Riad Les Chrifis

3.0-stjÀrnigt boende

Fotogalleri för Riad Les Chrifis

SittomrÄde i lobbyn
Terrass/Patio
Terrass/Patio
Exteriör
SittomrÄde i lobbyn

PopulÀra bekvÀmligheter

  • Frukost ingĂ„r
  • Bar
  • Parkering tillgĂ€nglig
  • Rumsservice
  • Reception dygnet runt
  • StĂ€dning

Utforska omrÄdet

Map
15 Sidi Kjih Talaa Sghira, Fes, 30110
  • Bab Bou Jeloud, "blĂ„ porten"
    â€Ș2 min till fots‬
  • Place Bou Jeloud
    â€Ș5 min till fots‬
  • Zaouia Sidi Ahmed Tijani
    â€Ș13 min till fots‬
  • Fes (FEZ-Saiss)
    â€Ș21 min med bil‬

Rumsalternativ

Dubbelrum

10,0 av 10
EnastÄende
(1 recension)
  • 16 kvm
  • Sovplats för 2
  • 1 dubbelsĂ€ng

Suite

  • Sovplats för 6
  • 3 dubbelsĂ€ngar

Trippelrum

  • Sovplats för 3
  • 1 dubbelsĂ€ng och 1 enkelsĂ€ng

FyrbÀddsrum

10,0 av 10
EnastÄende
(1 recension)
  • 25 kvm
  • Sovplats för 4
  • 1 dubbelsĂ€ng och 2 enkelsĂ€ngar

Liknande boenden

Om boendet

Riad Les Chrifis

Pensionat med gratis frukost i anslutning till ett shoppingcenter i Fés
Detta pensionat har en restaurang, en bar/lounge och en takterrass. Dessutom erbjuds gratis frukost med lokala rÀtter, gratis wi-fi i allmÀnna utrymmen och gratis mottagning. HÀr erbjuds dessutom bland annat ett kafé, parkering och kaffe/te i allmÀnt utrymme.
Riad Les Chrifis erbjuder 6 rum med hÄrtork och flÀkt. Rummen Àr individuellt möblerade och inredda. Platt-tv finns pÄ rummen.

Badrummen har dusch. Detta pensionat i Fés erbjuder sina gÀster gratis wi-fi. StÀdning erbjuds dagligen och hÄrtork kan fÄs pÄ begÀran.

Fritidsaktiviteterna nedan finns antingen tillgÀngliga pÄ plats eller i nÀrheten. Avgifter kan tillkomma.
Riad Les Chrifis ligger i Fes El Bali, nÀra Kassr Annoujoum Ducci Foundation och Bou Inania-madrasa. Detta pensionat med 3 stjÀrnor har 6 rum och stÄtar med gratis frukost, gratis wi-fi pÄ rummet och en takterrass. Pensionatet ligger centralt i Fés, i anslutning till ett shoppingcenter och en kort promenad frÄn Vattenklockan och Bab Bou Jeloud, "blÄ porten".
Restaurangalternativ
Gratis frukost med lokala rÀtter serveras dagligen mellan 08.30 och 10.00. Koppla av med en drink i deras bar eller besök restaurangen för att Àta nÄgot gott. BestÀll nÄt gott frÄn rumsservice för att stilla hungern utan att lÀmna rummet, ladda med energi pÄ deras kafé och mingla med andra gÀster pÄ en gratis mottagning med manager, som anordnas varje dag. LOCALIZE
Rum
GÀster har tillgÄng till en platt-tv och hÄller sig uppkopplade med gratis wi-fi. FlÀktar och hÄrtork erbjuds som standard.
PĂ„ boendet
GÀster pÄ Riad Les Chrifis har tillgÄng till en takterrass, gratis wi-fi i allmÀnna utrymmen och kaffe i allmÀnt utrymme. För den som kör finns det parkering för EUR 3 per natt, annars erbjuds flygplatstransfer (tillgÀnglig dygnet runt) för EUR 20 per fordon enkel resa. Receptionen Àr öppen dygnet runt och har flersprÄkig personal som gÀrna hjÀlper dig med kemtvÀtt/tvÀttjÀnster, bokning av guidade turer och biljetter och bagageförvaring. HÀr har gÀster dessutom tillgÄng till en terrass, tvÀttmöjligheter och en trÀdgÄrd.
BekvÀmligheter
  • Gratis frukost med lokala rĂ€tter
  • Gratis wi-fi pĂ„ rummet och i allmĂ€nna utrymmen
  • Restaurang
  • Takterrass
Det finns restaurang och kafé pÄ plats. Du kan njuta av en drink pÄ baren/loungen. Gratis frukost serveras dagligen och kostnadsfri mottagning med manager erbjuds varje kvÀll. I allmÀnna utrymmen finns gratis wi-fi.

