HG Glamping

2.0-stjärnigt boende

Fotogalleri för HG Glamping

En stenlagd gångväg, omgiven av rader av träd och gatlyktor, leder mot ett kuperat landskap.
Ett tältliknande boende med en säng, en liten sittgrupp och en förvaringsmöbel som även kan användas som sittplats.
Tält | Boendets fasad
Ett stort tält med ett konformat tak och ett mindre tält i bakgrunden.
En uteplats med stenbeläggning, en central sittgrupp och omgivande grönska.

Recensioner

9,2 av 10,
Underbart

Populära bekvämligheter

  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
  • Uteplats
  • Frukost tillgänglig
  • Bar
Det nuvarande priset är 952 kr
inklusive skatter och avgifter
6 aug. – 7 aug.

Utforska området

Se på karta
Carretera Libre Tijuana - Ensenada, Km 89, Ensenada, BC, 22760
  • Place, Playa San Miguelito
    ‪5 min med bil‬
  • Place, Casa Frida
    ‪13 min med bil‬
  • Place, Relieve vingård
    ‪14 min med bil‬

Rumsalternativ

Tält

  • Utsikt mot trädgården
  • 19 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Tält Basic

  • Utsikt mot kullarna
  • 19 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 queensize-säng
  • Gratis wi-fi

Liknande boenden

Om boendet

HG Glamping

HG Glamping är en camping där gäster erbjuds tillgång till en bar/lounge, en snackbar/deli och en trädgård. Dessutom erbjuds avgiftsfri parkering och gratis mottagning. Alla 2 individuellt möblerade boenden har gratis wi-fi och privata trädgårdar. Gäster erbjuds lyxiga bekvämligheter som bubbelbadkar, såväl som terrasser, separat middagsplats och separat sittutrymme. Städning är tillgänglig på begäran.
HG Glamping erbjuder 2 rum med fläkt. Rummen har terrasser. Dessa individuellt möblerade rum har separat middagsplats. Smart-tv finns på rummen.

Badrummen har badkar och dusch med bubbelbadkar. Gäster har tillgång till gratis wi-fi (hastighet: 25+ Mbps). Byte av handdukar och byte av lakan kan fås på begäran. Städning sker på begäran.

HG Glamping ligger mindre än 15 minuters bilfärd från Arena Valle de Guadalupe och Playa San Miguelito. Denna camping med 2 rum ståtar med en bar/lounge, gratis wi-fi på rummet och avgiftsfri parkering.
Restaurangalternativ
Frukost enligt egen beställning serveras dagligen från 08.00 till 11.00 mot en avgift. Varva ned med en drink i deras bar eller mingla med andra gäster på deras gratis mottagning med manager, som anordnas varje dag.
Rum
De 2 individuellt möblerade boendena har terrasser och erbjuder gott om plats med middagsplatser och sittutrymmen. En 32-tumss smart-tv står för underhållningen, och gäster kan hålla sig uppkopplade med gratis wi-fi. Här kan du sträcka ut dig i ett bubbelbadkar. Privata trädgårdar och fläktar ingår också som standard. Städning på begäran
På boendet
På HG Glamping har gäster tillgång till en trädgård. Här erbjuds avgiftsfri parkering för den som kör. Personalen kan hjälpa dig med förfrågningar under din vistelse, och erbjuder receptionstjänster under begränsade tider.
Det finns snackbar/deli på plats. Du kan njuta av en drink på baren/loungen. Gratis mottagning med manager erbjuds dagligen.

Det är gratis att parkera.

Rökning tillåts på särskilt anvisade platser på denna camping i Ensenada .

Mottagning med manager arrangeras gratis varje dag på denna camping.

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt på boendet: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Avgiftsfri och otäckt parkering på området
  • Begränsad parkering på området

Matplats

  • Frukost enligt egen beställning tillgänglig dagligen 08.00–11.00 mot en avgift: MXN 120–250 för vuxna och MXN 120–250 för barn
  • En bar/lounge
  • Gratis mottagning med hotellmanager varje dag
  • Snackbar/deli

Sovrum

  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Bubbelbadkar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Schampo
  • Separat badkar och dusch
  • Toalettpapper
  • Tvål

Utrymmen

  • Separat middagsplats
  • Separat sittutrymme

Underhållning

  • 32-tums Smart-tv
  • Spel

Utomhus

  • Fritidsområde utomhus
  • Gratis ved
  • Gård
  • Teleskop
  • Terrass
  • Trädgård
  • Utomhusmöbler

Komfort

  • Fläkt
  • Värme

Husdjur

  • Inga husdjur eller assistanshundar tillåts

Anpassning/tillgänglighet

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Gång utan trappsteg till ingången
  • Ingen hiss
  • Matta i rum
  • Platser anvisade för rökning (böter kan tillämpas)

Tjänster och inrättningar

  • Byte av handdukar på begäran
  • Byte av lakan (på begäran)
  • Reception öppen under begränsade tider
  • Städning på begäran

Säkerhetsdetaljer

  • Uppgifter om kolmonoxidvarnare saknas (värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet – överväg att ta en bärbar varnare med dig)
  • Uppgifter om rökdetektor saknas (värden har inte angett om det finns någon rökdetektor på boendet)
  • Brandsläckare

Allmän information

  • 2 enheter
  • Enskild möblering
  • Handdukar (byts på begäran)
  • Städning (på begäran)
  • Sängkläder byts på begäran
  • Trädgård

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 21.00.
Sen incheckning i mån av tillgång
Minimiålder för incheckning - 18 år

Utcheckning

Utcheckning innan 11.00

Incheckningsinstruktioner

Receptionen är öppen alla dagar 08.00–21.00.
Receptionen är bemannad under begränsade tider.
Om du planerar att ankomma efter 21.00 ska du kontakta boendet i förväg via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Reception (begränsade öppettider)

Husdjur

  • Varken husdjur eller assistanshundar är tillåtna på HG Glamping

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.

Betalningstyper

Viktig information

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för frukost enligt egen beställning: MXN 120–250 för vuxna och MXN 120–250 för barn (ungefärligt pris)

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort, bankkort och kontanter.
Värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet. Överväg att ta en bärbar varnare med dig på resan.
Värden har inte angett om det finns någon rökdetektor på boendet.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetalj: brandsläckare.
Det här boendet har utomhusområden såsom balkonger, uteplatser och terrasser som kanske inte är lämpliga för barn. Om du har frågor rekommenderar vi att du kontaktar boendet före ankomst för att bekräfta att de kan ta emot dig i ett lämpligt rum.
Receptionen har öppet varje dag från 08.00 till 21.00.
Gäster som anländer efter 21.00 måste kontakta boendet i förväg med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Husdjur och assistanshundar är inte tillåtna på plats.

Boendet kallas även

Cervecería HG Ensenada
Cervecería HG Safari/Tentalow
Cervecería HG Safari/Tentalow Ensenada