÀttning

Detta boende har tilldelats stjÀrnklassificering av den australienska myndigheten Star Ratings Australia.

Boendet kallas Àven

Edge Apartment Hotel
Edge Apartment Hotel Rockhampton
Edge Rockhampton
The Edge Rockhampton
The Edge Apartment Hotel Aparthotel
The Edge Apartment Hotel Rockhampton
The Edge Apartment Hotel Aparthotel Rockhampton