Lägenhetshotell

Spark Residence Deluxe Hotel Apartments

Fotogalleri för Spark Residence Deluxe Hotel Apartments

Svit - 1 sovrum | Sängtillbehör av högsta kvalitet, duntäcken och minibar
Boendets fasad - kväll/natt
Reception
Inomhuspool, gratis cabanor och parasoller
Lobbylounge

Recensioner

7,0 av 10,
Bra

Populära bekvämligheter

  • Pool
  • Kök
  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering
Det nuvarande priset är 1 075 kr
inklusive skatter och avgifter
10 juli – 11 juli

Utforska området

Se på karta
King Faisal Road, Sharjah, 00000
  • Place, Sharjah Mega Mall shoppingcenter
    ‪11 min till fots‬
  • Place, Al Noor-moskén
    ‪13 min till fots‬
  • Place, Sharjah Gold Center
    ‪18 min till fots‬
  • Airport, Sharjah (SHJ-Sharjah Intl.)
    ‪20 min med bil‬

Rumsalternativ

Svit - 1 sovrum

  • 55 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 2 sovplatser
  • 1 dubbelsäng
  • Gratis wi-fi

Svit - 2 sovrum

  • 88 kvadratmeter
  • 2 sovrum
  • 4 sovplatser
  • 1 kingsize-säng och 2 enkelsängar
  • Gratis wi-fi

Rum

  • 4 sovplatser
  • Gratis wi-fi

Rum

  • 9 sovplatser
  • Gratis wi-fi

Liknande boenden

Om boendet

Spark Residence Deluxe Hotel Apartments

Rökfria Spark Residence Deluxe Hotel Apartments är ett lägenhetshotell som har en inomhuspool, en restaurang och ett fitnesscenter. Dessutom erbjuds gratis wi-fi i allmänna utrymmen och gratis parkeringsservice. Här erbjuds dessutom bland annat en bar vid poolen, en bastu och ett kafé. Varje lägenhet ståtar med djupt badkar och erbjuder gratis wi-fi och kök. Här finns bekväma sängtillbehör av högsta kvalitet och duntäcken, och gäster kommer att uppskatta välkomnande detaljer som badrockar och tofflor.
Spark Residence Deluxe Hotel Apartments erbjuder 125 rum med minibar och värdeförvaringsskåp. Rummen har separat sittutrymme. Sängarna har duntäcken och sängtillbehör av högsta kvalitet. 32-tums smart-tv med satellitkanaler. Rummen på detta lägenhetshotell med 5 stjärnor har kök med kylskåp, spishäll, mikrovågsugn och separat middagsplats. Badrummen har badkar eller dusch med djupa badkar och regndusch. Badrummen är även utrustade med badrockar, tofflor och bidéer.

Detta lägenhetshotell i Sharjah erbjuder sina gäster gratis wi-fi. Boendet tillhandahåller skrivbord och telefon; gratis lokalsamtal ingår (restriktioner kan förekomma). Dessutom har rummen kaffe- och tebryggare och hårtork. Städning erbjuds dagligen och hårtork kan fås på begäran.

