Alfasteinn Country Home Guesthouse

2.5-stjärnigt boende

Fotogalleri för Alfasteinn Country Home Guesthouse

En stuga av trä med en balkong, omgiven av snötäckta träd.
Ett litet rum med våningssängar, en soffa, ett litet bord och två fönster med gardiner.
Bekvämlighet
En stuga av trä med en balkong som vetter ut mot ett snötäckt landskap och en stor molnformation i fjärran.
Gratis frukostbuffé varje dag

Recensioner

9,6 av 10,
Enastående

Populära bekvämligheter

  • Bubbelpool
  • Frukost ingår
  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Tvättjänster
Det nuvarande priset är 1 978 kr
inklusive skatter och avgifter
25 aug. – 26 aug.

Utforska området

Se på karta
Þjóðólfshagi 25, Rangárþing ytra, Southern Region, 851
  • Place, Hellagrottorna
    ‪11 min med bil‬
  • Place, Urridafoss vattenfall
    ‪11 min med bil‬
  • Place, Hellas golfbana
    ‪17 min med bil‬

Rumsalternativ

Economy dubbelrum eller tvåbäddsrum - delat badrum

10,0 av 10
Enastående
(3 recensioner)
  • Utsikt mot bergen
  • 13 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar ELLER 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Trippelrum för familj - delat badrum

  • Utsikt mot trädgården
  • 18 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 enkelsäng och 1 våningssäng (stor enkel)
  • Gratis wi-fi

Trippelrum för familj - delat badrum - utsikt mot trädgården

  • Utsikt mot bergen
  • 15 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 2 enkelsängar ELLER 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Stuga Economy - 3 enkelsängar - utsikt mot trädgården (Katla)

9,6 av 10
Enastående
(5 recensioner)
  • Utsikt mot bergen
  • 15 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 3 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Stuga Basic (Hekla)

  • Utsikt mot bergen
  • 24 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 5 sovplatser
  • 3 våningssängar (stora enkla) och 1 våningssäng (dubbel)
  • Gratis wi-fi

Familjerum för fyra - delat badrum

10,0 av 10
Enastående
(6 recensioner)
  • Utsikt mot trädgården
  • 18 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 5 sovplatser
  • 1 våningssäng (enkel) och 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Liknande boenden

Om boendet

Alfasteinn Country Home Guesthouse

Rökfria Alfasteinn Country Home Guesthouse är ett pensionat som erbjuder en restaurang, en bubbelpool och kaffe/te i allmänt utrymme. Dessutom erbjuds gratis frukostbuffé, gratis wi-fi i allmänna utrymmen och avgiftsfri parkering. Dessutom erbjuds tvättmöjligheter, hjälp med bokning av biljetter och guidade turer och en trädgård. Städning är tillgänglig en gång per vistelse.
Alfasteinn Country Home Guesthouse erbjuder 6 rum med gratis flaskvatten och gratis toalettartiklar. Sängarna har Select Comfort-madrasser och sängtillbehör av högsta kvalitet. Detta pensionat i Rangárþing ytra erbjuder sina gäster gratis wi-fi, med en hastighet på 100+ Mbps (passar för 1–2 personer eller upp till 6 enheter). Badrummen har dusch. Städning erbjuds en gång per vistelse och strykjärn/strykbräda kan fås på begäran. Städning sker i begränsad utsträckning.
Detta pensionat har bland annat en bubbelpool.

Fritidsaktiviteterna nedan finns antingen tillgängliga på plats eller i närheten. Avgifter kan tillkomma.

Alfasteinn Country Home Guesthouse ligger i samma region som bland annat Geysir heta källor. Detta pensionat med 6 rum ståtar med gratis frukost samt gratis wi-fi på rummet och avgiftsfri parkering.
Restaurangalternativ
Börja dagen med gratis frukostbuffé, som serveras dagligen mellan 08.00 och 10.00. Detta pensionat har en restaurang, Álfasteinn, där du kan äta gott.
Rum
Här erbjuds gäster gratis wi-fi. Samtliga sängar med Select Comfort-madrasser har sängtillbehör av högsta kvalitet och i badrummen finns gratis toalettartiklar. Städning är tillgänglig en gång per vistelse.
På boendet
Gäster på Alfasteinn Country Home Guesthouse har tillgång till gratis wi-fi i allmänna utrymmen, en bubbelpool och kaffe i allmänt utrymme. Här erbjuds avgiftsfri parkering för den som kör. Den vänliga personalen kan erbjuda hjälp med guidade turer och biljettbokning och bagageförvaring. Här har gäster dessutom tillgång till en terrass, tvättmöjligheter och en trädgård.
Det finns restaurang på plats. Gratis frukost finns tillgänglig dagligen. I allmänna utrymmen finns gratis wi-fi. Bubbelpool, en terrass och hjälp med bokning av biljetter och guidade turer finns tillgängliga på Alfasteinn Country Home Guesthouse. Det finns parkeringsplatser som är gratis.

