Hotel Riad Benatar

2.5-stjärnigt boende

Fotogalleri för Hotel Riad Benatar

Utsikt från boendet
Lobby
Bekvämlighet
Utsikt från luften
Interiör

Recensioner

8,0 av 10,
Mycket bra

Populära bekvämligheter

  • Spa
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Tvättjänster
  • Rumsservice
  • Städning

Utforska området

Se på karta
29 Street agadir, Essaouira, 44000
  • Place, Place Moulay Hassan
    ‪5 min till fots‬
  • Place, Essaouira Beach
    ‪7 min till fots‬
  • Place, Skala du Port
    ‪8 min till fots‬
  • Airport, Essaouira (ESU-Mogador)
    ‪34 min med bil‬

Rumsalternativ

Liknande boenden

Om boendet

Hotel Riad Benatar

Ta en heldag på stranden nära Hotel Riad Benatar eller skäm bort dig själv på deras spa.
Hotel Riad Benatar erbjuder 15 rum med gratis toalettartiklar. Sängarna har sängtillbehör av högsta kvalitet. 32-tums LED-tv med satellitkanaler.

Badrummen har dusch. Gäster har tillgång till gratis wi-fi. Städning erbjuds dagligen och hårtork kan fås på begäran.

Fritidsaktiviteterna nedan finns antingen tillgängliga på plats eller i närheten. Avgifter kan tillkomma.
Denna riad har ett fullständigt spa, Bio Spa, där gästerna kan njuta av olika behandlingar. Här erbjuds tjänster som ansiktsbehandlingar, kroppsskrubb, kroppsbehandlingar och manikyr och pedikyr. Spat är utrustat med turkiskt bad/hamam.
Hotel Riad Benatar ligger i Medina, nära Bab Marrakech-tornet och mindre än fem minuters promenad från Place du Marché aux Grains. Denna riad med 15 rum ståtar med en restaurang samt ett fullständigt spa och gratis wi-fi på rummet.
Restaurangalternativ
Du kan stanna kvar på rummet och beställa mat från rumsservice eller utforska denna riad och äta något gott på restaurangen eller kafé.
Rum
Din 32-tumss LED-tv har satellitkanaler, och du håller dig uppkopplad med gratis wi-fi. Samtliga sängar har sängtillbehör av högsta kvalitet och i badrummen finns gratis toalettartiklar. Telefon och garderob erbjuds som standard.
På boendet
Hotel Riad Benatar har ett fullständigt spa, en takterrass och gratis wi-fi i allmänna utrymmen. Här erbjuds flygplatstransfer (tillgänglig dygnet runt) för MAD 200.00 per fordon enkel resa, samt lokaltransport mot en avgift. Receptionen är bemannad dygnet runt för att hjälpa dig med bagageförvaring, kemtvätt/tvättjänster samt bokning av guidade turer och biljetter. Denna riad vid stranden har dessutom en barnklubb, kaffe/te i allmänt utrymme och expressincheckning.
Det finns restaurang och kafé på plats. I allmänna utrymmen finns gratis wi-fi. Hotel Riad Benatar erbjuder gäster tillgång till ett fullständigt spa. Transport till/från flygplatsen (tillgänglig dygnet runt) och lokaltransport finns tillgängliga mot en avgift. Takterrass, spatjänster och hjälp med bokning av biljetter och guidade turer finns tillgängliga på Hotel Riad Benatar med familjevänlig profil.

Rökning tillåts på särskilt anvisade platser på denna riad i Essaouira .

Hotel Riad Benatar har en restaurang.
Boendet har rumsservice (under begränsade tider).

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Flygtransfer tur och retur dygnet runt på begäran mot en tilläggsavgift
  • Transport i närområdet (tilläggsavgift)

Mat och dryck

  • En restaurang
  • Ett kafé/fik
  • Kaffe och te i gemensamma utrymmen

Att göra

  • Barnklubb
  • Fullständigt spa
  • Mountainbikecykling
  • Ridning
  • Vandrings-/cykelleder

Familjevänligt

  • Barnklubb (tilläggsavgift)
  • Barnpassning (tilläggsavgift)
  • Spjälsäng på rummet
  • Tvättmöjligheter

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Reception öppen dygnet runt
  • Tvättmöjligheter
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Conciergetjänster
  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Kemtvätt/tvättservice
  • Städning varje dag

Utomhus

  • Takterrass

Fullständigt spa

  • Ansiktsbehandlingar
  • Kroppsskrubbningar
  • Manikyr/pedikyr
  • Massage
  • Turkist bad

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Hörselhjälpmedel
  • Ingen hiss

Mer

  • Platser anvisade för rökning

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Gratis spjälsäng
  • Sängtillbehör av högsta kvalitet

Badrum

  • Dusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork (på begäran)
  • Privat badrum

Underhållning

  • 32-tums LED-tv med satellitkanaler

Mat och dryck

  • Begränsad rumsservice

Mer

  • Telefon
  • Värme

Regler

Incheckning

Checka in från: 13.30. Checka in fram till: 00.00.
Kontaktfri incheckning erbjuds
Sen incheckning i mån av tillgång
Snabb incheckning tillgänglig
Minimiålder för incheckning - 12 år

Utcheckning

Utcheckning innan 12.00
Kontaktfri utcheckning erbjuds
Snabb utcheckning tillgänglig

Incheckningsinstruktioner

Gäster erbjuds transport från flygplats (avgifter kan tillkomma). Gäster måste kontakta boendet med reseinformation i förväg med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera incheckning.
Om du planerar att ankomma efter 00.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Vid incheckning måste gäster visa upp antingen ett negativt testresultat för covid-19 eller bevis på fullständig vaccinering mot covid-19.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

  • Varken husdjur eller assistanshundar är tillåtna på Hotel Riad Benatar

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Barn bor gratis! Ett barn upp till 7 år bor gratis vid bruk av ordinarie sängar.
  • Gratis spjälsängar!

Viktig information

Avgifter

Gäster ska betala följande avgifter på boendet:

  • Stadsskatt: 26.00 MAD per person per natt. Skatten gäller inte barn under 12 år.
  • Administrationsavgift: 21 MAD per person per natt

Vi har listat alla avgifter boendet upplyst oss om.

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för flygtransfer: MAD 200.00 per fordon (enkel resa)

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kontanter.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetaljer: brandsläckare, säkerhetssystem, förbandslåda och fönstergaller.
Hotel Riad Benatar erbjuder transfer från flygplats (avgifter kan tillkomma). Kontakta boendet med uppgifter om din ankomst genom att ringa numret i bokningsbekräftelsen. Gäster måste kontakta boendet i förväg med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att anordna incheckning. Gäster som anländer efter 00.00 måste kontakta boendet i förväg med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen. Gäster måste kontakta boendet i förväg för incheckningsinstruktioner. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Ett barn som är upp till 7 år bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
  • Husdjur och assistanshundar är inte tillåtna på plats.

Boendet kallas även

Hotel Riad Benatar Essaouira
Hotel Riad Benatar
Benatar Essaouira
Hotel Riad Benatar Riad
Hotel Riad Benatar Essaouira
Hotel Riad Benatar Riad Essaouira