Billiga hotell i Villeneuve - 6402 att välja från
Hotell från 1 264 kr
Kolla hotellpriser i Villeneuve
Villeneuve hotell

Hotel Du Port

Mona Montreux

Hotel Continental

The Freddie Mercury Hotel

Grand Hotel Suisse Majestic, Autograph Collection

Royal Plaza Montreux

Hotel Eden Palace Au Lac

J5 Hotels Helvetie Montreux

Hotel Lavaux

Lausanne Palace

De la Paix

Moxy Lausanne City

Hôtel des Voyageurs

Château d'Ouchy

Aquatis Hotel
Utforska Villeneuve
I Villeneuve finns det mycket att se och göra. Populära sevärdheter i Villeneuve med omnejd:
- Schweiziska Alperna
- Freddie Mercury-statyn
- Aigle slott
- Olympiska museet
- Evians termiska spa
- Marmot's Paradise
- Château de Chillon
När du förebereder din resa till Villeneuve kan du använda MrJet för att hitta ett bra flyg till flygplatsen i Sion (SIR). Du kan bestämma antal mellanlandningar, flygbolag och avresetid i sökningen för att hitta det som passar dina behov.
När passar det bäst att utforska Villeneuve?
Om du försöker komma fram till när det är bäst att åka till Villeneuve, kan denna info om vädret vara till hjälp under planeringen av resan. De varmaste månaderna i Villeneuve brukar vara juli och augusti, och de kallaste januari och februari. De regnigaste månaderna är juni och september, medan de torraste är februari och april.
Här kommer en prognos över hur mycket regn och vilka temperaturer du kan förvänta dig:
- Medeltemperaturerna mellan januari och mars ligger på 12°C under dagen och -2°C under natten. Den genomsnittliga nederbörden är 5 millimeter under denna period.
- Om du reser hit mellan april och juni, ligger medeltemperaturerna på 23°C under dagen och 3°C på natten. Den genomsnittliga nederbörden ligger på 9 millimeter.
- Medeltemperaturerna under juli till september är 25°C under dagen och 9°C under natten. Den genomsnittliga nederbörden under denna period är 9 millimeter.
- Mellan oktober och december ligger medeltemperaturerna på 17°C under dagen och 0°C på natten. Den genomsnittliga nederbörden under denna period är 6 millimeter.
- Snittet för den årliga nederbörden i Villeneuve är 29 millimeter.
Senaste Villeneuve hotellrecensioner från resenärer som duRecensioner som verifierats av MrJet
Grand Hotel Suisse Majestic, Autograph Collection
Områden av
Flera topphotell i Villeneuve
Res till Villeneuve
Top Trending
- Resor till St. Moritz
- Resor till Davos
- Resor till Grindelwald
- Resor till Romainmotier-Envy
- Resor till Lugano
- Resor till Andermatt
- Resor till Engelberg
- Resor till Montreux
- Resor till Zermatt
- Resor till Bourg-en-Lavaux
- Resor till Bullet
- Resor till Chexbres
- Resor till Lausanne
- Resor till Lucerne
- Resor till Interlaken
