Casa Calala
2.5-stjärnigt boende
Fotogalleri för Casa Calala





Recensioner
9,29,2 av 10,
Underbart
Populära bekvämligheter
- Gratis wi-fi
- Luftkonditionering
- Parkering tillgänglig
- Tvättjänster
- Kök
Utforska området

Calle Santa Lucia #123, Puente de los, Dardanelos media cuadra al este, Granada, Granada
- Calle la CalzadaPlace, Calle la Calzada5 min till fots
- Katedralen i GranadaPlace, Katedralen i Granada8 min till fots
- Parque CentralPlace, Parque Central8 min till fots
- Managua (MGA-Augusto C. Sandino Intl.)Airport, Managua (MGA-Augusto C. Sandino Intl.)61 min med bil
Rumsalternativ
Öppna alla foton för Lägenhet Deluxe - 1 queensize-säng - kök

Lägenhet Deluxe - 1 queensize-säng - kök
- 30 kvadratmeter
- 2 sovplatser
- 1 queensize-säng
Öppna alla foton för Lägenhet Deluxe - 1 queensize-säng - kök

Lägenhet Deluxe - 1 queensize-säng - kök
- 30 kvadratmeter
- 2 sovplatser
- 1 queensize-säng
Öppna alla foton för Familjelägenhet

Familjelägenhet
- 50 kvadratmeter
- 5 sovplatser
- 2 queensize-sängar och 1 enkelsäng
Öppna alla foton för Lägenhet Comfort - 1 queensize-säng - kök

Lägenhet Comfort - 1 queensize-säng - kök
- 20 kvadratmeter
- 2 sovplatser
- 1 queensize-säng
Liknande boenden

Casona Macondo
Casona Macondo
Granada
- Pool
- Spa
- Gratis wi-fi
- Tvättjänster
3.9 av 5, Bra, 24 recensioner
3,9
Bra
24 recensioner
Priset är 259 kr
259 kr
inklusive skatter och avgifter
13 mars – 14 mars

Socialtel Granada
Socialtel Granada
Granada
- Pool
- Gratis wi-fi
- Restaurang
- Luftkonditionering
4.0 av 5, Väldigt bra, 156 recensioner
4,0
Väldigt bra
156 recensioner
Priset är 344 kr
344 kr
inklusive skatter och avgifter
23 mars – 24 mars

La Posada del Sol
La Posada del Sol
Granada
- Pool
- Frukost ingår
- Husdjursvänligt
- Parkering ingår
4.5 av 5, Underbart, 213 recensioner
4,5
Underbart
213 recensioner
Priset är 556 kr
556 kr
inklusive skatter och avgifter
6 mars – 7 mars

Hostal Casa Maricel
Hostal Casa Maricel
Granada
- Gratis wi-fi
- Restaurang
- Luftkonditionering
- Frukost tillgänglig
3.7 av 5, Bra, 3 recensioner
3,7
Bra
3 recensioner
Priset är 278 kr
278 kr
inklusive skatter och avgifter
6 mars – 7 mars

