Demelia Hotel

3.0-stjärnigt boende

Fotogalleri för Demelia Hotel

Lobby
Svit | Minibar, värdeförvaringsskåp på rummet och skrivbord
Lobbylounge
Asiatiska köket
Boendets fasad

Recensioner

4,0 av 10,

Populära bekvämligheter

  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering
  • Frukost tillgänglig
  • Företagstjänster

Utforska området

Se på karta
Jl. Nkel 1, A22/21, Makassar, South Sulawesi, 90222
  • Place, Ratu Indah köpcenter
    ‪4 min med bil‬
  • Place, Mall Panakkukang
    ‪7 min med bil‬
  • Place, Hasanuddinuniversitetet
    ‪16 min med bil‬
  • Airport, Makassar (UPG-Sultan Hasanuddin Intl.)
    ‪25 min med bil‬

Rumsalternativ

Superior-rum

  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng ELLER 2 enkelsängar

Deluxe-rum

  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Svit

  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Svit Grand

  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Liknande boenden

Om boendet

Demelia Hotel

Demelia Hotel är ett hotell med en restaurang, en bar/lounge och ett kafé. Dessutom erbjuds gratis wi-fi i allmänna utrymmen och gratis parkeringsservice. Dessutom erbjuds kaffe i allmänt utrymme, business-service och conciergetjänster.
Demelia Hotel erbjuder 52 luftkonditionerade rum med privata bubbelpooler och minibar. 42-tums LED-tv med kabelpremiumkanaler. Badrummen har dusch, tofflor och gratis toalettartiklar.

Gäster har tillgång till gratis wi-fi. Boendet tillhandahåller skrivbord, värdeförvaringsskåp och telefon. Dessutom har rummen gratis flaskvatten och kaffe- och tebryggare. Städning sker dagligen.

Demelia Hotel ligger mindre än tre kilometer från Mall Panakkukang och Ratu Indah köpcenter. Detta hotell med 3 stjärnor har 52 rum och ståtar med privata bubbelpooler på rummet samt gratis wi-fi på rummet och gratis parkeringsservice.
Restaurangalternativ
Hotellet har både restaurang och bar. Beställ något att dricka på deras kafé. Frukostbuffé är tillgänglig dagligen mellan 06.30 och 10.30 mot en avgift.
Rum
Här får du tillgång till gratis wi-fi och en 42-tumss LED-tv med kabelkanaler. Badrummen har gratis toalettartiklar och tofflor. Till bekvämligheterna hör dessutom privata bubbelpooler, bäddsoffor och minibarer.
På boendet
Demelia Hotel erbjuder gratis wi-fi i allmänna utrymmen, business-service och kaffe i allmänt utrymme. Här är parkering och parkeringsservice gratis, och den som inte kör erbjuds flygplatstransfer (tillgänglig dygnet runt) för IDR 150000 per fordon enkel resa. Receptionen är öppen dygnet runt och har flerspråkig personal som kan hjälpa dig med kemtvätt/tvättjänster, conciergetjänster samt bagageförvaring. Här har gäster dessutom tillgång till expressincheckning, tvättmöjligheter och en tv i allmänt utrymme.
Det finns restaurang och kafé på plats. Du kan njuta av en drink på baren/loungen. Bekvämligheter för affärsresenärer som business-service och 25 mötesrum erbjuds.

I allmänna utrymmen finns gratis wi-fi. Flerspråkig personal, hjälp med bokning av biljetter och guidade turer och kaffe i allmänt utrymme finns på Demelia Hotel som passar dem som reser i arbetet. Transport till/från flygplatsen (tillgänglig dygnet runt) erbjuds mot en avgift. Här erbjuds parkering och parkeringsservice.

Mot en avgift kan gäster dagligen äta frukostbuffé och 06.30 till 10.30.
De Caza Restaurant - restaurang som specialiserar sig på asiatiska köket och serverar frukost, lunch och middag. Gästerna kan beställa drinkar och umgås vid baren. Happy hour erbjuds. Öppet dygnet runt.

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Flygtransfer tur och retur dygnet runt (tilläggsavgift)
  • Avgiftsfri parkering efter utcheckning på området
  • Avgiftsfri parkeringsservice på området
  • Begränsad parkering och parkeringsservice på området

Mat och dryck

  • Frukostbuffé tillgänglig dagligen 06.30–10.30 mot en avgift
  • En bar/lounge
  • En restaurang
  • Ett kafé/fik
  • Kaffe och te i gemensamma utrymmen

Restauranger på området

  • De Caza Restaurant

Att göra

  • Tv i allmänna utrymmen

Familjevänligt

  • Bäddsoffa på rummet
  • Extrasäng (tilläggsavgift)
  • Tvättmöjligheter

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Dagstidningar i lobbyn
  • Reception öppen dygnet runt
  • Tvättmöjligheter

Gästtjänster

  • Conciergetjänster
  • Flerspråkig personal
  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Kemtvätt/tvättservice
  • Städning varje dag

Business-service

  • 25 mötesrum
  • Business-service

Mer

  • 1 byggnad
  • 9 våningar

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Bäddsoffa
  • Extrasäng (tilläggsavgift)
  • Mörkläggningsgardiner

Badrum

  • Dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Privat badrum
  • Tofflor

Underhållning

  • 42-tums LED-tv med premiumkabelkanaler

Mat och dryck

  • Gratis vatten på flaska
  • Minibar
  • Te-/kaffebryggare

Mer

  • Anslutande rum tillgängliga
  • Luftkonditionering
  • Skrivbord
  • Telefon
  • Värdeförvaringsskåp

Regler

Incheckning

Incheckning från 13.00
Snabb incheckning tillgänglig
Minimiålder för incheckning - 17 år

Utcheckning

Utcheckning innan 12.00
Sen utcheckning i mån av tillgång
Avgift för sen utcheckning: IDR 50

Incheckningsinstruktioner

Boendet erbjuder transfer från flygplats (avgifter kan tillkomma). Gäster måste kontakta boendet 24 timmar innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera hämtning.
Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

  • Inga djur tillåtna

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Extrasängar finns att hyra för IDR 200000.00 per dag.
  • Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • Kontantdeposition: IDR 150000.00 per vistelse

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för flygtransfer: IDR 150000 per fordon (enkel resa)
  • Avgift för sen utcheckning: IDR 50 (endast i mån av tillgång)
  • Avgift för extrasäng: IDR 200000.00 per dag

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Namnet på kreditkortet som används vid incheckning för att betala för oförutsedda utgifter måste vara detsamma som huvudnamnet på rumsbokningen.
Boendet accepterar kreditkort.
Observera att kulturella normer och gästpolicyer kan skilja sig i olika länder och på olika boenden. De policyer som listas är boendets egna.
Demelia Hotel erbjuder transfer från flygplats (avgifter kan tillkomma). Kontakta boendet genom att ringa numret i bokningsbekräftelsen 24 timmar innan ankomsten med uppgifter om din ankomst. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Enligt lokal lag kan det vara förbjudet för ogifta par att dela rum. Det är obligatoriskt för gäster att kunna uppvisa äktenskapsbevis om så krävs av boendet.
  • Endast registrerade gäster är tillåtna på rummen.
  • I mån av tillgång kan anslutande rum efterfrågas genom att kontakta boendet med hjälp av numret på din bokningsbekräftelse.

Boendet kallas även

Demelia Hotel Makassar
Demelia Hotel
Demelia Makassar