Detta pensionat i Rangárþing ytra tillåter inte rökning.

Gäster kan äta gratis frukostbuffé dagligen från 08.00 till 10.00.
Álfasteinn - restaurang som specialiserar sig på lokala rätter och endast serverar middag. Bokning krävs. Öppet alla dagar

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Wi-fi-hastighet på rummet: 100+ Mbps (passar för 1–2 personer eller upp till 6 enheter)
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Avgiftsfri, säker och otäckt parkering på området
  • Begränsad parkering på området

Mat och dryck

  • Gratis frukostbuffé tillgänglig alla dagar 08.00–10.00
  • En restaurang
  • Kaffe och te i gemensamma utrymmen

Restauranger på området

  • Álfasteinn

Att göra

  • Bubbelpool
  • Ridning
  • Tv i allmänna utrymmen
  • Vandrings-/cykelleder

Familjevänligt

  • Separat badrum
  • Tvättmöjligheter

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Tvättmöjligheter

Gästtjänster

  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Städning en gång per vistelse

Utomhus

  • Terrass
  • Trädgård

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • 4 trappsteg för att nå ingången
  • Ramp till huvudentrén
  • Tillgång till övre våningsplan endast via trappor
  • Visuellt brandlarm

Mer

  • Rökning ej tillåten

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Mörkläggningsgardiner
  • Select Comfort-madrass
  • Sängtillbehör av högsta kvalitet

Badrum

  • Dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Privat eller delat badrum
  • Schampo
  • Toalettpapper
  • Tvål

Mat och dryck

  • Gratis vatten på flaska

Mer

  • Golvvärme
  • Strykjärn/strykbräda på begäran
  • Uppvärmning

Regler

Incheckning

Checka in från: 18.00. Checka in fram till: 22.00.
Kontaktfri incheckning erbjuds
Sen incheckning i mån av tillgång
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00
Kontaktfri utcheckning erbjuds

Incheckningsinstruktioner

Detta boende har ingen reception.
Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner och instruktioner för låsbox – privat ingång.
Kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Om du planerar att ankomma efter 22.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Instruktioner för låsbox, privat entré

Husdjur

  • Husdjur är ej tillåtna, men assistanshundar är välkomna

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Barn bor gratis! Ett barn upp till 4 år bor gratis vid bruk av ordinarie sängar.
  • Extrasängar finns att hyra för EUR 198.0 per dag.

Betalningstyper

Viktig information

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för extrasäng: EUR 198.0 per dag

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort.
Kontantfria transaktioner erbjuds
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetaljer: kolmonoxiddetektor, brandsläckare, rökdetektor, säkerhetssystem och förbandslåda.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Detta boende har ingen reception. Gäster måste kontakta boendet i förväg med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att anordna incheckning. Gäster som anländer efter 22.00 måste kontakta boendet i förväg med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen. Gästerna får ett e-postmeddelande med incheckningsinstruktioner och instruktioner för låsbox före ankomst. Gästerna får tillgång till boendet via en privat ingång.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Ett barn som är upp till 4 år bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.

Boendet kallas även

Alfasteinn Country Home Guesthouse Selfoss
Alfasteinn Country Home Selfoss
Alfasteinn Country Home Guesthouse Rangárþing ytra
Alfasteinn Country Home Rangárþing ytra
Guesthouse Alfasteinn Country Home Guesthouse Rangárþing ytra
Rangárþing ytra Alfasteinn Country Home Guesthouse Guesthouse
Guesthouse Alfasteinn Country Home Guesthouse
Alfasteinn Country Home
Alfasteinn Rangarþing Ytra
Alfasteinn Country Home
Alfasteinn Country Home Guesthouse Guesthouse
Alfasteinn Country Home Guesthouse Rangárþing ytra
Alfasteinn Country Home Guesthouse Guesthouse Rangárþing ytra