Hotel Florida

4.0-stjärnigt boende

Fotogalleri för Hotel Florida

Utsikt från boendet
Utsikt mot vattnet
Sittområde i lobbyn
En säsongsöppen utomhuspool
Gratis frukostbuffé varje dag

Recensioner

6,4 av 10,

Populära bekvämligheter

  • På privat strand
  • Pool
  • Frukost ingår
  • Husdjursvänligt
  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi

Utforska området

Se på karta
Via Padova ,5, Jesolo, VE, 30016
  • Place, Jesolostranden
    ‪2 min till fots‬
  • Place, Caribe Bay
    ‪6 min till fots‬
  • Place, Piazza Mazzini
    ‪15 min till fots‬
  • Airport, Venedig (VCE-Marco Polo)
    ‪40 min med bil‬

Rumsalternativ

Dubbelrum eller tvåbäddsrum - balkong - viss havsutsikt

  • 17 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 queensize-säng ELLER 2 enkelsängar

Dubbelrum eller tvåbäddsrum - balkong - havsutsikt

  • Utsikt mot havet
  • 16 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 queensize-säng ELLER 2 enkelsängar

Trippelrum - balkong - viss havsutsikt

  • 19 kvadratmeter
  • 3 sovplatser
  • 1 queensize-säng och 1 enkelsäng

Fyrbäddsrum - balkong - viss havsutsikt

  • 21 kvadratmeter
  • 4 sovplatser
  • 1 queensize-säng och 2 enkelsängar

Fyrbäddsrum - balkong - havsutsikt

  • Utsikt mot havet
  • 21 kvadratmeter
  • 4 sovplatser
  • 1 queensize-säng och 2 enkelsängar

Dubbelrum för 1 person - balkong - viss havsutsikt

  • Viss havsutsikt
  • 16 kvadratmeter
  • 1 sovplats
  • 1 enkelsäng

Liknande boenden

Om boendet

Hotel Florida

När du bor på Hotel Florida kan du ta dig till en privat sandstrand, där du kan prova på volleyboll. Avsluta sedan dagen med en middag på Florida.
Hotel Florida erbjuder 69 luftkonditionerade rum med minibar och värdeförvaringsskåp. Rummen har balkonger. Det finns digital-TV. Badrummen har badkar eller dusch, tofflor, bidéer och gratis toalettartiklar.

Gäster har tillgång till gratis wi-fi. Skrivbord och telefon finns. Städning sker dagligen.

Detta hotell har bland annat en privat strand och en säsongsöppen utomhuspool.

Fritidsaktiviteterna nedan finns antingen tillgängliga på plats eller i närheten. Avgifter kan tillkomma.

Hotel Florida ligger en kort promenad från Jesolostranden och en kvarts gångväg från Caribe Bay. Detta hotell med 4 stjärnor har 69 rum och ståtar med en privat strand, gratis wi-fi på rummet och avgiftsfri parkering.
Restaurangalternativ
Börja dagen med gratis frukostbuffé, som serveras dagligen mellan 08.00 och 10.00. Här hittar du både bar och restaurang, så du kan äta och dricka gott under vistelsen. Beställ nåt gott från rumsservice för att stilla hungern utan att lämna rummet.
Rum
Här erbjuds gäster gratis wi-fi och en tv med digitalkanaler. Badrummen har hårtorkar, gratis toalettartiklar, tofflor och bidéer. Balkonger, minibarer och värdeförvaringsskåp är också tillgängliga.
På boendet
Gäster på Hotel Florida erbjuds en privat strand, gratis wi-fi i allmänna utrymmen och mötesrum. För den som kör bil erbjuds avgiftsfri parkering. Receptionen är öppen dygnet runt och har flerspråkig personal som gärna hjälper dig med conciergetjänster, bagageförvaring och förvaring av värdesaker. Detta hotell vid stranden har dessutom business-service, en säsongsöppen utomhuspool och en terrass.
Boendet har en sandstrand där du kan ta en promenad och känna solen i ansiktet. Här finns parasoller och solstolar för en avkopplande dag på stranden.

Gratis frukost serveras dagligen. Det finns restaurang på plats. Du kan njuta av en drink på en av barerna. Du har att välja mellan bar vid poolen och en bar/lounge. Gratis wi-fi finns i allmänna utrymmen. Detta hotell vid stranden har även en säsongsöppen utomhuspool, en trädgård och en terrass. Det är gratis att parkera.

Detta hotell i Jesolo har 4 stjärnor och tillåter inte rökning.