Takterrass, flersprÄkig personal och hjÀlp med bokning av biljetter och guidade turer finns tillgÀngliga pÄ Riad Les Chrifis. Transport till/frÄn flygplatsen (tillgÀnglig dygnet runt) erbjuds mot en avgift. Parkeringsplatser finns tillgÀngliga mot en avgift.

Rökning tillÄts endast pÄ sÀrskilda platser pÄ detta pensionat med 3 stjÀrnor i Fés.

GÀster kan Àta gratis frukost med lokala rÀtter dagligen frÄn 08.30 till 10.00. Mottagning med manager arrangeras gratis varje dag pÄ detta pensionat.
Riad Les Chrifis har en restaurang.
Boendet har rumsservice.
Middag med vÀrdfolket tillgÀnglig mot en tillÀggsavgift alla dagar. Reservation krÀvs.

SprÄk

Arabiska, engelska och franska

HotellbekvÀmligheter

Internet

  • TillgĂ€ngligt i alla rum: gratis wi-fi
  • TillgĂ€ngligt i vissa allmĂ€nna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Flygtransfer tur och retur dygnet runt pĂ„ begĂ€ran mot en tillĂ€ggsavgift
  • Parkering pĂ„ omrĂ„det (EUR 3 per natt)
  • TillgĂ€nglighetsanpassad parkering finns tillgĂ€nglig

Mat och dryck

  • Gratis frukost med lokala rĂ€tter tillgĂ€nglig alla dagar 08.30–10.00
  • En bar/lounge
  • En restaurang
  • Ett kafĂ©/fik
  • Gratis mottagning med hotellmanager varje dag
  • Kaffe och te i gemensamma utrymmen
  • Middag med vĂ€rdfolket tillgĂ€nglig alla dagar mot en avgift pĂ„ EUR 10, bokning krĂ€vs

Att göra

  • Tv i allmĂ€nna utrymmen

FamiljevÀnligt

  • TvĂ€ttmöjligheter

BekvÀmligheter

  • Bagageförvaring
  • Reception öppen dygnet runt
  • TvĂ€ttmöjligheter

GÀsttjÀnster

  • ConciergetjĂ€nster
  • FlersprĂ„kig personal
  • HjĂ€lp med bokning av guidade turer och biljetter
  • KemtvĂ€tt/tvĂ€ttservice
  • StĂ€dning varje dag

Utomhus

  • Takterrass
  • TrĂ€dgĂ„rd

TillgÀnglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgĂ€nglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjĂ€lp av kontaktuppgifterna i bokningsbekrĂ€ftelsen.
  • Ingen hiss
  • Personal som kan teckensprĂ„k
  • TillgĂ€nglighetsanpassad parkering
  • TillgĂ€nglighetsanpassad registreringsdisk
  • TillgĂ€nglighetsanpassat (kan finnas begrĂ€nsningar)

