Grettir Guesthouse

2.0-stjärnigt boende

Fotogalleri för Grettir Guesthouse

Detalj interiör
Hus | Delat matlagningsutrymme | Diskmaskin och brödrost
Gratis wi-fi och sängkläder
Vardagsrum
Boendets fasad

Recensioner

7,8 av 10,
Bra

Populära bekvämligheter

  • Gratis wi-fi
  • Parkering tillgänglig

Utforska området

Se på karta
Laugavegur 28a, Reykjavik, 101
  • Place, Laugavegur
    ‪1 min till fots‬
  • Place, Hallgrímskirkja
    ‪5 min till fots‬
  • Place, Harpa
    ‪9 min till fots‬
  • Airport, Reykjavik (RKV-Reykjavik inrikes)
    ‪5 min med bil‬

Rumsalternativ

Enkelrum

9,0 av 10
Underbart
(2 recensioner)
  • 8 kvadratmeter
  • 1 sovplats
  • 1 stor enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Dubbelrum

9,4 av 10
Enastående
(9 recensioner)
  • 12 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Comfort dubbelrum

8,0 av 10
Mycket bra
(1 recension)
  • 20 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Liknande boenden

Om boendet

Grettir Guesthouse

Detta pensionat är en rökfri anläggning med parkering, ett bibliotek och expressincheckning. Här ingår wi-fi i allmänna utrymmen. Dessutom erbjuds expressutcheckning, en tv i allmänt utrymme och bankomat/banktjänster. Begränsad tillgång till städning.
Grettir Guesthouse har 7 rum. Detta pensionat i Reykjavik erbjuder sina gäster gratis wi-fi. Badrummen har dusch. Städning sker i begränsad utsträckning.
Grettir Guesthouse ligger i Centrala Reykjavik, nära Laugavegur och tio minuters promenad från populära attraktioner som Harpa. Detta pensionat med 7 rum erbjuder gratis wi-fi på rummet, ett bibliotek och expressincheckning.
Rum
Gäster håller sig uppkopplade med gratis wi-fi. Diskmaskin ingår också. Tillgång till städning är begränsad.
På boendet
Grettir Guesthouse byggdes 1901 och erbjuder gratis wi-fi i allmänna utrymmen, ett bibliotek samt expressincheckning. Parkering erbjuds för EUR 2.5 per vistelse. Personalen kan hjälpa dig med förfrågningar under din vistelse, och erbjuder bagageförvaring. Här har gäster dessutom tillgång till expressutcheckning, en tv i allmänt utrymme och en bankomat.
Du som bor på Grettir Guesthouse har tillgång till bibliotek, expressincheckning och expressutcheckning. I allmänna utrymmen finns gratis wi-fi. Grettir Guesthouse lockar med shopping, bankomat/banktjänster och tv i allmänt utrymme. Parkeringsplatser finns tillgängliga mot en avgift.

Detta pensionat i Reykjavik tillåter inte rökning.

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Parkering på området (EUR 2,50 per vistelse)
  • Begränsad parkering på området

Att göra

  • Bibliotek
  • Shopping
  • Tv i allmänna utrymmen

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Uttagsautomat

Gästtjänster

  • Städning (begränsad tillgänglighet)

Tillgänglighetsanpassning

  • Ingen hiss

Mer

  • 1 byggnad
  • 3 våningar
  • Byggdes 1901
  • Rökfritt boende
  • Traditionell arkitektur

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Dusch
  • Handdukar tillhandahålles

Mat och dryck

  • Brödrost
  • Diskmaskin

Mer

  • Insektsnät för fönster
  • Värme

Regler

Incheckning

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 00.00.

Kontaktfri incheckning erbjuds

Snabb incheckning tillgänglig

Minimiålder för incheckning - 20 år

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00

Kontaktfri utcheckning erbjuds

Snabb utcheckning tillgänglig

Incheckningsinstruktioner

Detta boende har ingen reception.

Gäster som planerar att anlända utanför de normala incheckningstiderna kommer att få ett e-postmeddelande inom 5 dagar före ankomst med incheckningsinstruktioner och portkod – privat ingång.

Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Portkod, privat entré

Husdjur

  • Varken husdjur eller assistanshundar är tillåtna på Grettir Guesthouse

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Extrasängar finns inte tillgängliga.
  • Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Parkeringsavgift: EUR 2.5 per vistelse

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Namnet på kreditkortet som används vid incheckning för att betala för oförutsedda utgifter måste vara detsamma som huvudnamnet på rumsbokningen.
Boendet accepterar kreditkort; ingen kontantbetalning.
Kontantfria transaktioner erbjuds
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetaljer: brandsläckare, rökdetektor och förbandslåda.
Detta boende har ingen reception. Gäster som anländer utanför de vanliga incheckningstiderna får ett e-postmeddelande före ankomsten med incheckningsinstruktioner och portkod. Gästerna får tillgång till boendet via en privat ingång.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Husdjur och assistanshundar är inte tillåtna på plats.

Boendet kallas även

Grettir Guesthouse House Reykjavik

Grettir Guesthouse House

Grettir Guesthouse Reykjavik

Grettir Guesthouse

Grettir Reykjavik

Grettir Guesthouse Reykjavik

Grettir Guesthouse Guesthouse

Grettir Guesthouse Guesthouse Reykjavik