Altlay hotell

Hotel My Place

Hotel My Place

Hauptstrasse 8 Lautzenhausen RP
Detta hotell för affärsresenären ligger i Lautzenhausen. Här har du tillgång till gratis wi-fi, avgiftsfri parkering och frukost. Våra gäster brukar tala väl om den hjälpsamma personalen i sina recensioner. Den populära sevärdheten Golf Club Hahn eV finns i närheten.
8,8/10 Excellent! (694 recensioner)
välanpassat hotel för kort vistelse
Litet men välanpassat hotel för kort vistelse. Snabb enkel shuttle service, fina rum och en fantastisk frukost. Behövs inte mer.

Recension från 15 dec. 2023

Öppnas i ett nytt fönsterHotel My Place
Schloss Lieser, Autograph Collection

Schloss Lieser, Autograph Collection

Moeselstrasse 33 Lieser
Priset är 1 918 kr per natt mellan 13 jan. och 14 jan.
1 918 kr
13 jan. – 14 jan.
inklusive skatter och avgifter
Detta hotell med spa ligger i Lieser. Här har du tillgång till gratis wi-fi, fullständigt spa och frukost. De populära sevärdheterna Weingut Max Ferd och Romersk vinpress finns i närheten.
9/10 Wonderful! (192 recensioner)
Fantastiskt
Fantastiskt hotell med underbara sängar. Väldigt god mat och frukosten väl värt pengarna!

Recension från 31 juli 2025

Öppnas i ett nytt fönsterSchloss Lieser, Autograph Collection
Moselromantikhotel am Panoramabogen

Moselromantikhotel am Panoramabogen

Klostergartenstrasse 44 Cochem
Priset är 1 098 kr per natt mellan 23 jan. och 24 jan.
1 098 kr
23 jan. – 24 jan.
inklusive skatter och avgifter
Detta hotell med golfbana ligger i Cochem. Här har du tillgång till gratis frukost, avgiftsfri parkering och anslutande vingård. De populära sevärdheterna Reichsburg Cochem och Moselle Promenade finns i närheten.
8,8/10 Excellent! (71 recensioner)
Fint och nyrenoverat !
Rummet var rymligt och kändes helt nyrenoverat. - även badrummet. Rummet hade en liten uteplats. Tyvärr saknades AC och det var lite varmt, Fin frukostbuffé med mycket att välja på. Mysig utemiljö med bl a olika bersåer att sitta i. Allt kändes fräscht och fint!

Recension från 11 aug. 2025

Öppnas i ett nytt fönsterMoselromantikhotel am Panoramabogen
Spara i genomsnitt 15 % på tusentals hotell när du är inloggad
Hotel Karl Noss

Hotel Karl Noss

3 out of 5
Moselpromenade 17 Cochem RP
Detta hotell ligger i Cochem. Här har du tillgång till gratis frukost, gratis wi-fi och parkering. De populära sevärdheterna Marktplatz och Moselle Promenade finns i närheten.
8,4/10 Very Good! (225 recensioner)
Ja

Recension från 25 sep. 2025

Öppnas i ett nytt fönsterHotel Karl Noss
Lägsta pris per natt som vi hittade under de senaste 24 timmarna, baserat på 1 natt för 2 vuxna. Priser och tillgänglighet kan komma att ändras. Ytterligare villkor kan gälla.

Utforska Altlay


I Altlay finns det mycket att se och göra. Populära sevärdheter i Altlay med omnejd:

  • Golf Club Hahn eV
  • Mont Royal
  • Schlossruine Grevenburg
  • Mittelmosel Museum
  • Traben-Trarbachs ikonernas hus
  • Buddhamuseum
  • Prinzenkopf-utsiktspunkten

När du förebereder din resa till Altlay kan du använda MrJet för att hitta ett passande flyg till flygplatsen i Frankfurt (HHN-Frankfurt - Hahn). Du kan bestämma antal mellanlandningar, flygbolag och avresetid i sökningen för att hitta det som du vill ha.


När passar det bäst att utforska Altlay?


Om du försöker komma fram till när det är bäst att besöka Altlay, kan denna info om vädret vara bra att ha under reseplaneringen. De varmaste månaderna i Altlay brukar vara juli och juni, och de kallaste februari och januari. De regnigaste månaderna är juli och augusti, medan de torraste är februari och mars.


Här kommer en översikt över hur mycket regn och vilka temperaturer du kan förvänta dig:

  • Medeltemperaturerna mellan januari och mars ligger på 8°C under dagen och -4°C under natten. Den genomsnittliga nederbörden är 6 millimeter under denna period.
  • Om du reser hit mellan april och juni, ligger medeltemperaturerna på 19°C under dagen och 2°C på natten. Den genomsnittliga nederbörden ligger på 7 millimeter.
  • Medeltemperaturerna under juli till september är 19°C under dagen och 8°C under natten. Den genomsnittliga nederbörden under denna period är 9 millimeter.
  • Mellan oktober och december ligger medeltemperaturerna på 14°C under dagen och -3°C på natten. Den genomsnittliga nederbörden under denna period är 6 millimeter.
  • Den genomsnittliga nederbörden under året i Altlay ligger på 28 millimeter.

Nya recensioner av hotell i Altlay av resenärer som dig