El Homestay Bali

3.5-stjärnigt boende

Fotogalleri för El Homestay Bali

Bekvämlighet
Hall
Trädgård
Ett kök med träskåp och en bänkskiva med matvaror och köksredskap.
Deluxe-rum - 1 dubbelsäng - utsikt mot trädgården | Utsikt från rummet

Recensioner

10 av 10,
Enastående

Populära bekvämligheter

  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
  • Luftkonditionering
  • Frukost tillgänglig
  • Tvättjänster
  • Rumsservice

Utforska området

Se på karta
Jalan Gubug Sari Gang Nuri No.1, Kutuh Kuta Selatan, Kutuh, Bali, 80364
  • Place, Puja Mandala
    ‪5 min med bil‬
  • Place, Garuda Wisnu Kencana-kulturpark
    ‪5 min med bil‬
  • Place, Pandawa Beach
    ‪7 min med bil‬
  • Airport, Denpasar (DPS-Ngurah Rai Intl.)
    ‪25 min med bil‬

Rumsalternativ

Deluxe-rum - 1 dubbelsäng - utsikt mot trädgården

  • Utsikt mot trädgården
  • 16 kvadratmeter
  • 4 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Liknande boenden

Om boendet

El Homestay Bali

El Homestay Bali är ett bed and breakfast med kemtvätt, tvättmöjligheter och dygnet runt-öppen reception. Dessutom erbjuds gratis wi-fi i allmänna utrymmen och avgiftsfri parkering. Dessutom erbjuds expressutcheckning, hjälp med bokning av biljetter och guidade turer och en trädgård.
El Homestay Bali erbjuder 4 luftkonditionerade rum med värdeförvaringsskåp och gratis flaskvatten. Rummen har balkonger/terrasser. Sängarna har duntäcken. Det finns satellit-TV.

Badrummen har dusch och gratis toalettartiklar. Detta bed and breakfast i Kutuh erbjuder sina gäster gratis wi-fi. Dessutom har rummen kaffe- och tebryggare och mörkläggningsgardiner. Massage på rummet och strykjärn/strykbräda kan fås på begäran. Städning sker dagligen.

Fritidsaktiviteterna nedan finns antingen tillgängliga på plats eller i närheten. Avgifter kan tillkomma.
El Homestay Bali ligger i Kampial, mindre än fem kilometer från populära attraktioner som Garuda Wisnu Kencana-kulturpark och Pandawa Beach. Detta bed and breakfast med 3,5 stjärnor har 4 rum, vilka ståtar med bekvämligheter som balkonger, kaffebryggare och tv.
Restaurangalternativ
Frukost enligt egen beställning är tillgänglig dagligen mellan 07.00 och 10.00 mot en avgift. Du kan stanna kvar på rummet och beställa nåt gott från rumsservice.
Rum
Här får du tillgång till gratis wi-fi och en 17-tumss tv med satellitkanaler. Samtliga sängar har duntäcken och i badrummen finns gratis toalettartiklar. Till bekvämligheterna hör dessutom 4 badrum, balkonger/terrasser och kaffebryggare.
På boendet
El Homestay Bali erbjuder gratis wi-fi i allmänna utrymmen, expressutcheckning och en terrass. Gäster har tillgång till avgiftsfri parkering, samt flygplatstransfer (tillgänglig dygnet runt) för IDR 250000.00 per fordon enkel resa. Personalen i receptionen är tillgänglig dygnet runt och hjälper dig gärna med kemtvätt/tvättjänster, bokning av guidade turer och biljetter samt förvaring av värdesaker. Här har gäster dessutom tillgång till tvättmöjligheter, en frisersalong och en trädgård.
El Homestay Bali lockar med en terrass, hjälp med bokning av biljetter och guidade turer och trädgård. Gratis wi-fi finns i allmänna utrymmen. Transport till/från flygplatsen (tillgänglig dygnet runt) erbjuds mot en avgift. På El Homestay Bali som passar dem som reser i arbetet finns även tvättmöjligheter, kemtvätt och rumsservice (under begränsade tider). Det är gratis att parkera.

