Hoopoe House

3.0-stjärnigt boende

Fotogalleri för Hoopoe House

Exteriör
Villa Deluxe - utsikt mot trädgården | Vardagsrum
Villa Deluxe - utsikt mot trädgården | 3 sovrum, strykjärn/strykbräda och gratis wi-fi
Exteriör
Villa Deluxe - utsikt mot trädgården | Matservice på rummet

Recensioner

10 av 10,
Enastående

Populära bekvämligheter

  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
  • Tvättjänster

Utforska området

Se på karta
Missionary hill Thalayathimund, Ootacamund, TN, 643001
  • Place, Government Botanical Gardens
    ‪3 min med bil‬
  • Place, Mudumalai National Park
    ‪3 min med bil‬
  • Place, Ooty rosenträdgård
    ‪3 min med bil‬

Rumsalternativ

Villa Deluxe - utsikt mot trädgården

  • Utsikt mot trädgården
  • 23 kvadratmeter
  • 3 sovrum
  • 8 sovplatser
  • 2 queensize-sängar och 5 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Liknande boenden

Om boendet

Hoopoe House

Detta bed and breakfast erbjuder gäster gratis cyklar, tvättmöjligheter och en trädgård. Parkering ingår. Gäster får även tillgång till bekvämligheter som kolgrillar. Städning är tillgänglig på begäran.
Hoopoe House erbjuder 3 rum med tofflor och hårtork. Detta bed and breakfast i Ootacamund erbjuder sina gäster gratis wi-fi, med en hastighet på 50+ Mbps. Badrummen har dusch. Städning erbjuds på begäran och strykjärn/strykbräda kan fås på begäran.
Detta bed and breakfast har bland annat gratis cyklar.

Fritidsaktiviteterna nedan finns antingen tillgängliga på plats eller i närheten. Avgifter kan tillkomma.

Hoopoe House ligger mindre än två kilometer från Diyanamyam Mutt och Wax World. Detta bed and breakfast med 3 stjärnor har 3 rum och ståtar med gratis wi-fi på rummet, avgiftsfri parkering och gratis cyklar.
Rum
Gäster håller sig uppkopplade med gratis wi-fi. Badrummen har hårtorkar och tofflor. Bekvämligheter som 3 badrum och garderob erbjuds dessutom. Städning på begäran
På boendet
På Hoopoe House har gäster tillgång till gratis cyklar, tvättmöjligheter och utomhusgrillar. Om du kör bil erbjuds avgiftsfri parkering. Personalen kan hjälpa dig med förfrågningar under din vistelse, och erbjuder bagageförvaring. Detta bed and breakfast har dessutom en trädgård.
Du som bor på Hoopoe House har tillgång till utomhusgrill, trädgård och tvättmöjligheter. Receptionen har öppet dygnet runt.Det finns parkeringsplatser som är gratis.

Rökning tillåts endast på särskilda platser på detta bed and breakfast med 3 stjärnor i Ootacamund.

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Wi-fi-hastighet på rummet: 50+ Mbps

Parkering och transport

  • Avgiftsfri och täckt parkering på området
  • Begränsad parkering på området

Att göra

  • Gratis cykeluthyrning

Familjevänligt

  • Tvättmöjligheter

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Guideböcker
  • Tvättmöjligheter

Gästtjänster

  • Städning på begäran

Utomhus

  • Eldstad
  • Grill
  • Trädgård
  • Utomhusmöbler

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Handhållet duschhuvud
  • Ingen hiss
  • Väl upplyst gång till ingången

Mer

  • Platser anvisade för rökning

Bekvämligheter på rummet

Badrum

  • 3 privata badrum
  • Dusch
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Schampo
  • Toalettpapper
  • Tofflor
  • Tvål

Mat och dryck

  • Restaurangguider

Mer

  • Eldstad
  • Strykjärn/strykbräda på begäran

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 21.30.
Sen incheckning i mån av tillgång
Minimiålder för incheckning - 15 år

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00

Incheckningsinstruktioner

Detta boende har ingen reception.
Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner – privat ingång.
Kontakta boendet minst 24 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Om du planerar att ankomma efter 12.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Privat entré

Husdjur

  • Varken husdjur eller assistanshundar är tillåtna på Hoopoe House

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.

Viktig information

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Vedavgift: 1500 INR per dag

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kontanter.
Detta boende har ingen reception. Gäster måste kontakta boendet minst 24 timmar innan ankomst med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att anordna incheckning. Gäster som anländer efter 12.00 måste kontakta boendet i förväg med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen. Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Gästerna får tillgång till boendet via en privat ingång.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Husdjur och assistanshundar är inte tillåtna på plats.

Boendet kallas även

Hoopoe House Ootacamund
Hoopoe House Bed & breakfast
Hoopoe House Bed & breakfast Ootacamund