Alron Hotel Kuta Powered by Archipelago

4.0-stjärnigt boende

Fotogalleri för Alron Hotel Kuta Powered by Archipelago

Utomhuspool och solstolar
Restaurang
Värdeförvaringsskåp på rummet, skrivbord och ljudisolering
Boendets fasad
Restaurang

Recensioner

7,6 av 10,
Bra

Populära bekvämligheter

  • Pool
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering
  • Frukost tillgänglig
  • Företagstjänster

Utforska området

Se på karta
Jl. Blambangan no. 10, Kuta, Bali, 80361
  • Place, Kuta nattmarknad
    ‪1 min till fots‬
  • Place, Legian Road
    ‪4 min till fots‬
  • Place, Kuta Beach
    ‪15 min till fots‬
  • Airport, Denpasar (DPS-Ngurah Rai Intl.)
    ‪6 min med bil‬

Rumsalternativ

Standardrum

  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Superior-rum

  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Familjerum

  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 enkelsäng och 1 dubbelsäng

Trippelrum

  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 enkelsäng och 1 dubbelsäng

Deluxe-rum

  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 kingsize-säng

Liknande boenden

Om boendet

Alron Hotel Kuta Powered by Archipelago

Alron Hotel Kuta Powered by Archipelago är ett hotell med en utomhuspool, en restaurang och en bar/lounge. Här ingår wi-fi i allmänna utrymmen. Gäster får även tillgång till bekvämligheter som en snackbar/deli, ett kafé och kaffe/te i allmänt utrymme.
Alron Hotel Kuta Powered by Archipelago erbjuder 89 luftkonditionerade rum med värdeförvaringsskåp och gratis flaskvatten. 42-tums LCD-tv med kabelpremiumkanaler. Badrummen har dusch och gratis toalettartiklar.

Gäster har tillgång till gratis wi-fi. Skrivbord och telefon finns. Strykjärn/strykbräda och hårtork kan fås på begäran. Städning sker dagligen.

En utomhuspool och barnpool finns på området.
Alron Hotel Kuta Powered by Archipelago i Raya Kuta ligger en kort promenad från Kuta Beach och mindre än två kilometer från populära sevärdheter som Waterbom Bali. Detta hotell med 4 stjärnor har 89 rum och ståtar med en restaurang, en utomhuspool och gratis wi-fi på rummet.
Restaurangalternativ
Avnjut en utsökt måltid på restaurangen eller slå dig ned med en drink i deras bar. Du kan beställa mat från rumsservice eller fylla på med energi på deras kafé. Frukostbuffé serveras dagligen mellan 07.00 och 10.00 mot en avgift.
Rum
Din 42-tumss LCD-tv har kabelkanaler, och du håller dig uppkopplad med gratis wi-fi. Dessutom erbjuds värdeförvaringsskåp, telefon och skrivbord.
På boendet
Gäster på Alron Hotel Kuta Powered by Archipelago har tillgång till en utomhuspool, barnpool och gratis wi-fi i allmänna utrymmen. Gäster har tillgång till begränsad parkering, samt flygplatstransfer (tillgänglig dygnet runt) för IDR 500000 per fordon enkel resa. Flerspråkig personal i receptionen kan hjälpa dig dygnet runt med bokning av guidade turer och biljetter, förvaring av värdesaker och bagageförvaring. Här har gäster dessutom tillgång till business-service, kaffe/te i allmänt utrymme och ett mötesrum.
Alron Hotel Kuta Powered by Archipelago erbjuder gäster tillgång till en utomhuspool och barnpool. Förutom restaurang och kafé finns snackbar/deli på plats. Du kan njuta av en drink på baren/loungen. Gratis wi-fi finns i allmänna utrymmen.