Rökning tillåts endast på särskilda platser på detta bed and breakfast med 3,5 stjärnor i Kutuh.

Mot en avgift kan gäster dagligen äta frukost enligt egen beställning och 07.00 till 10.00.
Boendet har rumsservice (under begränsade tider).

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Flygtransfer tur och retur dygnet runt (tilläggsavgift)
  • Avgiftsfri, säker och otäckt parkering på området
  • Begränsad parkering på området

Mat och dryck

  • Frukost enligt egen beställning tillgänglig dagligen 07.00–10.00 mot en avgift: IDR 50 000 per person

Att göra

  • Cykeluthyrning

Familjevänligt

  • Tvättmöjligheter

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Frisersalong
  • Reception öppen dygnet runt
  • Tvättmöjligheter
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Kemtvätt/tvättservice
  • Städning varje dag

Utomhus

  • Terrass
  • Trädgård

Spa

  • Manikyr/pedikyr
  • Massage på rummet

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Ingen hiss
  • Väl upplyst gång till ingången

Mer

  • Platser anvisade för rökning

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Duntäcke
  • Lakan tillhandahålls
  • Mörkläggningsgardiner

Badrum

  • 4 privata badrum
  • Dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles

Underhållning

  • 17-tums tv med satellitkanaler

Mat och dryck

  • Begränsad rumsservice
  • Elektrisk vattenkokare
  • Gratis vatten på flaska
  • Te-/kaffebryggare

Mer

  • Luftkonditionering
  • Skrivbord
  • Strykjärn/strykbräda på begäran
  • Värdeförvaringsskåp

Regler

Incheckning

Incheckning från 14.00
Tidig incheckning i mån av tillgång
Sen incheckning i mån av tillgång

Utcheckning

Utcheckning innan 11.30
Sen utcheckning i mån av tillgång
En avgift tas ut för sen utcheckning
Snabb utcheckning tillgänglig

Incheckningsinstruktioner

Boendet tar ut en avgift på 3 procent av beloppet för kreditkortsbetalningar.
Incheckning sker på annan plats än boendet. För att checka in, ta dig till [Jalan Gubug sari gang nuri no.1 Kutuh kuta selatan badung].
Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Renoveringar och stängningar

I enlighet med lokala bestämmelser måste alla besökare stanna på boendet under det hinduiska nyårets dag av tystnad, Nyepi, under ett dygn (med start kl. 06.00). Nyepi infaller oftast i mars eller april (datumen ändras varje år). In- och utcheckning sker inte under detta dygn. Ngurah Rai Airport (Bali International Airport) är också stängd under Nyepi.

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

  • Varken husdjur eller assistanshundar är tillåtna på El Homestay Bali

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Barn bor gratis! Ett barn upp till 6 år bor gratis vid bruk av ordinarie sängar.
  • Extrasängar finns inte tillgängliga.
  • Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • Transport per vuxen med flygtransfer: IDR 250000 (enkel resa)

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för frukost enligt egen beställning: IDR 50000.00 per person (ungefärligt pris)
  • Avgift för flygtransfer: IDR 250000.00 per fordon (enkel resa)
  • Sen utcheckning är möjlig mot en avgift (endast i mån av tillgång)
  • För kreditkortsbetalningar tillkommer en avgift på 3 procent

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Incheckning sker inte på boendet, utan gäster måste gå till Jalan Gubug sari gang nuri no.1 Kutuh kuta selatan badung
Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Ett barn som är upp till 6 år bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
  • Husdjur och assistanshundar är inte tillåtna på plats.

Boendet kallas även

El Homestay Bali B&B Kutuh
El Homestay Bali B&B
El Homestay Bali Kutuh
El Homestay Bali Kutuh
El Homestay Bali Bed & breakfast
El Homestay Bali Bed & breakfast Kutuh