Hotel Colonial Victonella
Hotel Colonial Victonella
Granada
- Pool
- Gratis wi-fi
- Restaurang
- Städning
4.5 av 5, Underbart, 2 recensioner
4,5
Underbart
2 recensioner
Priset är 533 kr
533 kr
inklusive skatter och avgifter
6 mars – 7 mars
Om boendet
Casa Calala
Casa Calala är ett pensionat med parkering, kemtvätt och hjälp med bokning av biljetter och guidade turer. Här ingår wi-fi i allmänna utrymmen. Gäster får även tillgång till bekvämligheter som utomhusgrill och flerspråkig personal. Begränsad tillgång till städning.
Casa Calala erbjuder 4 luftkonditionerade rum med kaffe- och tebryggare och takfläkt. Kök har kylskåp, spishäll, separat middagsplats och grytor/köksredskap. Badrummen har dusch.
Detta pensionat i Granada erbjuder sina gäster gratis wi-fi. Det finns kabel-TV. Städning erbjuds i begränsad utsträckning och strykjärn/strykbräda kan fås på begäran.
Casa Calala ligger en kort promenad från Mansion de Chocolate-museet och en kvarts gångväg från Plaza de San Francisco. Detta pensionat har 4 rum med kök, separata middagsplatser och kylskåp.
Rum
Här får du tillgång till gratis wi-fi och en 26-tumss tv med kabelkanaler. Till bekvämligheterna hör dessutom kök, middagsplatser och kylskåp. Tillgång till städning är begränsad.
På boendet
Gäster på Casa Calala har tillgång till gratis wi-fi i allmänna utrymmen, en terrass och utomhusgrillar. För den som kör finns det parkering för USD 3 per dag, annars erbjuds flygplatstransfer (tillgänglig dygnet runt) för USD 40 per fordon enkel resa. Flerspråkig personal i receptionen kan hjälpa dig med bokning av guidade turer och biljetter, bagageförvaring och kemtvätt/tvättjänster.
Som gäst på Casa Calala har du tillgång till en terrass, utomhusgrill och flerspråkig personal. I allmänna utrymmen finns gratis wi-fi. Transport till/från flygplatsen (tillgänglig dygnet runt) erbjuds mot en avgift. Casa Calala lockar med hjälp med bokning av biljetter och guidade turer och kemtvätt. Det finns tillgängliga parkeringsplatser mot en avgift.
Rökning tillåts på särskilt anvisade platser på detta pensionat i Granada .
Hotellbekvämligheter
Internet
- Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
- Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi
Parkering och transport
- Flygtransfer tur och retur dygnet runt på begäran mot en tilläggsavgift
- Säker parkering på området (USD 3 per dag)
- Begränsad parkering på området
Familjevänligt
- Kylskåp på rummet
- Kök i rummet
- Separat badrum
- Separat middagsplats i rummet
Bekvämligheter
- Bagageförvaring
- Reception öppen under begränsade tider
Gästtjänster
- Flerspråkig personal
- Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
- Kemtvätt/tvättservice
- Städning (begränsad tillgänglighet)
Utomhus
- Grill
- Terrass
Tillgänglighetsanpassning
- Ingen hiss
Mer
- Platser anvisade för rökning
Bekvämligheter på rummet
Sovrum
- Lakan tillhandahålls
Badrum
- Dusch
- Handdukar tillhandahålles
- Privat badrum
Underhållning
- 26-tums tv med kabelkanaler
Mat och dryck
- Frys
- Grytor och köksredskap
- Kylskåp
- Kök
- Separat middagsplats
- Spishäll
- Te-/kaffebryggare
Mer
- Luftkonditionering
- Skrivbord
- Strykjärn/strykbräda på begäran
- Takfläkt
Regler
Incheckning
Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 21.00.
Minimiålder för incheckning - 18 år
Utcheckning
Utcheckning innan 11.00
Incheckningsinstruktioner
Gäster erbjuds transport från flygplats (avgifter kan tillkomma). Gäster måste kontakta boendet med reseinformation i förväg med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Receptionen är öppen alla dagar 08.00–17.00.
Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Receptionen är bemannad under begränsade tider.
Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt.
Kontakta boendet minst 24 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
Renoveringar och stängningar
Boendet är stängt mellan 5 december 2023 och 4 december 2025.
Åtkomst till boendet
Reception (begränsade öppettider)
Husdjur
- Husdjur är ej tillåtna, men assistanshundar är välkomna
Barn och extrasängar
- Barn är välkomna.
- Barn bor gratis! Ett barn upp till 2 år bor gratis vid bruk av ordinarie sängar.
- Extrasängar finns inte tillgängliga.
- Spjälsängar finns inte tillgängliga.
Betalningstyper
Viktig information
Extra tillval
De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.
- Avgift för flygtransfer: USD 40 per fordon (enkel resa)
- Avgift för bevakad parkering: USD 3 per dag
Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.
Att hålla koll på
Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort.
Casa Calala erbjuder transfer från flygplats (avgifter kan tillkomma). Kontakta boendet med uppgifter om din ankomst genom att ringa numret i bokningsbekräftelsen. Receptionen har öppet varje dag från 08.00 till 17.00.
Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt. Gäster måste kontakta boendet minst 24 timmar innan ankomst med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att anordna incheckning. Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt. Gäster måste kontakta boendet minst 24 timmar innan ankomst med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att anordna incheckning. Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.
Bra att veta
- Ett barn som är upp till 2 år bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
Boendet kallas även
Casa Calala Guesthouse Granada
Casa Calala Guesthouse
Casa Calala Granada
Casa Calala Granada
Casa Calala Guesthouse
Casa Calala Guesthouse Granada