Bekvämligheter för affärsresenärer som business-service och mötesrum erbjuds. Flerspråkig personal, hjälp med bokning av biljetter och guidade turer och kaffe i allmänt utrymme finns på Alron Hotel Kuta Powered by Archipelago som passar dem som reser i arbetet. Transport till/från flygplatsen (tillgänglig dygnet runt) erbjuds mot en avgift.

Rökning tillåts endast på särskilda platser på detta hotell med 4 stjärnor i Kuta.

Mot en avgift kan gäster dagligen äta frukostbuffé och 07.00 till 10.00.
Alron Hotel Kuta Powered by Archipelago har en restaurang.
Alron Restaurant - restaurang som specialiserar sig på internationell gastronomi och serverar frukost, lunch, middag och lätta måltider. Barnmeny finns.
Boendet har rumsservice (under begränsade tider).

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Flygtransfer tur och retur dygnet runt på begäran mot en tilläggsavgift
  • Begränsad parkering på området

Mat och dryck

  • Frukostbuffé tillgänglig dagligen 07.00–10.00 mot en avgift: IDR 60 000 för vuxna ochIDR 30 000 för barn
  • En bar/lounge
  • En restaurang
  • Ett kafé/fik
  • Kaffe och te i gemensamma utrymmen
  • Snackbar/deli

Restauranger på området

  • Alron Restaurant

Att göra

  • Barnpool
  • Shopping
  • Tv i allmänna utrymmen
  • Utomhuspool

Familjevänligt

  • Barnpool
  • Ljudisolerade rum
  • Snackbar/deli
  • Tvättmöjligheter
  • Utomhuspool

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Reception öppen dygnet runt
  • Tvättmöjligheter
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Conciergetjänster
  • Flerspråkig personal
  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Kemtvätt/tvättservice
  • Städning varje dag

Business-service

  • Business-service
  • Mötesrum

Utomhus

  • Solstolar vid poolen

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Hiss
  • Tillgänglighetsanpassad flygplatstransfer

Mer

  • 1 byggnad
  • 5 våningar
  • Bankettsal
  • Byggdes 2012
  • Eldstad i lobbyn
  • Platser anvisade för rökning (böter kan tillämpas)

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork (på begäran)
  • Privat badrum

Underhållning

  • 42-tums LCD-tv med premiumkabelkanaler

Mat och dryck

  • Begränsad rumsservice
  • Gratis vatten på flaska

Mer

  • Ljudisolerade rum
  • Luftkonditionering
  • Skrivbord
  • Strykjärn/strykbräda på begäran
  • Telefon
  • Värdeförvaringsskåp

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 00.00.
Sen incheckning i mån av tillgång
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 12.00

Incheckningsinstruktioner

Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Renoveringar och stängningar

I enlighet med lokala bestämmelser måste alla besökare stanna på boendet under det hinduiska nyårets dag av tystnad, Nyepi, under ett dygn (med start kl. 06.00). Nyepi infaller oftast i mars eller april (datumen ändras varje år). In- och utcheckning sker inte under detta dygn. Ngurah Rai Airport (Bali International Airport) är också stängd under Nyepi.

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

  • Varken husdjur eller assistanshundar är tillåtna på Alron Hotel Kuta Powered by Archipelago

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Barn bor gratis! Ett barn upp till 5 år bor gratis vid bruk av ordinarie sängar.
  • Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för frukostbuffé: IDR 60000 för vuxna och IDR 30000 för barn
  • Avgift för flygtransfer: IDR 500000 per fordon (enkel resa, max. antal passagerare 4)

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort och kontanter.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetalj: brandsläckare.
Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Observera att det här boendet kan neka särskilda bokningar vid gruppevenemang eller fester, vilket inkluderar möhippor och svensexor.
  • Ett barn som är upp till 5 år bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
  • Endast registrerade gäster är tillåtna på rummen.
  • Husdjur och assistanshundar är inte tillåtna på plats.

Boendet kallas även

Alron Hotel
Alron Hotel Kuta
Alron Kuta
Hotel Alron
Alron Hotel Bali/Kuta