Bivouac Le Charme d'Aladdin

2.0-stjärnigt boende

Fotogalleri för Bivouac Le Charme d'Aladdin

Comfort dubbelrum | Terrass/Patio
Comfort dubbelrum | Sängkläder
Boendets fasad
Vardagsrum
Exteriör

Populära bekvämligheter

  • Frukost ingår
  • Parkering ingår
  • Uteplats
  • Reception dygnet runt
  • Städning

Utforska området

Se på karta
Erg Chegaga, El Gouera, M'Hamid El Ghizlane, Drâa-Tafilalet
  • Place, Mosque Mhamid
    ‪8 min med bil‬
  • Place, Torget Mhamid
    ‪8 min med bil‬
  • Place, Oulad Driss Kasbah
    ‪17 min med bil‬

Rumsalternativ

Liknande boenden

Om boendet

Bivouac Le Charme d'Aladdin

Denna camping är en rökfri anläggning och ståtar med dygnet runt-öppen reception, hjälp med bokning av biljetter och guidade turer och en trädgård. Dessutom erbjuds gratis frukostbuffé, gratis wi-fi i allmänna utrymmen och avgiftsfri parkering. Gäster får även tillgång till bekvämligheter som gemensamt vardagsrum och flerspråkig personal. Samtliga boenden erbjuder privat trädgård och dusch.
Bivouac Le Charme d'Aladdin har 11 rum. Badrummen har dusch. Städning sker dagligen.
Fritidsaktiviteterna nedan finns antingen tillgängliga på plats eller i närheten. Avgifter kan tillkomma.
Bivouac Le Charme d'Aladdin ligger mindre än tre kilometer från Mosque Mhamid och mindre än fem kilometer från Torget Mhamid. Denna camping med 11 rum har gratis frukost, avgiftsfri parkering och en terrass.
Restaurangalternativ
Gratis frukostbuffé ingår under din vistelse och serveras dagligen mellan 07.00 och 09.30.
Rum
Alla 11 boenden har privat trädgård.
På boendet
Gäster på Bivouac Le Charme d'Aladdin har tillgång till gratis wi-fi i allmänna utrymmen, en terrass och en trädgård. Avgiftsfri parkering är tillgänglig. Receptionen är öppen dygnet runt och har flerspråkig personal som kan hjälpa dig med bokning av guidade turer och biljetter och svara på frågor om området. Denna camping är en rökfri anläggning och har dessutom gemensamt vardagsrum.
Gratis frukost finns tillgänglig dagligen. Gratis wi-fi finns i allmänna utrymmen. En terrass, flerspråkig personal och hjälp med bokning av biljetter och guidade turer finns tillgängliga på Bivouac Le Charme d'Aladdin. Det finns parkeringsplatser som är gratis.

Denna camping i M'Hamid El Ghizlane tillåter inte rökning.

Gäster kan äta gratis frukostbuffé dagligen från 07.00 till 09.30.

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Bil krävs
  • Avgiftsfri parkering på området
  • Begränsad parkering på området

Mat och dryck

  • Grytor och köksredskap

Matplats

  • Gratis frukostbuffé tillgänglig alla dagar 07.00–09.30

Sovrum

  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Dusch
  • Handdukar tillhandahålles
  • Toalettpapper

Utrymmen

  • Gemensamt vardagsrum

Utomhus

  • Fritidsområde utomhus
  • Gård
  • Terrass
  • Trädgård
  • Uteplats/terrass
  • Utomhusmöbler

Husdjur

  • Inga husdjur tillåts

Anpassning/tillgänglighet

  • Ingen hiss
  • Rökfritt boende

Tjänster och inrättningar

  • Flerspråkig personal
  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Reception öppen dygnet runt
  • Städning dagligen

Höjdpunkter i området

  • I en nationalpark
  • På strandpromenaden

Att göra

  • Ridning

Säkerhetsdetaljer

  • Uppgifter om kolmonoxidvarnare saknas (värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet – överväg att ta en bärbar varnare med dig)
  • Uppgifter om rökdetektor saknas (värden har inte angett om det finns någon rökdetektor på boendet)

Allmän information

  • 11 enheter
  • Trädgård

Regler

Incheckning

Checka in från: 15.00. Checka in fram till: 22.00.
Sen incheckning i mån av tillgång

Utcheckning

Utcheckning innan 11.30

Incheckningsinstruktioner

Gästerna får ett e-postmeddelande med incheckningsinstruktioner inom 72 timmar före ankomst. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst till boendet.
Kontakta boendet minst 72 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
Observera att fordon måste ha 4-hjulsdrift för att komma fram till boendet.

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

  • Inga djur tillåtna

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Extrasängar finns inte tillgängliga.
  • Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Rökning tillåten

Rökning förbjuden

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • Stadsskatt: 0.76 EUR per person per natt. Skatten gäller inte barn under 12 år.

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar endast kontanter.
Värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet. Överväg att ta en bärbar varnare med dig på resan.
Värden har inte angett om det finns någon rökdetektor på boendet.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Observera att kulturella normer och gästpolicyer kan skilja sig i olika länder och på olika boenden. De policyer som listas är boendets egna.
Gäster måste kontakta boendet minst 72 timmar innan ankomst med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att anordna incheckning. Gästerna får ett e-postmeddelande med incheckningsinstruktioner 72 timmar före ankomst. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Boendet kallas även

Bivouac Le Charme d'Aladdin Campsite
Bivouac Le Charme d'Aladdin M'Hamid El Ghizlane
Bivouac Le Charme d'Aladdin Campsite M'Hamid El Ghizlane