Hotel Alegra

3.0-stjärnigt boende

Fotogalleri för Hotel Alegra

En snötäckt bergsanläggning med ett stort hotell som har balkonger och en väl upplyst entré.
Ett snötäckt utomhusområde med en skidlift, en byggnad med en skylt där det står ”APRES SUI PARTY”, och en palm som är upplyst med lampor.
En rustik matplats med träbord och träbänkar, en buffé med olika sorters mat och en utsikt över bergen genom stora fönster.
Ett sovrum med ett träpanelat tak, en säng med vita sängkläder, en röd matta, en byrå i trä och ett badrum med spegel och handfat.
Lounge

Recensioner

9,0 av 10,
Underbart

Populära bekvämligheter

  • Frukost ingår
  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Bar
  • Tvättjänster

Utforska området

Se på karta
Via Saroch 1274B, Livigno, SO, 23041
  • Place, Livigno skidområde
    ‪1 min till fots‬
  • Place, Carosello 3000
    ‪1 min till fots‬
  • Place, Carosello linbana
    ‪2 min till fots‬
  • Airport, St. Moritz (SMV-Samedan)
    ‪65 min med bil‬

Rumsalternativ

Economy dubbelrum - 2 enkelsängar

  • 15 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Economy trippelrum

  • 20 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Standard dubbelrum - 2 enkelsängar

  • 18 kvadratmeter
  • 2 sovplatser
  • 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Superior trippelrum

  • 25 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 1 enkelsäng
  • Gratis wi-fi

Standard fyrbäddsrum

  • 4 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 1 våningssäng (enkel)
  • Gratis wi-fi

Superior fyrbäddsrum

  • 4 sovplatser
  • 1 dubbelsäng och 1 våningssäng (enkel)
  • Gratis wi-fi

Liknande boenden

Om boendet

Hotel Alegra

Du kan ta en drink i baren/loungen eller avnjuta en god middag på restaurangen på Hotel Alegra med ski-in/ski-out. De erbjuder även skidförvaring och gratis wi-fi.
Hotel Alegra erbjuder 13 rum med värdeförvaringsskåp och hårtork. Platt-tv finns på rummen. Badrummen har dusch, bidéer och gratis toalettartiklar.

Detta hotell i Livigno erbjuder sina gäster gratis wi-fi. Skrivbord och telefon finns. Städning erbjuds dagligen och hårtork kan fås på begäran.

Detta hotell har bland annat direktanslutning till skidbacke.

Fritidsaktiviteterna nedan finns antingen tillgängliga på plats eller i närheten. Avgifter kan tillkomma.

Hotel Alegra ligger nära både Livigno skidområde och Carosello linbana. Detta hotell med 3 stjärnor har 13 rum och ståtar med tillgång till ski-in/ski-out, gratis wi-fi på rummet och avgiftsfri parkering.
Restaurangalternativ
Gratis frukost enligt egen beställning ingår under din vistelse och serveras dagligen mellan 07.00 och 10.00. Hotellet har både restaurang och bar. Du kan beställa mat från rumsservice eller fylla på med energi på deras kafé.
Rum
Gäster erbjuds gratis wi-fi och en platt-tv. Badrummen har hårtorkar, gratis toalettartiklar och bidéer. Till bekvämligheterna hör dessutom värdeförvaringsskåp, telefon och skrivbord.
På boendet
Gäster på Hotel Alegra erbjuds tillgång till ski-in/ski-out, gratis wi-fi i allmänna utrymmen och kaffe i allmänt utrymme. För den som kör bil erbjuds avgiftsfri parkering. Receptionspersonalen kan hjälpa dig med bagageförvaring, bokning av guidade turer och biljetter och förvaring av värdesaker. Detta hotell med möjlighet till skidåkning har dessutom en spelhall, gratis dagstidningar och en terrass.
Det finns restaurang på plats, men även kafé och snackbar/deli. Du kan njuta av en drink på baren/loungen. Gratis frukost finns tillgänglig dagligen. I allmänna utrymmen finns gratis wi-fi.

Direktanslutning till skidbacke, en terrass och utomhusgrill finns tillgängliga på Hotel Alegra. Det finns parkeringsplatser som är gratis.

Detta hotell i Livigno har 3 stjärnor och tillåter inte rökning.

Gäster kan äta gratis frukost enligt egen beställning dagligen från 07.00 till 10.00.
Alegra - restaurang som specialiserar sig på lokala rätter och serverar lunch och middag. Bokning krävs. Öppet alla dagar
Boendet har rumsservice.

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Parkering på området, endast på begäran
  • Avgiftsfri och otäckt parkering på området
  • Begränsad parkering på området
  • Parkeringsalternativen på området omfattar ett garage

Mat och dryck

  • Gratis frukost enligt egen beställning tillgänglig alla dagar 07.00–10.00
  • En bar/lounge
  • En restaurang
  • Ett kafé/fik
  • Kaffe och te i gemensamma utrymmen
  • Snackbar/deli

Restauranger på området

  • Alegra

Att göra

  • Direktanslutning till skidbacke
  • Lekplats
  • Skidförvaring
  • Spelhall/-rum

Familjevänligt

  • Lekplats
  • Ljudisolerade rum
  • Snackbar/deli
  • Spelhall/-rum
  • Tvättmöjligheter

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Gratis dagstidningar i lobbyn
  • Reception öppen under begränsade tider
  • Tvättmöjligheter
  • Uttagsautomat
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Städning varje dag

Utomhus

  • Grill
  • Picknickområde
  • Terrass
  • Trädgård

Mer

  • Bankettsal
  • Rökning ej tillåten

Bekvämligheter på rummet

Badrum

  • Bidé
  • Dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Privat badrum

Underhållning

  • Platt-TV

Mat och dryck

  • Rumsservice

Mer

  • Ljudisolerade rum
  • Skrivbord
  • Telefon
  • Uppvärmning
  • Värdeförvaringsskåp

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 19.00.
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 10.00

Incheckningsinstruktioner

Receptionen är öppen alla dagar 07.30–19.00.
Receptionen är bemannad under begränsade tider.
Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Renoveringar och stängningar

Detta boende är stängt från 2 oktober till 27 november.

Åtkomst till boendet

Reception (begränsade öppettider)

Husdjur

  • Inga djur tillåtna

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Extrasängar finns inte tillgängliga.
  • Spjälsängar finns att hyra för EUR 10.0 per dag.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • Stadsskatt: 2.50 EUR per person per natt i upp till 7 nätter. Skatten gäller inte barn under 16 år.

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Spjälsäng (babysäng): EUR 10.0 per dag

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Gäster bör kontakta boendet i förväg för att boka parkering.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetalj: brandsläckare.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Receptionen har öppet varje dag från 07.30 till 19.00.
Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Alla gäster, även barn, måste närvara vid incheckning och uppvisa statligt utfärdad legitimation eller pass.
  • Kontanttransaktioner på plats kan inte överskrida EUR 5000, på grund av nationella bestämmelser. För mer information kan du kontakta boendet med uppgifterna från din bokningsbekräftelse.

Nationell betygssättning

Det här boendet har tilldelats sin officiella stjärngradering av the local rating authority.

Boendet kallas även

Hotel Alegra Livigno
Alegra Livigno
Hotel Alegra Hotel
Hotel Alegra Livigno
Hotel Alegra Hotel Livigno