En inomhuspool och barnpool finns på området. Här finns även bastu och fitnesscenter.
Spark Residence Deluxe Hotel Apartments ligger i Al Qasimia, en kort promenad från Sharjah Mega Mall shoppingcenter och mindre än två kilometer från Al Noor-moskén. Detta lägenhetshotell med 125 rum har 5 stjärnor samt en inomhuspool, gratis wi-fi på rummet och gratis parkeringsservice.
Restaurangalternativ
Frukostbuffé serveras dagligen från 07.00 till 10.00 mot en avgift. Du kan beställa mat från rumsservice dygnet runt eller avnjuta en måltid på restaurangen eller deras kafé.
Rum
Varje lägenhet har ljudisolering, kök och erbjuder gott om plats med middagsplats och sittutrymme. Här får gäster tillgång till gratis wi-fi och en 32-tumss smart-tv med satellitkanaler. Samtliga sängar har sängtillbehör av högsta kvalitet och duntäcken, och i badrummen finns djupa badkar, regndusch, hårtork och gratis toalettartiklar. Här erbjuds dessutom bekvämligheter som minibar, kaffebryggare och gratis lokalsamtal.
På boendet
Spark Residence Deluxe Hotel Apartments har en inomhuspool, barnpool och ett fitnesscenter. Här är parkering och parkeringsservice gratis, och den som inte kör erbjuds flygplatstransfer (tillgänglig dygnet runt) för AED 100 per fordon enkel resa. Personalen i receptionen är tillgänglig dygnet runt och hjälper dig gärna med bagageförvaring, bokning av guidade turer och biljetter samt kemtvätt/tvättjänster. Detta lägenhetshotell i lyxstil har dessutom en bastu, gratis wi-fi i allmänna utrymmen och business-service.
Spark Residence Deluxe Hotel Apartments erbjuder gäster tillträde till en barnpool, en inomhuspool, bastu och fitnesscenter. Det finns restaurang på plats, men även kafé. Du kan njuta av en drink på baren vid poolen. I allmänna utrymmen finns gratis wi-fi.

Bekvämligheter för affärsresenärer som business-service och mötesrum erbjuds. Presentbutik/tidningskiosk, hjälp med bokning av biljetter och guidade turer och conciergetjänster finns på Spark Residence Deluxe Hotel Apartments i lyxstil. Transport till/från flygplatsen (tillgänglig dygnet runt) och transport till/från stranden finns tillgängliga mot en avgift. Parkering och parkeringsservice är gratis.

Detta lägenhetshotell i Sharjah har 5 stjärnor och tillåter inte rökning.

Mot en avgift kan gäster dagligen äta frukostbuffé och 07.00 till 10.00.
Spark Residence Deluxe Hotel Apartments har en restaurang.
Boendet har rumsservice dygnet runt.

Hotellbekvämligheter

Strand

  • Transport till stranden (tilläggsavgift)

Pool/spa

  • Badvakter
  • Bastu
  • Gratis cabanor vid poolen
  • Inomhuspool
  • Parasoller
  • Solstolar vid poolen
  • Ångbastu

Internet

  • Tillgängligt i lägenheten: gratis wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Parkering i närheten (AED 5 per dag)
  • Parkering på gatan
  • Flygtransfer tur och retur dygnet runt på begäran mot en tilläggsavgift
  • Transport till stranden (tilläggsavgift)
  • Biluthyrning
  • Avgiftsfri, säker och täckt parkering på området
  • Avgiftsfri, säker och täckt parkeringsservice på området
  • Begränsad parkering och parkeringsservice på området
  • Parkering på området, inte bara på gatan

Familjevänligt

  • Barn bor gratis (läs mer)
  • Barnpassning (tilläggsavgift)
  • Barnpool

Kök

  • Elektrisk vattenkokare
  • Frys
  • Grytor och köksredskap
  • Kylskåp
  • Mikrovågsugn
  • Pappersservetter
  • Spishäll
  • Städredskap
  • Te-/kaffebryggare

Matplats

  • Frukostbuffé tillgänglig dagligen 07.00–10.00 mot en avgift: AED 30 för vuxna ochAED 18 för barn
  • En bar vid poolen
  • En restaurang
  • Ett kafé/fik
  • Kockservice
  • Minibar
  • Rumsservice (dygnet runt)

Sovrum

  • Duntäcke
  • Premiumsängkläder

Badrum

  • 1 privat badrum
  • Badkar eller dusch
  • Badrockar
  • Bidé
  • Djupt badkar eller regndusch
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Tofflor

