Schöppingen hotell

Prize by Radisson, Münster City

Prize by Radisson, Münster City

3 out of 5
Bremer Platz 54 Münster
Priset är 691 kr per natt mellan 8 feb. och 9 feb.
691 kr
8 feb. – 9 feb.
inklusive skatter och avgifter
Detta hotell ligger i Münster. Här har du tillgång till gratis wi-fi, frukost och en reception (öppen dygnet runt). Våra gäster brukar tala väl om den hjälpsamma personalen i sina recensioner. De populära sevärdheterna GOP varietéteater och Museum für Lackkunst finns i närheten.
8,4/10 Very Good! (350 recensioner)
Fin design
Trevligt rent hotell med fin design och centralt läge.

Recension från 20 aug. 2024

Öppnas i ett nytt fönsterPrize by Radisson, Münster City
Parkhotel Hohenfeld Münster

Parkhotel Hohenfeld Münster

4 out of 5
Dingbaengerweg 400 Münster
Detta hotell ligger i Münster. Här har du tillgång till gratis wi-fi, 2 restauranger och frukost. Våra gäster brukar tala väl om den hjälpsamma personalen och boendets utmärkta skick i sina recensioner. De populära sevärdheterna LWL naturhistoriskt museum och Allwetterzoo Münster (djurpark) finns i närheten.
8,6/10 Excellent! (630 recensioner)
Spotless and wonderful team

Recension från 7 nov. 2025

Öppnas i ett nytt fönsterParkhotel Hohenfeld Münster
ATLANTIC Hotel Münster

ATLANTIC Hotel Münster

Engelstraße 39 Münster NRW
Priset är 1 240 kr per natt mellan 25 jan. och 26 jan.
1 240 kr
25 jan. – 26 jan.
inklusive skatter och avgifter
Detta hotell ligger i Münster. Här har du tillgång till gratis wi-fi, en takterrass och frukost. De populära sevärdheterna Museum für Lackkunst och GOP varietéteater finns i närheten.
9/10 Wonderful! (188 recensioner)
Bra hotell, enda negativa var att kuddarna inte var så sköna och att mörkläggningsgardinerna inte gick att dra för helt. Men rymligt rum, nytt och fräscht, bra frukost, trevlig personal.

Recension från 31 maj 2025

Öppnas i ett nytt fönsterATLANTIC Hotel Münster
Spara i genomsnitt 15 % på tusentals hotell när du är inloggad
H4 Hotel Münster

H4 Hotel Münster

Stubengasse 33 Münster NW
Priset är 1 455 kr per natt mellan 25 jan. och 26 jan.
1 455 kr
25 jan. – 26 jan.
inklusive skatter och avgifter
Detta hotell ligger i Münster. Här har du tillgång till gratis wi-fi, frukost och parkering. Våra gäster brukar tala väl om den hjälpsamma personalen och boendets utmärkta skick i sina recensioner. De populära sevärdheterna Clemenskirche och Picassomuseet finns i närheten.
8,8/10 Excellent! (1 000 recensioner)
Perfekt läge, stora fina rum och mycket bra frukost.

Recension från 26 okt. 2025

Öppnas i ett nytt fönsterH4 Hotel Münster
Lägsta pris per natt som vi hittade under de senaste 24 timmarna, baserat på 1 natt för 2 vuxna. Priser och tillgänglighet kan komma att ändras. Ytterligare villkor kan gälla.

Topphotell och andra boendealternativ i Schöppingen


Det är busenkelt att hitta någonstans att bo i Schöppingen med MrJet, det är bara att söka efter hotell som erbjuder höghastighetsinternet, en pool eller gratis flygtransfer till exempel. Du kan använda filtren för att begränsa din hotellsökning och få bekvämligheter som är viktiga för dig, såsom luftkonditionering eller pentry på rummet.


Gäster som bor på detta hotell i Schöppingen brukar tycka om fitnesscentret:

  • Alte Post Hotel

Utforska Schöppingen


I Schöppingen finns det mycket att se och göra. Populära sevärdheter i Schöppingen med omnejd:

  • St. Brictius kyrka
  • Gamla stadshuset
  • Sasses distilleri
  • St. Maria Geburt
  • Spismuseum
  • St. Brigidas kyrka
  • Egelborgs slott

När du förebereder din resa till Schöppingen kan du använda MrJet för att boka ett bra flyg till flygplatsen i Münster (FMO-Münster Osnabrück Intl.). Du kan bestämma antal mellanlandningar, flygbolag och avresetid i sökningen för att hitta något som du vill ha.


När passar det bäst att utforska Schöppingen?


Om du försöker komma fram till när det är bäst att resa till Schöppingen, kan denna info om vädret vara bra att ha under reseplaneringen. De varmaste månaderna i Schöppingen brukar vara juli och augusti, och de kallaste februari och januari. De regnigaste månaderna är juni och juli, medan de torraste är december och januari.


Här kommer en översikt över hur mycket regn och vilka temperaturer du kan förvänta dig:

  • Medeltemperaturerna mellan januari och mars ligger på 11°C under dagen och -1°C under natten. Den genomsnittliga nederbörden är 6 millimeter under denna period.
  • Om du reser hit mellan april och juni, ligger medeltemperaturerna på 21°C under dagen och 3°C på natten. Den genomsnittliga nederbörden ligger på 7 millimeter.
  • Medeltemperaturerna under juli till september är 22°C under dagen och 9°C under natten. Den genomsnittliga nederbörden under denna period är 8 millimeter.
  • Mellan oktober och december ligger medeltemperaturerna på 16°C under dagen och 1°C på natten. Den genomsnittliga nederbörden under denna period är 6 millimeter.
  • Den genomsnittliga nederbörden under året i Schöppingen ligger på 27 millimeter.

Nya recensioner av hotell i Schöppingen av resenärer som dig