Casa Francisco Hotel

3.0-stjärnigt boende

Fotogalleri för Casa Francisco Hotel

Terrass/Patio
Frukost serveras
Mötesrum
32-tums platt-tv med kabelkanaler och tv
Dubbelrum - 5 sovrum | Individuell inredning, unika möbler, gratis wi-fi och sängkläder

Recensioner

8,4 av 10,
Mycket bra

Populära bekvämligheter

  • Frukost ingår
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Företagstjänster
  • Städning
  • Reception dygnet runt

Utforska området

Se på karta
Benalcázar N8-87, Quito, Pichincha, 170401
  • Place, Independence Square
    ‪5 min till fots‬
  • Place, Basilica del Voto Nacional
    ‪7 min till fots‬
  • Place, Quitokatedralen
    ‪8 min till fots‬
  • Airport, Quito (UIO-Mariscal Sucre Intl.)
    ‪40 min med bil‬

Rumsalternativ

Basic enkelrum - 1 enkelsäng

  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Dubbelrum - 5 sovrum

  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Romantiskt rum - 2 sovrum

10,0 av 10
Enastående
(2 recensioner)
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Deluxe-rum - 1 sovrum

  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Liknande boenden

Om boendet

Casa Francisco Hotel

Rökfria Casa Francisco Hotel är ett hotell som erbjuder en restaurang, en snackbar/deli och ett konferenscenter. Dessutom erbjuds gratis kontinental frukost, gratis wi-fi i allmänna utrymmen och gratis mottagning. Gäster får även tillgång till bekvämligheter som ett kafé, kaffe i allmänt utrymme och ett mötesrum. Handdukarna byts på begäran
Casa Francisco Hotel erbjuder 9 rum med lyxtoalettartiklar och hårtork. Rummen är individuellt möblerade och inredda. 32-tums platt-tv med kabelkanaler.

Badrummen har dusch med regndusch och gratis toalettartiklar. Gäster har tillgång till gratis wi-fi. Städning erbjuds dagligen och byte av handdukar kan fås på begäran.

Casa Francisco Hotel ligger i Historiskt centrum, mindre än tio minuters promenad från populära sevärdheter som Plaza del Teatro och Independence Square. Detta hotell med 3 stjärnor har 9 rum och välkomnar gäster med gratis frukost, gratis wi-fi på rummet och ett konferenscenter.
Restaurangalternativ
Gratis kontinental frukost serveras dagligen mellan 07.30 och 09.30. Du kan avnjuta en måltid på restaurangen, ta något att dricka på deras kafé och träffa andra gäster på deras gratis mottagning med manager, som anordnas varje dag.
Rum
Här får du tillgång till gratis wi-fi och en 32-tumss platt-tv med kabelkanaler. Badrummen har regnduschar, hårtorkar och designertoalettartiklar. Garderober ingår också. Handdukarna byts på begäran
På boendet
Gäster på Casa Francisco Hotel har tillgång till gratis wi-fi i allmänna utrymmen, ett konferenscenter och kaffe i allmänt utrymme. Personalen i receptionen kan hjälpa dig dygnet runt med dina önskemål. Detta hotell är en rökfri anläggning och har dessutom en trädgård.
Casa Francisco Hotel erbjuder all inclusive-priser. Dessa priser inkluderar mat och dryck på deras restauranger, och kan inkludera skatter och avgifter. Ytterligare avgifter kan tillkomma på vissa restauranger för särskilda middagar, rätter, drycker och andra bekvämligheter.

Det finns restaurang på plats, men även kafé och snackbar/deli. Gratis frukost serveras dagligen och kostnadsfri mottagning med manager erbjuds varje kväll. I allmänna utrymmen finns gratis wi-fi. Casa Francisco Hotel lockar med trädgård och kaffe i allmänt utrymme.

Detta hotell i Quito har 3 stjärnor och tillåter inte rökning.

Gäster kan äta gratis kontinental frukost dagligen från 07.30 till 09.30. Mottagning med manager arrangeras gratis varje dag på detta hotell.
Casa Francisco – coffee shop som endast serverar frukost.

Information om all inclusive

Casa Francisco Hotel erbjuder all inclusive-priser. Dessa rumspriser är högre eftersom de inkluderar mat och dryck (vissa restriktioner kan gälla).

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Ingen parkering på området

Mat och dryck

  • Gratis kontinental frukost tillgänglig alla dagar 07.30–09.30
  • En restaurang
  • Ett kafé/fik
  • Gratis mottagning med hotellmanager varje dag
  • Kaffe och te i gemensamma utrymmen
  • Måltider för par/privata måltider
  • Snackbar/deli

Restauranger på området

  • Casa Francisco

Att göra

  • Biljardbord

Familjevänligt

  • Snackbar/deli

Bekvämligheter

  • Guideböcker
  • Reception öppen dygnet runt

Gästtjänster

  • Byte av handdukar på begäran
  • Romantiska paket och paket för frieri
  • Städning varje dag

Business-service

  • Konferenscenter
  • Mötesrum

Utomhus

  • Trädgård

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Hörselhjälpmedel i mötesrum
  • Ledstänger i korridorer
  • Ledstänger i trappor
  • Tillgång till övre våningsplan endast via trappor
  • Trägolv i rum
  • Väl upplyst gång till ingången

Mer

  • Rökning ej tillåten

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Dusch
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Lyxtoalettartiklar
  • Privat badrum
  • Regndusch
  • Schampo
  • Toalettpapper
  • Tvål

Underhållning

  • 32-tums platt-tv med kabelkanaler

Mat och dryck

  • Kockservice

Mer

  • Enskild inredning
  • Enskild möblering
  • Uppvärmning

Regler

Incheckning

Checka in från: 12.30. Checka in fram till: när som helst.

Utcheckning

Utcheckning innan 10.00

Incheckningsinstruktioner

Boendet tar ut en avgift på 5 procent av beloppet för kreditkortsbetalningar.
Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

  • Inga djur tillåtna

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • Du kan behöva betala följande kostnader på boendet: ecuadoriansk moms (15 %). Utländska resenärer som visar upp ett giltigt pass och ett turistvisum som visar att de inte är bosatta i Ecuador kan slippa betala moms.

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för flygtransfer: USD 40.00 per rum (enkel resa)
  • För kreditkortsbetalningar tillkommer en avgift på 5 procent

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetalj: brandsläckare.
Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Boendet kallas även

Casa Francisco Hotel Hotel
Casa Francisco Hotel Quito
Casa Francisco Hotel Hotel Quito