The Monarch

3.5-stjärnigt boende

Fotogalleri för The Monarch

En hotellentrén med en skylt som visar texten ”The Monarch”.
Hiss
Frukost, lunch, middag och brunch serveras
Frukost, lunch, middag och brunch serveras
En entréhall med två soffor, ett runt bord, en kristallkrona, en tv och ett tidningsställ.

Recensioner

8,0 av 10,
Mycket bra

Populära bekvämligheter

  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering
  • Frukost tillgänglig
  • Företagstjänster
Det nuvarande priset är 664 kr
inklusive skatter och avgifter
10 juli – 11 juli

Utforska området

Se på karta
PAP P 352 TO PAR, 361,, MIDC Industrial Area, Rabale, Navi Mumbai, MH, 400701
  • Place, Reliance Corporate Park
    ‪1 min till fots‬
  • Place, Dhirubhai Ambani Life Science Centre
    ‪3 min till fots‬
  • Place, Central Park, Navi Mumbai
    ‪5 min med bil‬
  • Airport, Mumbai (BOM-Chhatrapati Shivaji Intl.)
    ‪52 min med bil‬

Rumsalternativ

Executive Room

  • Utsikt mot staden
  • 14 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Suite Room

  • 30 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Deluxe Room

  • 16 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 kingsize-säng
  • Gratis wi-fi

Executive Room

  • Utsikt mot staden
  • 16 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Liknande boenden

Om boendet

The Monarch

The Monarch är ett hotell där gäster erbjuds tillgång till en restaurang, rumsservice dygnet runt och business-service. Dessutom erbjuds gratis wi-fi i allmänna utrymmen och avgiftsfri parkering. Dessutom erbjuds kemtvätt, tvättmöjligheter och dygnet runt-öppen reception.
The Monarch erbjuder 55 luftkonditionerade rum med gratis toalettartiklar. Detta hotell i Navi Mumbai erbjuder sina gäster gratis wi-fi, med en hastighet på 25+ Mbps.

Badrummen har dusch med regndusch. Skrivbord och skrivbordsstolar finns. Städning sker dagligen.

The Monarch ligger i Rabale, nära Reliance Corporate Park och Dhirubhai Ambani Life Science Centre. Detta hotell med 3,5 stjärnor har 55 rum och välkomnar gäster med en restaurang, gratis wi-fi på rummet och avgiftsfri parkering. Boendet är centralt beläget i Navi Mumbai, i anslutning till en tåg-/tunnelbanestation, och det är inte heller långt till Central Park, Navi Mumbai och Mindspace Airoli East.
Restaurangalternativ
Detta hotell har en restaurang, pierONE, där du kan äta gott. Passa på att beställa nåt gott från rumsservice dygnet runt. Frukostbuffé är tillgänglig dagligen mellan 07.30 och 10.30 mot en avgift.
Rum
Här erbjuds gäster gratis wi-fi. Badrummen har regnduschar och gratis toalettartiklar. Skrivbord, garderob och skrivbordsstol är också tillgängliga.
På boendet
The Monarch erbjuder gratis wi-fi i allmänna utrymmen, business-service och gratis dagstidningar. I vistelsen ingår avgiftsfri parkering. Flerspråkig personal i receptionen kan hjälpa dig dygnet runt med kemtvätt/tvättjänster samt bagageförvaring. Här har gäster dessutom tillgång till en terrass, tvättmöjligheter och en tv i allmänt utrymme.
The Monarch erbjuder all inclusive-priser. Dessa priser inkluderar mat och dryck på deras restauranger, och kan inkludera skatter och avgifter. Ytterligare avgifter kan tillkomma på vissa restauranger för särskilda middagar, rätter, drycker och andra bekvämligheter.

Det finns restaurang på plats. Gratis wi-fi finns i allmänna utrymmen. Det erbjuds business-service på plats. En terrass, flerspråkig personal och gratis dagstidningar i lobbyn finns på The Monarch som passar dem som reser i arbetet. Det är gratis att parkera.

Rökning tillåts endast på särskilda platser på detta hotell med 3,5 stjärnor i Navi Mumbai.

Mot en avgift kan gäster dagligen äta frukostbuffé och 07.30 till 10.30.
PierONE - elegant restaurang som specialiserar sig på lokala och internationella rätter och serverar frukost, brunch, lunch och middag. Här kan gäster njuta av en vacker utsikt över trädgården. Bokning krävs.
Boendet har rumsservice dygnet runt.

Information om all inclusive

The Monarch erbjuder all inclusive-priser. Dessa rumspriser är högre eftersom de inkluderar mat och dryck (vissa restriktioner kan gälla).

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Wi-fi-hastighet på rummet: 25+ Mbps
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Avgiftsfri parkering på området
  • Begränsad parkering på området

Mat och dryck

  • Frukostbuffé tillgänglig dagligen 07.30–10.30 mot en avgift: INR 250 per person
  • En restaurang

Restauranger på området

  • pierONE

Att göra

  • Tv i allmänna utrymmen

Familjevänligt

  • Ljudisolerade rum
  • Tvättmöjligheter

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Gratis dagstidningar i lobbyn
  • Reception öppen dygnet runt
  • Tvättmöjligheter

Gästtjänster

  • Flerspråkig personal
  • Kemtvätt/tvättservice
  • Städning varje dag

Business-service

  • Business-service

Utomhus

  • Terrass

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Hiss
  • Tillgänglighetsanpassat (kan finnas begränsningar)
  • Väl upplyst gång till ingången

Mer

  • Bankettsal
  • Evenemangslokal
  • Platser anvisade för rökning

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Regndusch
  • Schampo
  • Tandborste och tandkräm (på begäran)
  • Toalettpapper
  • Tvål

Mat och dryck

  • Rumsservice dygnet runt

Mer

  • Anslutande rum tillgängliga
  • Arbetsområde för laptop
  • Golvvärme
  • Kontorsstol
  • Ljudisolerade rum
  • Luftkonditionering
  • Skrivbord

Regler

Incheckning

Checka in från: 13.00. Checka in fram till: 18.00.
Tidig incheckning i mån av tillgång
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00

Incheckningsinstruktioner

Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt.
Kontakta boendet minst 24 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Vid incheckning måste gäster visa upp bevis på fullständig vaccinering mot covid-19.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

  • Varken husdjur eller assistanshundar är tillåtna på The Monarch

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Extrasängar finns att hyra för INR 1200.0 per natt.
  • Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för frukostbuffé: INR 250 per person (ungefärligt pris)
  • Avgift för extrasäng: INR 1200.0 per natt

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt. Gäster måste kontakta boendet minst 24 timmar innan ankomst med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att anordna incheckning. Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • I mån av tillgång kan anslutande rum efterfrågas genom att kontakta boendet med hjälp av numret på din bokningsbekräftelse.
  • Husdjur och assistanshundar är inte tillåtna på plats.

Boendet kallas även

The Monarch Hotel
The Monarch Navi Mumbai
The Monarch Hotel Navi Mumbai