Al Seef Hotel

Fotogalleri för Al Seef Hotel

Inomhuspool
Boendets fasad
Gym
Restauranger
Restaurang

Recensioner

6,4 av 10,

Populära bekvämligheter

  • Pool
  • Parkering ingår
  • Gratis wi-fi
  • Restaurang
  • Luftkonditionering
  • Gym
495 kr
inklusive skatter och avgifter
1 mars – 2 mars

Utforska området

Se på karta
Al Kahn Road, Sharjah
  • Place, Al Khan Beach
    ‪10 min till fots‬
  • Place, Sharjah-akvariet
    ‪15 min till fots‬
  • Place, Khalid-sjön
    ‪18 min till fots‬
  • Airport, Sharjah (SHJ-Sharjah Intl.)
    ‪18 min med bil‬

Rumsalternativ

Standardrum

  • 25 kvadratmeter
  • 1 sovrum
  • 3 sovplatser
  • 1 stor enkelsäng

Liknande boenden

Om boendet

Al Seef Hotel

Al Seef Hotel är ett hotell där gäster erbjuds tillgång till en inomhuspool, en restaurang och ett fitnesscenter (öppet dygnet runt). Dessutom erbjuds gratis wi-fi i allmänna utrymmen och avgiftsfri parkering. Gäster får även tillgång till bekvämligheter som en snackbar/deli, ett kafé och rumsservice dygnet runt.
Al Seef Hotel erbjuder 92 rum med gratis flaskvatten och tofflor. 32-tums LCD-tv med satellitkanaler. Badrummen har badkar eller dusch, bidéer, gratis toalettartiklar och hårtorkar. Städning erbjuds dagligen och strykjärn/strykbräda kan fås på begäran.
En inomhuspool och barnpool finns på området. Här finns även fitnesscenter (öppet dygnet runt).

Fritidsaktiviteterna nedan finns antingen tillgängliga på plats eller i närheten. Avgifter kan tillkomma.

Al Seef Hotel ligger i Beach & Coast, en kort promenad från Al Khan Beach och mindre än två kilometer från Sharjah-akvariet. Detta hotell med 4,5 stjärnor har 92 rum och ståtar med en restaurang samt en inomhuspool och ett dygnet runt-öppet fitnesscenter.
Restaurangalternativ
Frukostbuffé serveras dagligen mellan 06.30 och 10.30 mot en avgift. Du kan beställa mat från rumsservice dygnet runt eller avnjuta en måltid på restaurangen eller deras kafé.
Rum
Din 32-tumss LCD-tv har satellitkanaler. Badrummen har hårtorkar, gratis toalettartiklar, tofflor och bidéer. Dessutom erbjuds kylskåp, vattenkokare och telefon.
På boendet
Al Seef Hotel har en inomhuspool, barnpool och ett dygnet runt-öppet fitnesscenter. Här har du tillgång till avgiftsfri parkering och lokaltransport. Receptionen är öppen dygnet runt och har flerspråkig personal som kan hjälpa dig med conciergetjänster, förvaring av värdesaker samt bagageförvaring. Detta hotell i lyxstil har dessutom gratis wi-fi i allmänna utrymmen, business-service och ett mötesrum.
Al Seef Hotel erbjuder gäster tillgång till en barnpool, en inomhuspool och fitnesscenter (öppet dygnet runt). Det finns restaurang på plats, men även kafé och snackbar/deli. Bekvämligheter för affärsresenärer som business-service och mötesrum erbjuds.

En dator finns på plats och wi-fi är gratis i allmänna utrymmen. Flerspråkig personal, presentbutik/tidningskiosk och hjälp med bokning av biljetter och guidade turer finns tillgängliga på Al Seef Hotel i lyxstil. Det är gratis att parkera.

Rökning tillåts endast på särskilda platser på detta hotell med 4,5 stjärnor i Sharjah.

Mot en avgift kan gäster dagligen äta frukostbuffé och 06.30 till 10.30.
Al Seef Hotel har en restaurang.
Boendet har rumsservice dygnet runt.

Hotellbekvämligheter

Internet

  • Tillgängligt i alla rum: wi-fi
  • Tillgängligt i vissa allmänna utrymmen: gratis wi-fi

Parkering och transport

  • Gratis parkering i närheten inom 3 meter
  • Parkering på gatan
  • Transport i närområdet
  • Avgiftsfri parkering på området
  • Begränsad parkering på området

Mat och dryck

  • Frukostbuffé tillgänglig dagligen 06.30–10.30 mot en avgift: AED 40 per person
  • En restaurang
  • Ett kafé/fik
  • Snackbar/deli

Att göra

  • Barnpool
  • Biljardbord
  • Gym dygnet runt
  • Inomhuspool
  • Lekplats
  • Shopping
  • Tv i allmänna utrymmen

