Privat värd

SAID ISLOM KHOJA

2.5-stjärnigt boende

Fotogalleri för SAID ISLOM KHOJA

En säsongsöppen utomhuspool
Entréinterör
Interiör
Reception
Restaurang

Recensioner

8,6 av 10,
Utmärkt

Populära bekvämligheter

  • Pool
  • Frukost ingår
  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering

Utforska området

Se på karta
Elobod str, 95A, Khiva, Xorazm Region, 220900
  • Place, Islam Khodja-minareten och moskén
    ‪19 min till fots‬
  • Place, Kalta Minor-minareten
    ‪3 min med bil‬
  • Place, Kafta-Minor
    ‪3 min med bil‬
  • Airport, Urgentj (UGC-Urgentj Intl.)
    ‪42 min med bil‬

Rumsalternativ

Standard tvåbäddsrum - balkong - utsikt mot innergården

  • 22 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 2 stora enkelsängar

Liknande boenden

Om boendet

SAID ISLOM KHOJA

Detta hotell är en rökfri anläggning och ståtar med en restaurang, en ångbastu och ett kafé. Dessutom erbjuds gratis frukost enligt egen beställning och avgiftsfri parkering. Dessutom erbjuds kaffe i allmänt utrymme, en säsongsöppen utomhuspool och conciergetjänster.
SAID ISLOM KHOJA erbjuder 57 luftkonditionerade rum med badrock och tofflor. Rummen har balkonger. På tv:n kan du se satellitkanaler.

Badrummen har badkar och hårtorkar. Gäster har tillgång till gratis wi-fi (hastighet: 25+ Mbps). Städning erbjuds dagligen och strykjärn/strykbräda kan fås på begäran.

Detta hotell har bland annat ångbastu och en säsongsöppen utomhuspool.
SAID ISLOM KHOJA ligger mindre än två kilometer från Alla Kuki Khan Madrasah och Tosh-hovli-palatset. Detta hotell med 57 rum ståtar med gratis frukost, gratis wi-fi på rummet och avgiftsfri parkering.
Restaurangalternativ
Börja dagen med gratis frukost enligt egen beställning, som serveras dagligen mellan 07.00 och 10.00. Du kan äta gott på restaurangen eller beställa något att dricka på deras kafé.
Rum
Här erbjuds gäster gratis wi-fi och en tv med satellitkanaler. Badrummen har hårtorkar, badrockar och tofflor. Som standard erbjuds bekvämligheter som balkonger och telefon.
På boendet
SAID ISLOM KHOJA erbjuder en ångbastu, en säsongsöppen utomhuspool och kaffe i allmänt utrymme. Om du kör bil erbjuds avgiftsfri parkering. Receptionen är öppen dygnet runt och är bemannad med personal som kan hjälpa dig med bagageförvaring, conciergetjänster samt tillgång till värdeskåp. Här har gäster dessutom tillgång till tvättmöjligheter och en trädgård.
SAID ISLOM KHOJA erbjuder gäster tillgång till ångbastu och en säsongsöppen utomhuspool. Det finns restaurang och kafé på plats. Gratis frukost finns tillgänglig dagligen.

SAID ISLOM KHOJA lockar med trädgård, kaffe i allmänt utrymme och conciergetjänster. Det är gratis att parkera.

Detta hotell i Khiva tillåter inte rökning.

Gäster kan äta gratis frukost enligt egen beställning dagligen från 07.00 till 10.00.
SAID ISLOM KHOJA har en restaurang.

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Wi-fi-hastighet på rummet: 25+ Mbps

Parkering och transport

  • Avgiftsfri och otäckt parkering på området
  • Begränsad parkering på området

Mat och dryck

  • Gratis frukost enligt egen beställning tillgänglig alla dagar 07.00–10.00
  • En restaurang
  • Ett kafé/fik
  • Kaffe och te i gemensamma utrymmen

Att göra

  • Säsongsöppen utomhuspool
  • Ångbastu

Familjevänligt

  • Ljudisolerade rum
  • Säsongsöppen utomhuspool
  • Tvättmöjligheter

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Låsbara skåp
  • Reception öppen dygnet runt
  • Tvättmöjligheter

Gästtjänster

  • Conciergetjänster
  • Städning varje dag

Utomhus

  • Trädgård

Tillgänglighetsanpassning

  • Ingen hiss

Mer

  • Rökfritt boende

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Mörkläggningsgardiner

Badrum

  • Badkar
  • Badrockar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Schampo
  • Toalettpapper
  • Tofflor
  • Tvål

Underhållning

  • Tv med satellitkanaler

Mer

  • Ljudisolerade rum
  • Luftkonditionering
  • Strykjärn/strykbräda på begäran
  • Telefon
  • Värme

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 07.00.
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 11.30

Incheckningsinstruktioner

Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

  • Inga djur tillåtna

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • Stadsskatt: 5.14 USD per person per natt. Skatten gäller inte barn under 16 år.

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort och kontanter.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetalj: brandsläckare.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Det går inte att checka in efter att receptionen har stängt. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.

Bra att veta

  • Om du behöver visum för inresa till landet kan vissa boenden hjälpa dig med några av handlingarna som behövs för din ansökan. Boendet kan ta betalt för dessa tjänster även om du avbokar din vistelse. Eventuella avtal görs uteslutande mellan boendet och dig. För mer information kan du kontakta boendet med uppgifterna i din bokningsbekräftelse.
  • Observera att alla betalningar till boendet (vare sig det gäller kontanta eller icke-kontanta transaktioner) måste göras i USD eller EUR, beroende på vad boendet accepterar.
  • Den säsongsöppna poolen är tillgänglig mellan 15 april och 30 september.

Boendet kallas även

SAID ISLOM KHOJA Hotel
SAID ISLOM KHOJA Khiva
SAID ISLOM KHOJA Hotel Khiva