Utrymmen

  • Separat middagsplats
  • Separat sittutrymme
  • Vardagsrum

Underhållning

  • 32-tums Smart-tv med satellitkanaler

Tvätt

  • Kemtvätt/tvättservice
  • Tvättmöjligheter

Arbetsutrymmen

  • Business-service
  • Mötesrum
  • Skrivbord

Klimatreglering

  • Luftkonditionering

Husdjur

  • Inga husdjur eller assistanshundar tillåts

Anpassning/tillgänglighet

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Hiss
  • Rullstolar finns på plats
  • Tillgänglighetsanpassad conciergedisk
  • Tillgänglighetsanpassad gång till hiss
  • Tillgänglighetsanpassning (kan finnas begränsningar)
  • Rökfritt boende

Tjänster och inrättningar

  • Bagageförvaring
  • Conciergetjänster
  • Gratis dagstidningar i lobbyn
  • Gratis lokalsamtal
  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Mörkläggningsgardiner
  • Presentbutik/tidningskiosk
  • Reception öppen dygnet runt
  • Strykjärn/strykbräda
  • Städning dagligen
  • Telefon
  • Värdeförvaringsskåp
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Höjdpunkter i området

  • I centrum
  • I ett affärskvarter
  • I ett historiskt område
  • I ett shoppingområde
  • Nära ett outletshoppingcenter
  • Nära ett sjukhus
  • Nära ett spa
  • Nära flygplatsen

Att göra

  • Barnpool
  • Gym
  • Golf i närheten
  • Temapark i närheten
  • Vingårdsturer i närheten

Säkerhetsdetaljer

  • Uppgifter om kolmonoxidvarnare saknas (värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet – överväg att ta en bärbar varnare med dig)
  • Uppgifter om rökdetektor saknas (värden har inte angett om det finns någon rökdetektor på boendet)
  • Brandsläckare

Allmän information

  • 1 byggnad
  • 125 enheter
  • 16 våningar
  • Bankettsal
  • Byggdes 2000
  • Ljudisolering

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 22.00.
Snabb incheckning tillgänglig
Minimiålder för incheckning - 20 år

Utcheckning

Utcheckning innan 12.30

Incheckningsinstruktioner

Boendet erbjuder transfer från flygplats (avgifter kan tillkomma). Gäster måste kontakta boendet 48 timmar innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen för att arrangera hämtning.
Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

  • Varken husdjur eller assistanshundar är tillåtna på Spark Residence Deluxe Hotel Apartments

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Barn bor gratis! Ett barn upp till 6 år bor gratis vid bruk av ordinarie sängar.
  • Extrasängar finns inte tillgängliga.
  • Spjälsängar finns inte tillgängliga.

Betalningstyper

Viktig information

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för frukostbuffé: AED 30 för vuxna och AED 18 för barn
  • Avgift för flygtransfer: AED 100 per fordon (enkel resa, max. antal passagerare 3)
  • Avgift för närliggande parkering: AED 5 per per dag (3 meter bort)

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Boendet accepterar kreditkort och kontanter.
Värden har inte angett om det finns någon kolmonoxidvarnare på boendet. Överväg att ta en bärbar varnare med dig på resan.
Värden har inte angett om det finns någon rökdetektor på boendet.
På detta boende finns bland annat följande säkerhetsdetalj: brandsläckare.
Boendet rengörs av städpersonal
Spark Residence Deluxe Hotel Apartments erbjuder transfer från flygplats (avgifter kan tillkomma). Kontakta boendet genom att ringa numret i bokningsbekräftelsen 48 timmar innan ankomsten med uppgifter om din ankomst. Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • Ett barn som är upp till 6 år bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
  • Husdjur och assistanshundar är inte tillåtna på plats.
  • Alkohol serveras inte på Spark Residence Deluxe Hotel Apartments.

Boendet kallas även

Spark Deluxe
Spark Residence
Spark Residence Deluxe
Spark Residence Deluxe Hotel Apartments
Spark Residence Deluxe Hotel Apartments Sharjah
Spark Residence Deluxe Sharjah
Spark Deluxe Apartments
Spark Residence Deluxe Hotel Apartments Sharjah
Spark Residence Deluxe Hotel Apartments Aparthotel
Spark Residence Deluxe Hotel Apartments Aparthotel Sharjah