Gäster kan äta gratis frukostbuffé dagligen från 08.00 till 10.00.
Florida – restaurang som serverar frukost, lunch och middag. Gästerna kan beställa drinkar och umgås vid baren. Bokning krävs.
Boendet har rumsservice (under begränsade tider).

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Avgiftsfri parkering på området
  • Begränsad parkering på området

Mat och dryck

  • Gratis frukostbuffé tillgänglig alla dagar 08.00–10.00
  • En bar vid poolen
  • En bar/lounge
  • En restaurang

Restauranger på området

  • Florida

Att göra

  • Cykeluthyrning
  • Strandvolleyboll
  • Säsongsöppen utomhuspool

Familjevänligt

  • Säsongsöppen utomhuspool
  • Tvättmöjligheter

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Reception öppen dygnet runt
  • Tvättmöjligheter
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Conciergetjänster
  • Flerspråkig personal
  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Städning varje dag

Business-service

  • Business-service
  • Mötesrum

Utomhus

  • På en privat strand
  • Strandparasoller
  • Strandstolar
  • Terrass
  • Trädgård

Tillgänglighetsanpassning

  • Hiss

Mer

  • Rökfritt boende

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Badkar eller dusch
  • Bidé
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Privat badrum
  • Tofflor

Underhållning

  • Tv med digitala kanaler

Mat och dryck

  • Begränsad rumsservice
  • Minibar

Mer

  • Anslutande rum tillgängliga
  • Luftkonditionering
  • Skrivbord
  • Telefon
  • Värdeförvaringsskåp

Regler

Incheckning

Checka in från: 16.00. Checka in fram till: 00.00.
Kontaktfri incheckning erbjuds
Sen incheckning i mån av tillgång
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 10.00
Kontaktfri utcheckning erbjuds

Incheckningsinstruktioner

Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Kontakta boendet minst 24 timmar i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Om du planerar att ankomma efter 00.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

  • Husdjur: EUR 15 per husdjur, per natt
  • Upp till 1 per rum (maxvikt: 15 kg per husdjur)
  • Endast vissa rum, begränsningar gäller
  • Du kan be om ett rum där husdjur tillåts genom att höra av dig till boendet med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen
  • Assistanshundar är avgiftsbefriade.

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Barn bor gratis! Ett barn upp till 3 år bor gratis vid bruk av ordinarie sängar.
  • Spjälsängar finns att hyra för EUR 15.0 per dag.

Betalningstyper

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • Stadsskatt betalas på boendet. Skatten gäller inte boende i Venedig stad eller barn under 10 år. Ytterligare undantag kan gälla sjukhuspatienter och deras medresenärer samt personer som besöker staden av särskilda skäl, om korrekta dokument uppvisas på boendet. 30 procents nedsättning gäller mellan 1 och 31 januari.
  • Stadsskatt: Från 1 november till 31 mars, EUR 0.00 per person per natt upp till 10 nätter.
  • Stadsskatt: Från 1 april till 31 oktober, EUR 2.70 per person per natt upp till 10 nätter.

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för husdjur: EUR 15 per husdjur per natt
  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar
  • Spjälsäng (babysäng): EUR 15.0 per dag

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Gäster bör kontakta boendet i förväg för att boka spjälsängar.
Boendet accepterar kreditkort och kontanter.
Kontantfria transaktioner erbjuds
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Observera att kulturella normer och gästpolicyer kan skilja sig i olika länder och på olika boenden. De policyer som listas är boendets egna.
Gäster måste kontakta boendet minst 24 timmar innan ankomst med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att anordna incheckning. Gäster som anländer efter 00.00 måste kontakta boendet i förväg med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen. Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Alla gäster, även barn, måste närvara vid incheckning och uppvisa statligt utfärdad legitimation eller pass.
  • Kontanttransaktioner på plats kan inte överskrida EUR 5000, på grund av nationella bestämmelser. För mer information kan du kontakta boendet med uppgifterna från din bokningsbekräftelse.
  • Den säsongsöppna poolen är tillgänglig mellan maj och september.
  • Ett barn som är upp till 3 år bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
  • I mån av tillgång kan anslutande rum efterfrågas genom att kontakta boendet med hjälp av numret på din bokningsbekräftelse.
  • Husdjur tillåts endast i vissa rum; andra restriktioner gäller (relaterade kostnader går att hitta i sektionen för avgifter). Kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen för att ordna för ditt husdjur.

Nationell betygssättning

Det här boendet har tilldelats sin officiella stjärngradering av the local rating authority.

Boendet kallas även

Hotel Florida Jesolo
Florida Jesolo
Hotel Florida Hotel
Hotel Florida Jesolo
Hotel Florida Hotel Jesolo