Billiga hotell i Castletownbere - 435 att välja från
Hotell från 1 309 kr
Kolla hotellpriser i Castletownbere
Castletownbere hotell

Ouvane Falls

Butler Arms Hotel

Sheen Falls Lodge

The Maritime Hotel

Lansdowne Kenmare

Kenmare Bay Hotel & Resort

Sneem Hotel

Parknasilla Resort and Spa

Park Hotel Kenmare

House 15

Glengarriff Park Hotel

Eccles Hotel Glengarriff

Foley's Kenmare

O'Donnabhains Kenmare Townhouse

Schull Harbour Hotel
Utforska Castletownbere
Det pittoreska Castletownbere är känt för sina restauranger. Populära sevärdheter i Castletownbere med omnejd:
- Sarah Walker Gallery
- Derreenataggart Stone Circle
- Dunboy Castle
- Puxley Mansion
- Mizen Head
- Bere Island Heritage Centre
- Hungry Hill
När du planerar resan till Castletownbere kan du använda MrJet för att boka ett bra flyg till flygplatsen i Cahirciveen (CHE-Reeroe). Du kan välja antal mellanlandningar, flygbolag och avresetid i sökningen för att hitta det som passar dina behov.
När passar det bäst att utforska Castletownbere?
Om du funderar på när det är bäst att besöka Castletownbere, kan denna info om vädret vara till hjälp under planeringen av resan. De varmaste månaderna i Castletownbere brukar vara juli och augusti, och de kallaste januari och februari. De regnigaste månaderna är december och januari, medan de torraste är april och juli.
Här kommer en prognos över hur mycket regn och vilka temperaturer du kan förvänta dig:
- Medeltemperaturerna mellan januari och mars ligger på 12°C under dagen och 3°C under natten. Den genomsnittliga nederbörden är 236 millimeter under denna period.
- Om du reser hit mellan april och juni, ligger medeltemperaturerna på 19°C under dagen och 4°C på natten. Den genomsnittliga nederbörden ligger på 177 millimeter.
- Medeltemperaturerna under juli till september är 19°C under dagen och 9°C under natten. Den genomsnittliga nederbörden under denna period är 218 millimeter.
- Mellan oktober och december ligger medeltemperaturerna på 16°C under dagen och 3°C på natten. Den genomsnittliga nederbörden under denna period är 287 millimeter.
- Snittet för den årliga nederbörden i Castletownbere är 918 millimeter.
Områden av
Top Trending
- Flyg till Lahinch
- Flyg till Letterkenny
- Flyg till Galway
- Flyg till Thomastown
- Flyg till Dingle
- Flyg till Cahir
- Flyg till Malin
- Flyg till Rosslare Harbour
- Flyg till Liscannor
- Flyg till Kilkenny
- Flyg till Slane
- Flyg till Shannon
- Flyg till Achill Island
- Flyg till Limerick
- Flyg till Las Vegas
- Flyg till Tipperary
- Flyg till Athlone