Alton Hotel Prague

3.0-stjärnigt boende

Fotogalleri för Alton Hotel Prague

Boendets fasad - kväll/natt
Standard dubbelrum | Värdeförvaringsskåp på rummet, skrivbord och strykjärn/strykbräda
Sittområde i lobbyn
Reception
Restaurang

Recensioner

8,4 av 10,
Mycket bra

Populära bekvämligheter

  • Frukost ingår
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering
  • Parkering tillgänglig
  • Företagstjänster
641 kr
inklusive skatter och avgifter
8 mars – 9 mars

Utforska området

Se på karta
Legerova 62, Prague, 120 00
  • Place, Tjeckiens nationalmuseum
    ‪6 min till fots‬
  • Place, Wenceslas-torget
    ‪8 min till fots‬
  • Place, Torget i Gamla Stan
    ‪19 min till fots‬
  • Airport, Prag (PRG-Vaclav Havel)
    ‪19 min med bil‬

Rumsalternativ

Standard dubbelrum

  • 17 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 2 enkelsängar

Standard enkelrum

  • 14 kvadratmeter
  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng

Standard trippelrum

8,0 av 10
Mycket bra
(1 recension)
  • 19 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 3 enkelsängar ELLER 1 queensize-säng och 1 enkelsäng

Liknande boenden

Om boendet

Alton Hotel Prague

Detta hotell är en rökfri anläggning som har en restaurang, parkering och kaffe/te i allmänt utrymme. Gratis frukostbuffé och gratis wi-fi i allmänna utrymmen erbjuds dessutom. Dessutom erbjuds conciergetjänster, kemtvätt och tvättmöjligheter.
Alton Hotel Prague erbjuder 28 luftkonditionerade rum med värdeförvaringsskåp och kaffe- och tebryggare. På tv:n kan du se satellitkanaler.

Badrummen har badkar/dusch, gratis toalettartiklar och hårtorkar. Detta hotell i Prag erbjuder sina gäster gratis wi-fi, med en hastighet på 25+ Mbps. Uppbäddningsservice erbjuds varje kväll, städning sker dagligen och strykjärn/strykbräda finns på begäran.

Alton Hotel Prague i Prag 2 ligger på gångavstånd från populära sevärdheter som Wenceslas-torget och Det dansande huset. Detta hotell med 3 stjärnor har 28 rum och ståtar med gratis frukost, en restaurang och gratis wi-fi på rummet.
Restaurangalternativ
Börja dagen med gratis frukostbuffé, som serveras dagligen mellan 07.30 och 10.30. Hotellet har en restaurang där du kan äta något gott.
Rum
Gäster erbjuds gratis wi-fi och en tv med satellitkanaler. Badrummen har hårtorkar och gratis toalettartiklar. Kylskåp, kaffebryggare och värdeförvaringsskåp är också tillgängliga.
På boendet
Gäster på Alton Hotel Prague har tillgång till gratis wi-fi i allmänna utrymmen, kaffe i allmänt utrymme och en dator. För den som kör finns det parkering för CZK 625 per natt, annars erbjuds flygplatstransfer (tillgänglig dygnet runt) för CZK 700 per fordon enkel resa. Flerspråkig personal i receptionen kan hjälpa dig med kemtvätt/tvättjänster, förvaring av värdesaker och bokning av guidade turer och biljetter. Här har gäster dessutom tillgång till tvättmöjligheter, en presentbutik och varuautomat.
Det finns restaurang på plats. Gratis frukost serveras dagligen. En dator finns på plats och wi-fi är gratis i allmänna utrymmen. Transport till/från flygplatsen (tillgänglig dygnet runt) och hämtning vid järnvägsstationen finns tillgängliga mot en avgift. Varuautomat, flerspråkig personal och presentbutik/tidningskiosk finns tillgängliga på Alton Hotel Prague som passar dem som reser i arbetet. Det finns tillgängliga parkeringsplatser mot en avgift.

Detta hotell i Prag har 3 stjärnor och tillåter inte rökning.

Gäster kan äta gratis frukostbuffé dagligen från 07.30 till 10.30.
Alton Hotel Prague har en restaurang.

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Wi-fi-hastighet på rummet: 25+ Mbps
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Parkering på området med begränsad höjd
  • Parkering i närheten (CZK 625 per natt)
  • Parkering på gatan
  • Flygtransfer tur och retur dygnet runt på begäran mot en tilläggsavgift
  • Transport från tågstationen (tilläggsavgift)
  • Parkering på området (CZK 625 per natt)
  • Begränsad parkering på området

Mat och dryck

  • Gratis frukostbuffé tillgänglig alla dagar 07.30–10.30
  • En restaurang
  • Kaffe och te i gemensamma utrymmen

Familjevänligt

  • Kylskåp på rummet
  • Tvättmöjligheter

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Presentbutik/tidningskiosk
  • Reception öppen under begränsade tider
  • Tvättmöjligheter
  • Varuautomat
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Conciergetjänster
  • Flerspråkig personal
  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Kemtvätt/tvättservice
  • Städning varje dag
  • Uppbäddningsservice

Business-service

  • Dator

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Hiss
  • Tillgänglighetsanpassat (kan finnas begränsningar)

Mer

  • 1 byggnad
  • 5 våningar
  • Byggdes 2004
  • Rökfritt boende

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Dusch över badkar
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Privat badrum

Underhållning

  • Tv med satellitkanaler

Mat och dryck

  • Kylskåp
  • Te-/kaffebryggare

Mer

  • Luftkonditionering
  • Skrivbord
  • Strykjärn/strykbräda på begäran
  • Värdeförvaringsskåp
  • Värme

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 19.00.

Utcheckning

Utcheckning innan 12.00

Incheckningsinstruktioner

Boendet erbjuder transfer från flygplats och tågstation (avgifter kan tillkomma). Gäster måste kontakta boendet 24 timmar innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera hämtning.
Receptionen är öppen alla dagar 07.00–19.00.
Receptionen är bemannad under begränsade tider.
Om du planerar att ankomma efter 14.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Reception (begränsade öppettider), instruktioner för låsbox

Husdjur

  • Inga djur tillåtna

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Barn bor gratis! Ett barn upp till 3 år bor gratis vid bruk av ordinarie sängar.
  • Extrasängar finns att hyra för CZK 400.0 per natt.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • Stadsskatt: 50.00 CZK per person per natt i upp till 60 nätter.

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för flygtransfer: CZK 700 per fordon (enkel resa)
  • Parkeringsavgift: CZK 625 per natt
  • Avgift för närliggande parkering: CZK 625 per per natt
  • Avgift för extrasäng: CZK 400.0 per natt

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort; ingen kontantbetalning.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetalj: brandsläckare.
Alton Hotel Prague erbjuder transfer från flygplats och tågstation (avgifter kan tillkomma). Innan du reser kan du kontakta boendet med uppgifter om din ankomst genom att ringa numret i bokningsbekräftelsen 24 timmar innan ankomsten. Receptionen har öppet varje dag från 07.00 till 19.00.
Gäster som anländer efter 14.00 måste kontakta boendet i förväg med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen. Gästerna får instruktioner för låsbox.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Ett barn som är upp till 3 år bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
  • Endast registrerade gäster är tillåtna på rummen.

Boendet kallas även

Alton Hotel Prague
Alton Prague
Alton Prague Hotel
Hotel Alton
Hotel Alton Prague
Alton Hotel Prague Hotel
Alton Hotel Prague Prague
Alton Hotel Prague Hotel Prague