Mer

  • 1 byggnad
  • 2 vĂ„ningar
  • Platser anvisade för rökning

BekvÀmligheter pÄ rummet

Sovrum

  • Lakan tillhandahĂ„lls
  • MörklĂ€ggningsgardiner

Badrum

  • Dusch
  • Handdukar tillhandahĂ„lles
  • HĂ„rtork
  • Privat badrum
  • Toalettpapper

UnderhÄllning

  • Platt-TV

Mat och dryck

  • Rumsservice

Mer

  • Enskild inredning
  • Enskild möblering
  • FlĂ€kt
  • Luftkonditionering (klimatreglerad)
  • VĂ€rme (klimatreglerad)

Regler

Incheckning

Checka in frÄn: 14.00. Checka in fram till: 01.00.
Sen incheckning i mÄn av tillgÄng
Avgift för sen incheckning: EUR 2 för incheckning mellan 10.00 och 01.00
MinimiÄlder för incheckning - 18 Är

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00

Incheckningsinstruktioner

Boendet erbjuder transfer frÄn flygplats (avgifter kan tillkomma). GÀster mÄste kontakta boendet 24 timmar innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekrÀftelsen för att arrangera hÀmtning.
Personalen i receptionen vÀlkomnar gÀsterna vid ankomst.
Om du planerar att ankomma efter 09.30 ska du kontakta boendet i förvÀg via kontaktuppgifterna i bokningsbekrÀftelsen.

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

  • Varken husdjur eller assistanshundar Ă€r tillĂ„tna pĂ„ Riad Les Chrifis

Barn och extrasÀngar

  • Barn Ă€r vĂ€lkomna.
  • ExtrasĂ€ngar finns inte tillgĂ€ngliga.
  • SpjĂ€lsĂ€ngar finns inte tillgĂ€ngliga.

Viktig information

Avgifter

GÀster ska betala följande avgifter pÄ boendet:

  • Stadsskatt: 2.72 EUR per person per natt. Skatten gĂ€ller inte barn under 12 Ă„r.

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfÀllet.

  • Avgift för flygtransfer: EUR 20 per fordon (enkel resa)
  • Parkeringsavgift: EUR 3 per natt
  • Avgift för sen incheckning: EUR 2 för incheckning mellan 10.00 och 01.00
  • StĂ€dning finns tillgĂ€nglig mot en tillĂ€ggsavgift
  • Middag med vĂ€rdfolket: EUR 10

Den hÀr listan Àr inte nödvÀndigtvis fullstÀndig. Avgifter och depositioner kan Àndras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hÄlla koll pÄ

Avgifter för extragÀster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfÀrdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krÀvas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
SÀrskilda önskemÄl erbjuds i mÄn av tillgÄng vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. SÀrskilda önskemÄl kan inte garanteras.
Boendet accepterar mobilbetalning och kontanter.
Riad Les Chrifis erbjuder transfer frÄn flygplats (avgifter kan tillkomma). Kontakta boendet genom att ringa numret i bokningsbekrÀftelsen 24 timmar innan ankomsten med uppgifter om din ankomst. GÀster som anlÀnder efter 09.30 mÄste kontakta boendet i förvÀg med kontaktuppgifterna i bokningsbekrÀftelsen. Personalen i receptionen vÀlkomnar gÀsterna vid ankomst.
Om du avbokar din bokning kommer vÀrdens avbokningspolicy att gÀlla. I enlighet med EU-bestÀmmelser om konsumentrÀtt gÀller inte ÄngerrÀtten för boendebokningstjÀnster.

Bra att veta

  • Husdjur och assistanshundar Ă€r inte tillĂ„tna pĂ„ plats.
  • Alkohol serveras inte pĂ„ Riad Les Chrifis.

Boendet kallas Àven

Riad Chrifis Guesthouse Fes
Riad Chrifis Guesthouse
Riad Chrifis Fes
Riad Chrifis
Riad Les Chrifis Fes
Riad Les Chrifis Guesthouse
Riad Les Chrifis Guesthouse Fes