Familjevänligt

  • Barnpool
  • Inomhuspool
  • Kylskåp på rummet
  • Lekplats
  • Ljudisolerade rum
  • Snackbar/deli
  • Tvättmöjligheter

Bekvämligheter

  • Bagageförvaring
  • Presentbutik/tidningskiosk
  • Reception öppen dygnet runt
  • Tvättmöjligheter
  • Värdeförvaringsskåp i receptionen

Gästtjänster

  • Conciergetjänster
  • Flerspråkig personal
  • Hjälp med bokning av guidade turer och biljetter
  • Kemtvätt/tvättservice
  • Portier/piccolo
  • Städning varje dag

Business-service

  • Business-service
  • Dator
  • Mötesrum

Utomhus

  • Strandhanddukar

Tillgänglighetsanpassning

  • Om du behöver tillgänglighetsanpassning kan du kontakta boendet med hjälp av kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Hiss
  • Tillgänglighetsanpassad conciergedisk
  • Tillgänglighetsanpassad gång till hiss
  • Tillgänglighetsanpassat (kan finnas begränsningar)
  • Trägolv i rum

Mer

  • 1 byggnad
  • 2 våningar
  • Bankettsal
  • Platser anvisade för rökning

Bekvämligheter på rummet

Sovrum

  • Lakan tillhandahålls

Badrum

  • Badkar eller dusch
  • Bidé
  • Gratis toalettartiklar
  • Handdukar tillhandahålles
  • Hårtork
  • Tofflor

Underhållning

  • 32-tums LCD-tv med satellitkanaler

Mat och dryck

  • Elektrisk vattenkokare
  • Gratis vatten på flaska
  • Kylskåp
  • Rumsservice dygnet runt

Mer

  • Anslutande rum tillgängliga
  • Ljudisolerade rum
  • Luftkonditionering (klimatreglerad)
  • Strykjärn/strykbräda på begäran
  • Telefon

Regler

Incheckning

Checka in från: 14.00. Checka in fram till: 12.00.
Snabb incheckning tillgänglig

Utcheckning

Utcheckning innan 12.00
Snabb utcheckning tillgänglig

Incheckningsinstruktioner

Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst.
Kontakta boendet via kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen om du har några frågor.
Informationen från boendet kan ha översatts med automatiska översättningsverktyg
Gäster som planerar att anlända utanför normala incheckningstider måste kontakta boendet i förväg för att arrangera incheckning.

Åtkomst till boendet

Bemannad reception

Husdjur

  • Varken husdjur eller assistanshundar är tillåtna på Al Seef Hotel

Barn och extrasängar

  • Barn är välkomna.
  • Extrasängar finns att hyra för AED 100.0 per natt.

Betalningstyper

Viktig information

Extra tillval

De avgifter och depositioner som listas nedan kommer att debiteras vid incheckningen, utcheckningen eller servicetillfället.

  • Avgift för frukostbuffé: AED 40 per person (ungefärligt pris)
  • Avgift för extrasäng: AED 100.0 per natt

Den här listan är inte nödvändigtvis fullständig. Avgifter och depositioner kan ändras och inkluderar inte alltid skatt.

Att hålla koll på

Avgifter för extragäster kan tillkomma och varierar i enlighet med boendets policy.
Statligt utfärdad fotolegitimation och kreditkort, bankkort eller kontantdeposition kan krävas vid incheckning för oförutsedda utgifter.
Särskilda önskemål erbjuds i mån av tillgång vid incheckning och kan medföra ytterligare avgifter. Särskilda önskemål kan inte garanteras.
Namnet på kreditkortet som används vid incheckning för att betala för oförutsedda utgifter måste vara detsamma som huvudnamnet på rumsbokningen.
Boendet accepterar kreditkort.
Observera att kulturella normer och gästpolicyer kan skilja sig i olika länder och på olika boenden. De policyer som listas är boendets egna.
Personalen i receptionen välkomnar gästerna vid ankomst. Kontakta boendet med hjälp av uppgifterna i bokningsbekräftelsen om du har några frågor.
Om du avbokar din bokning kommer värdens avbokningspolicy att gälla. I enlighet med EU-bestämmelser om konsumenträtt gäller inte ångerrätten för boendebokningstjänster.

Bra att veta

  • I mån av tillgång kan anslutande rum efterfrågas genom att kontakta boendet med hjälp av numret på din bokningsbekräftelse.
  • Husdjur och assistanshundar är inte tillåtna på plats.

Boendet kallas även

Al Seef Hotel
Al Seef Hotel Sharjah
Al Seef Sharjah
Al Seef Hotel Hotel
Al Seef Hotel Sharjah
Al Seef Hotel Hotel Sharjah